zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bouřlivák Karel Kryl

Karel Kryl

autor: archiv   

Deset let uplynulo 3. března 2004 od úmrtí legendárního českého písničkáře a básníka Karla Kryla. Jako připomínka tohoto smutného výročí vyšlo koncem minulého měsíce album Maškary. Ty se po Bratříčkovi a Rakovině svého prvního LP vydání (již za hranicemi tehdy socialistického Československa) dočkaly v roce 1970. K osobnosti Karla Kryla se váží čtyřky – připomeneme si nejen kulaté výročí úmrtí. Zpěvák Karle Kryl by se v 12. dubna 2004 dožil šedesáti let. Pro jeho příznivce jsou na měsíc březen a duben připravené četné akce – výstavy, koncerty a další. Například v divadle Inspirace bude mít premiéru 9. března 2004 v 19:00 h hra Láska je řehole, k níž se máš protrpěti. Podle knihy Slovíčka nastudovala režisérka Marta Ljubková. Hrají Jitka Nerudová a Lukáš Jůza.
V sobotu 6. března bude v Břevnovském klášteře odsloužena zádušní mše. Následovat bude křest sborníku Karel Kryl.

Zpěvák Karel Kryl se narodil 12. dubna 1944 v Kroměříži. Vystudoval střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni. Vyráběl záchodkové mísy v keramičce v Teplicích, recitoval Baudelaira a Villona a miloval jazz. Vystřídal několikero zaměstnání. Například v televizi pracoval „jako takový lepší tahač kabelů”, ale hlavně psal poezii a texty písní, které sám zpíval. Karel Kryl zpíval o lásce a něze, ale především o své době poznamenané vpádem okupačních vojsk do Československa. Vyzpívával se z bolesti a pocitu ponížení, zrady, zklamání. Jeho písně v jednoduchém kytarovém doprovodu odhalovaly pravdu, pranýřovaly zpupnost okupantů a bezectnost jejich přisluhovačů.
Český písničkář, básník a potulný zpěvák, jehož písně jsme si potají nahrávali z magnetofonu na magnetofon, a navzdory špatné technické kvalitě tisící kopie poslouchali s lehkým mrazením v zádech. U táboráků zněly jeho balady plné stesku až za úplné tmy. Oči posluchačů se nemohly odtrhnout od ohně a všichni společně notovali. Jeho písně v jednoduchém kytarovém doprovodu odhalovaly pravdu, pranýřovaly zpupnost okupantů a bezectnost jejich přisluhovačů.
V roce 1969 vydal v Pantonu svou debutovou dlouhohrající desku Bratříčku, zavírej vrátka. Titulní písnička o bratříčkovi v polobotkách vznikla naprosto spontánně 22. srpna 1968, jako okamžitá reakce na příjezd okupačních vojsk.
Ve svých pětadvaceti letech byl na podzim roku 1969 nucen emigrovat do sousedního Německa, kde později působil v Mnichově jako redaktor rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Zpíval nám po rozhlasových vlnách a nevzdával se naděje na svobodnou vlast. Domů se vrátil, když klíče zazvonily umíráček poslední středoevropské totalitě. Svým hlasem nezištně podpořil sametovou revoluci, která ale nedokázala důsledně zatočit s představiteli a horlivými přisluhovači minulého režimu.
Krylova polistopadová kritická tvorba však zůstává před posluchači pečlivě utajena. Viz. poslední řadové CD Monology. Karel Kryl zemřel 3. března 1994 na infarkt. Jestliže na koncert pár týdnů předtím přišlo několik desítek fanoušků, v den pohřbu 11. března 1994 se před kostelem svaté Markéty v Praze - Břevnově tísnil mnohatisícový dav.
Málokterý současný český umělec byl zahrnut tolika poctami. V červnu 1995 byla v Novém Jičíně odhalena v parku Krylova pamětní deska s citátem „Už jsme tu osaměli, z kříže se nesnímá”. V dubnu 1996 pak v jeho rodné Kroměříži jeho busta.

3.3.2004 01:03:15 Petr Schier | rubrika - Medailony