zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Šílený Klouboučník Chapelier Fou se vrací do Paláce Akropolis

Chapelier Fou

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Spojit housle a další akustické nástroje s divnými elektronickými beaty? To zní jako nápad hodný Kloboučníka z Alenčiných dobrodružství v říši za zrcadlem! Právě postava z románů Lewise Carolla - francouzsky CHAPELIER FOU, dala jméno instrumentálnímu projektu hudebníka Louise Warynskiho, který se 22. ledna od 19,30 hodin představí na večírku EuroConnections. Poprvé navíc vystoupí Chapelier Fou v doprovodu plnohodnotné živé kapely, což slibuje zbrusu nový zážitek.
Louis Warynski z francouzského městečka Metz strávil svoje mládí poctivým cvičením na housle. Teprve na konzervatoři objevil, že vedle klasiky existuje i báječný svět klubové elektroniky nebo rocku. Proč jedno nebo druhé opouštět, když by mohl všechny svoje lásky spojit do jedné? Třicetiletý houslový virtuóz a elektronický alchymista v jedné osobě Chapelier Fou je dnes považován za jednu z hvězd francouzské nezávislé hudby a za své desky si vysloužil srovnání s Four Tetem, Boards of Canada či Owenem Pallettem. Jeho náladové skladby využívají sílu sofistikovaných beatů, do nichž Louis vplétá smyčky z klasické hudby či vlastních kompozic.

Chapelier Fou vzbudil pozornost hned debutovými EPčky Darling, Darling, Darling... a Scandale! Obě vyšly v roce 2009 na proslulém labelu Ici d'ailleurs, který se stará o nahrávky takových osobností jako jsou třeba Yann Tiersen (autor soundtracku k Amélii z Montmartru) nebo Matt Elliott (alias The Third Eye Foundation). Oba jsou velkými fanoušky Chapelier Fou - zatímco prvního jmenovaného houslita zremixoval, druhý zpívá na jeho debutovém albu 613, které vyšlo v roce 2010. „Šílený kloboučník Lewise Carolla miluje hádanky, které jsou zcela absurdní a často ani nemají odpověď. A přesně takové je album 613 – nic v něm není nemožné a při poslechu se cítíte jako ve snu.“ napsal o desce blog Lamusique à Papa.
Hravé, delikátní a mimořádně vynalézavé - takové jsou i další desky Chapelier Fou - Invisible (2012) a Delta (2014). Skladby se pohybují od sofistikovaného downtempa až po uhrančivý ambient a jsou v nich slyšet neobvyklé nástroje jako je třeba drnkací nástroj buzuki. Chapelier Fou vystupuje na živo sám a jak na pódiu divoce skáče mezi počítačem, klávesami a houslemi, připomíná šíleného vědce, který se snaží stvořit dokonalou hudbu. Jak se mu to daří se budeme moci přesvědčit na jeho druhém pražském koncertě, který proběhne 22. ledna v Paláci Akropolis.

Předprodej lístků na www.palacakropolis.com, v kavárně Paláce Akropolis, GoOut, Ticketpro.

19.1.2015 18:01:58 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zveme ...

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...