zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 21. týden

Davell Crawford: Tribute to Ray Charles

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Varga
Filmový portrét sleduje legendu československé hudební scény Mariána Vargu na sklonku jeho života. Režie S. Maletzová (Premiéra). Dokumentární filmový portrét Soni Maletzové sleduje legendu československé hudební scény rockového klávesistu Mariána Vargu (1947–2017) na sklonku jeho života, v době, kdy mu bylo diagnostikováno smrtelné onemocnění. Velkého introverta a náruživého kuřáka zachycuje během jeho posledních vystoupení, kdy pomalu začal ztrácet dech.
Vysílání: 20.5., 22.45 hod., ČT art

Davell Crawford: Tribute to Ray Charles
Koncertní pocta nejslavnějšímu soulmanovi. Zpívající klavírista a varhaník Davell Crawford, rodák z New Orleansu, spolupracoval s Allenem Toussaintem, se skupinou The Neville Brothers, s Ettou James i s Marvou Wright. Záznam koncertu je poctou geniálnímu soulmanovi Ray Charlesovi (1930–2004). Zazní zde hity z jeho repertoáru.
Vysílání: 22.5., 23.25 hod., ČT art
Opakování: 23.5., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (5/10)
Lenny a Jiří Vejvoda jako hosté nové hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Nová hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V každém díle přivítá Meky Žbirka dva hosty, se kterými ho pojí nějaká hudební spolupráce. Meky se představí nejen jako zpěvák, ale v roli moderátora společně se svými hosty také zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. V pořadu se objeví generačně i žánrově velice pestrá řada hostů. Například Jan P. Muchow, Ondřej Havelka, Lenny, Milan Lasica, Marpo, Albert Černý, Lenka Filipová, Jaroslav Svěcený, britský producent posledních dvou Žbirkových desek Rob Cass nebo Petr Marek ze skupiny Midi Lidi, kteří společně připraví divákům unikátní hudební zážitek.
Vysílání: 24.5., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 25.5., ČT art., 27.5., ČT art

Folk factory: Jarret
Melodický folk-rock liberecké skupiny Jarret patří po léta k tomu nejlepšímu, co se objevuje na folkových letních festivalech i v nominacích na nejrůznější hudební ceny (2017). Nezaměnitelný hlas Hanky Skřivánkové spolehlivě poutá pozornost posluchačů už přes 20 let. Jarret vznikl na začátku 90. let jako jedna z mnoha folkových gymnaziálních skupin. Brzy však začal mezi pubertálním folkovým průměrem vynikat – díky poprockové energii, kterou muzikanti dokázali na pódiu vytvořit, a také díky autorskému rukopisu Bohouše Vašáka, kdysi druhého pěveckého lídra skupiny. Po odchodu Bohouše Vašáka mnozí prorokovali Jarretům rozpad, ale mýlili se. Skupina se s odchodem dvorního autora vypořádala spoluprací s několika dalšími textaři, znovu objevují a svébytně upravují také písničky Jakuba Nohy. Téměř každá jejich vydaná deska se stala žánrovou hudební událostí, jejich poslední počin „Soulásky & samolásky“ vyšel na podzim roku 2016. Nahrávací studiová session ovšem přinese nejen jejich čerstvou a zatím širšímu publiku neznámou tvorbu, ale i některé největší hity: po letech např. Jarret oprášil písničku Don Quijote, se kterou kdysi poprvé výrazně bodovali u publika.
Vysílání: 24.5., 22.50 hod., ČT art

JAZZ: Swingovat jinak (1940–1942)
Hudební encyklopedie otevírá zlaté stránky: altsaxofonista Charlie Parker a trumpetista Dizzy Gillespie – věrozvěstové mocné vlny be bopu, stylu, který odpovídá rytmu a tempu velkoměsta. V létě 1939 v Kansas City naskočil do vagónu nákladního vlaku devatenáctiletý saxofonista Charlie Parker a mířil do New Yorku. Byl odhodlaný zkusit tam své štěstí. Bloumal Harlemem, obdivoval poutač nad vchodem hotelu Savoy, a snil o tom, že tam někde uvnitř hraje. Přijal práci umývače nádobí v malém klubu za 9 dolarů na hodinu, jen aby mohl poslouchat svůj idol, nevidomého Arta Tatuma, který tam každý večer hrál na klavír. Občas sám dostal šanci si zahrát na saxofon. Tehdy objevil nový způsob, jak zahrát podmanivé sólo – vystavět ho nikoliv na melodii, na tónech, ale na akordech, které ji podkreslují. "Ožil jsem," řekl tehdy Charlie Parker, "můžu i létat."
Vysílání: 26.5., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 29.5., ČT art

13.5.2019 11:05:52 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 39. týden

Hudební klub - Jacob Collier
Sólové show propojuje Gershwina s Beatles a se Steviem Wonderem. Spolu s kamar ...celý článek


Joni Mitchell: Live At The Isle Of Wight

Joni Mitchell: Live At The Isle Of Wight

Joni Mitchell: Live At The Isle Of Wight
Legendární vystoupení kanadské písničkářky na největším hudebním f ...celý článek


Katy Perry: The Prismatic World Tour

Katy Perry - The Prismatic World Tour

Dcera kazatele opustila gospelový sbor a svůj talent vložila do popových písní. Vyplatilo se. Oslovila miliard ...celý článek


Portrét Spirituál kvintet

Spirituál kvintet

Spirituál kvintet
Dokumentární portrét jedné z nejvýznamnějších českých folkových skupin, jejíž přední člen ...celý článek


Hudební klub - Van Morrison

Van Morrison

Van Morrison
Legendární irský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista živě na klubovém pódiu (Premiéra). ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

K.Š.E.F.T. – kontrast psychologického šerosvitu

Václav Šanda a Lucie Žáčková (K.Š.E.F.T.)

Činoherní klub uvádí inscenaci mladé britské autorky Sarah Pageové K.Š.E.F.T. v režii nového uměleckého šéfa O celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Adaptace slavného románu Emily Brontëové

Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce
Tragická historie jedné velké a nenaplněné lásky, zrady, nenávisti a touhy po pomstě. Adapt celý článek

další články...