zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 11. týden

Skupina Super Furry Animals

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Soul Deep (3/6) (Vysílání: 19.3., 21.25 hod., ČT2)
V lednu 2009 to bylo padesát let, kdy Berry Gordy v Detroitu založil svou hudební vydavatelskou společnost Motown. Prostřednictvím svého podnikatelského ducha a originálního osobního vkusu se mu podařilo spojit do té doby segregované hudební žánry, a tak právem povýšit afroamerickou muziku na uznávanou záležitost ze které se těší miliony posluchačů po celém světě. Vsadil na jména Smokey Robinson a James Brown.
Gordyho impérium samozřejmě nebylo postaveno na dvou či třech hvězdách, v dobách největší slávy se počítaly na desítky. Z těch nejúspěšnějších uveďme Mary Wells, Marvelettes, Four Tops, Temptations, Supremes, Martha & The Wandellas, Gladys Knight & The Pips, Marvina Gaye, Jackson 5, Commodores, Dianu Ross, Lionela Richie, Michaela Jacksona, Ricka Jamese, The Isley Brothers nebo Stevieho Wondera.

Bigbít (10/42) (Vysílání: 19.3., 22.20 hod., ČT2)
První žebříček populárních písní u nás poskytoval rozhlasový pořad Dvanáct na houpačce, o něm i o svých poslechových diskotékách vypráví J. Černý. Flamengo, George and Beatovens, Cardinals, Rebels. Ke konci 60. let působila u nás řada beatových kapel, které už nejen kopírovaly zahraniční vzory, ale ve své většině se opíraly o původní tvorbu. Já budu chodit po špičkách, Klaunova zpověď, Náhrobní kámen a Petr Novák. Poprava blond holky a Paní v černém Karla Kahovce. LP deska Šípková Růženka a Jiří Korn. Vyprávění zmíněných, ale i I. Plicky, Z.Juračky, L.Semelky, manažera F.Janečka a mnoha dalších. A ukázky dobových archivů a nadčasových hitů v desátém pokračování historie českého bigbítu.

Basement Sessions (5/6) (Vysílání: 20.3., 14.25 hod., ČT2)
Velšská skupina Super Furry Animals není slavná jako jejich krajani Stereophonics nebo Manic Street Preachers. Přitom nejde o žádnou obyčejnou kytarovku. Jejich debut Fuzzy Logic z roku 1996 kde jsou i nesmrtelné singly jako Something For The Weekend nebo If You Don´t Want Me To Destroy You byla ještě klasická rocková deska, která seděla do tehdejší zmírající britpopové doby, ale první experimenty se objevily už o rok později na následující Radiator. K dokonalosti to kapela dotáhla na Rings Around The World z roku 2001, které je tak pestré a šíleně nápadité až to snad není možné. Je tu rock´n´roll i odvážnější experimenty - třeba acidovými zvuky gradující závěr No Sympathy jede až v breakcorovém tempu.
Charismaticky divá punkerka, zároveň citlivá dívčí žena s image návštěvnice bibliotéky katedry dějin umění v jedné osobě: jménem Polly Jean Harvey, přišla v roce 2004 se sedmou řadovou deskou "Uh Huh Her" (Universal). Harvey se v rozhovorech svěřuje se svým staromilstvím: mobil nebo internet jsou podle ní škodlivé "výDobytky" civilizace, devastující hloubku lidských vztahů, a ručně psaný dopis je jedinou správnou cestou, jak se na dálku svěřit druhé osobě. Cokoliv, co tato kytaristka zpívá, je autorské, autentické a věrohodné. Novodobá písničkářka se svědectvím o zkaženosti světa i střípků radosti ze života.

Na Kloboučku (Vysílání: 20.3., 02.35 hod., ČT2)
Dnešní díl cyklu Na Kloboučku dává prostor dvěma zajímavým sdružením, které bez potíží větší plochu utáhnou.
Anna K. je vítězkou hlasování Akademie populární hudby v kategorii zpěvačka roku 1999, což je zatím nejvyšší ocenění, které se této nesporně talentované a dnes už i sebejisté vokalistce dostalo. Je to důsledek její dlouhodobé spolupráce s textařem Filipem Horáčkem a skladatelem Tomášem Varteckým a v neposlední řadě i intenzivní práce s vlastní kapelou, a která svým tahem a moderním zvukem drží Annu K. na hraně mezi populární hudbou a rockem. Pro ty, kdo její písničky znají především z rádií či klipů, bude setkání s Annou K. a její skupinou příjemným překvapením. A kdo si naopak pamatuje na první hostování Anny K v tomto pořadu - před čtyřmi lety, když s touto sestavou teprve začínala - může aspoň porovnávat jak a kam se celý projekt vyvinul.
Skupina Žáha je soustředěná kolem výrazné osobnosti zpěváka Marka Hlavici. Rockové písničky vlastní i převzaté, slavné, ale značně přepracované, uvolněná atmosféra, "tah na branku", výborní muzikanti, to je Žáha, v jejíchž řadách jsou například kytaristé Mirek Linhart (YoYo Band) a Petr Jurkovič (známý také jako výrobce kytar, na které hraje např. i Billy Gibons, šéf ZZ Top). Rozjetá Žáha patří k předním klubovým atrakcím a nemělo by pro ni být problémem "rozpálit to" patřičně i ve studiu Na Kloboučku.

14.3.2010 11:03:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...