zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mistr a Markéta: Kam máme jít

Z inscenace MIstr a Markétka

autor: Scena.cz   

Pokusit se o převod Bulgakovova románu Mistr a Markétka vyžaduje značnou dávku odvahy. Nakonec nezbývá než věřit… Jevištní podobu tohoto díla uvedlo v nedávné premiéře Městské divadlo Zlín. Vzhledem k zajímavému tématu ale i k pozoruhodnému režijnímu zpracování byla inscenace zařazena na program minipřehlídky Naráz 2005.
Autorsky i režijně je pod celým projektem podepsaný Dodo Gombár. Dokázal nabídnout inscenaci, v níž si mistrně pohrává s časoprostorem a, jak říká jedna postava, se čtvrtou dimenzí – fantazií. Gombár projevil obrovský cit pro mix, tedy zejména pro míchání různých divadelních žánrů jako kabaretu, muzikálu, absurdního dramatu, divadla na divadle a dalších. Vše důmyslně propojené a fungující v přesně časovaném temporytmu.

Divák se nemusí obávat nějakého technicistního představení, ale díky hudbě Karla Albrechta a scéně Jaroslava Milfajta se ocitá ve zvláštním fantazijním světě. Takto pojatý projekt by mohl ztroskotat na hercích. V žádném případě se tak nestalo v případě zlínského nastudování. Soubor divadla doslova válcuje svými výkony. Mistr a Jésua v podání Rostislava Marka má v sobě nejen hereckou vyzrálost, podivínství, ale i charisma. Pilát Ponský Dušana Sitka zase obrovskou dějinnou skutečnost trestu na objednávku nebo úřednickou horlivost. Zvláštní rozměr a děsivé tajemno ze znalosti budoucího předvedl Zdeněk Julina coby Woland nebo také ďábel. Markéta Petry Hřebíčkové byla čistá svou láskou k Mistrovi.

Režisér Dodo Gombár nabízí v prvé části příběhy psychicky narušených dvou pacientů - Mistra a již vyléčeného Bezprizorného (Gustav Řezníček). Scéně dominuje realistický hřbitov s velkým býlím křížem. Postupně se odvíjejí osudy jednotlivých postav, které jsou prostřihované příběhem Ježíše. V závěru první poloviny přichází doslova šok – na jeviště vstupuje režisér (Luděk Randár) s připomínkami k hereckým výkonům, divák má nabýt dojmu, že je na generální zkoušce.

I v tomto případě platí dvojnásobně – nesuď dne před večerem. V druhé půli Gombár nabízí scénu oproštěnou od všech zdobností. Vpravo u portálu stojí pouze černý kříž. Centrem pozornosti je „cesta“ osvícená svícemi a stůl, kolem kterého sedí všichni herci, již bez kostýmů, pouze v černých oděvech. Jakási pohřební hostina či poslední večeře páně.
V momentě kdy Woland přebírá moc nad režisérem, doslova zamrazí.
Gombár si pohrává s biblickým příběhem, se světonázorem každého jednotlivce, s láskou, věrností, spravedlností, prostě s životem.
Ďábel se svou suitou odcházejí. Otázkou je, kdo co naplňuje lidský osud – klad a nebo zápor, světlo nebo stín., bůh nebo ďábel.

Na jevišti zůstávají Mistr a Markéta s otázkou: „Kam máme jít my…?! V prostoru nad jevištěm se objeví dvě židle a stůl – symbol rodiny jako velký ideál.

26.12.2005 00:12:16 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Recenze

Dub: empatické přijímání zpráv

Pavel Vacek (Dub)

Městské divadlo Zlín uvádí v české premiéře hru britského dramatika Tima Crouche DUB (An Oak Tree, 2005). Crou ...celý článek


Nejbližší: přijmout změny vyžaduje odvahu

M. Dancingerová,  A. Rusevová, J. Burýšek a V. Zavadil

Činoherní klub Praha uvádí v české premiéře divadelní hru NEJBLIŽŠÍ amerického dramatika Joshuy Harmona. Tato ...celý článek


Zlatovláska: jevištní adaptaci obohacuje filmový střih

Šimon Obdržálek a Oldřich Kříž (Zlatovláska)

Hudební divadlo Karlín uvádí na Malé scéně klasickou pohádku Karla Jaromíra Erbena ZLATOVLÁSKA v úpravě Jana P ...celý článek


Hostina dravců: když jde o život

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí novou inscenaci HOSTINA DRAVCŮ autorů Vahé Katcha a Juliena Sibre. V č ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Zemřel Miroslav Imrich

Miroslav Imrich (Zdroj: www.imrichmusic.com)

Hudební scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku 71 let navždy odešel zpěvák a skladatel Miroslav Imrich, jeden celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...