zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Goldsmithovy Omyly jedné noci v NT Live

Goldsmithovy Omyly jedné noci v NT Live

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Naposledy v této sezóně jsme měli možnost nahlédnout v přímém přenosu do repertoáru londýnského Národního divadla.
Tentokrát nám přímý přenos NT Live naservírovat čistokrevnou komedii z rodinného stříbra anglické dramatiky, tedy hru dramatika Olivera Goldsmithe She Stoops to Conquer (Ponížením k vítězství), uvedené pod alternativním názvem Omyly jedné noci (tento název mimochodem odkazuje k inspiraci klasicistními jednotami místa, času a děje, které jsou téměř dokonale dodrženy). Děj hříčky, která měla premiéru 1773, je prý do jisté míry autobiografický. Goldsmith jako by se v něm vysmíval sám sobě - koktajícímu a neohrabanému muži, který se nikdy nezbavil irského přízvuku a v londýnské společnosti se cítil nesvůj. Je paradoxní, že i když hrou Omyly jedné noci dosáhl vrcholu slávy, zemřel o rok později v depresi a dluzích.

Tato komedie, čerpající inspiraci nejen ze zápletek a stylu nejslavnějšího Alžbětince Williama Shakespeara, ale také tvůrců restauračních „komedií smíchu“, nás zavádí do venkovského domu urozených měšťanů Hardcastlů. Zatímco syn zdejší paní, Tony, je přes svou dospělost udržován matkou ve stavu rozmazleného dítěte, dcera Kate je naopak sebevědomou mladou dámou, se všemi ctnostmi měšťanské dcerky – nechybí ji čestnost, skromnost, pokora a láska k otci. Je to ovšem i dáma značně realistická. Ví, že se musí vdát – a když se tedy dozví o přání otce a jeho přátele dát dohromady jejich „děti“, není proti. Háček je v tom, že mladý pan Marlow je vůči ženám velmi zakřiknutý a nedokáže normálně komunikovat. Že to není až tak jednoznačné, zjistíme vzápětí. Marlow společně se svým přítelem Hastingsem (který má zájem o Katinu sestřenici slečnu Nevillovou) cestou k sídlu zabloudí, a škodolibý Tony je v místní hospodě sice nasměruje na správné místo – dovolí si ovšem vtípek. Prohlásí, že dům Hardcastlových je hostinec. Tím se stane, že Marlow jedná se všemi příslušníky domu, včetně ctihodného pana Hardcastla jako se služebnictvem, tedy pánovitě a suverénně. Když tam „náhodně“ potká mladou slečnu Hardcastlovou, ani se na ní z rozpačitosti nepodívá. A tak si mladá dáma může dovolit malou lest. Promění se totiž ve sklepnici a v této podobě se jí podaří získat nejen pozornost, ale i přízeň mladého pána. Ten v kontaktu s „podřízenou“ ženou z nižší společnosti ztrácí svůj ostych a stává se z něj zábavný suverén. Nakonec vše dobře dopadne, sňatek není jen jeden, ale dva. Druhé dvojici - slečně Nevillové a panu Hastingsovi – se podaří překonají ústrky lakomé tetičky, takže kmotřenka přinese do manželství i pěkné věno.
Režisér Jamie Lloyd, který má ve svých 31 letech na kontě už několik Olivier Awards a renomé jednoho z nejvýraznějších talentů britského divadla, nezapře sovu muzikálovou zkušenost. Inscenaci orámoval skupinovými tanečními a pěveckými výstupy služebnictva (o hudbu se postarali The Ringham Brothers). Autorem scénické výpravy (pokoj s hořícím krbem), stejně jako úžasných dobových kostýmů je Mark Thompson, atmosférotvorný světelný design je dílem Neila Austina.

Samozřejmě, nejdůležitější je herecká účast. Režisér vsadil na „poctivé“ komediální divadlo čerpající jasně ze zdrojů lidové zábavy, s důrazem na úmyslné přehánění (zvláště u komických starých postav). Sophie Thompsonová jako stará Hardcastlová je přímo esencí lakomství a nesnesitelnosti, jak svým chováním, tak naléhavě mečivým hlasem. Steve Pemberton jako pan Hardcastle si s ní příliš nezadá – tento milovník starých pořádků a vypravěč omletých historek z minulosti je svému okolí pro smích, a chvílemi vzbuzuje až lítost. Křupanský synek Hardcastlové z prvního svazku Tony Lumpkin Davida Flynna je ztělesněním venkovského křupana, který využívá svého mazánkovského postavení a libuje si v hospodských zábavách a pitkách. Jak se ale ukáže, má dobré srdce smysl pro spravedlnost – to, když sestřence pomůže vyzrát nad svou matkou a získat to, co jí patří. Narozdíl od předcházejících postav nejsou postavy mladých dam načrtnuty nijak přehnaně, působí téměř realisticky a sympaticky svým půvabem a chováním. Cash Jumbo jako slečna Nevillová zůstává přece jen v pozadí za Kate Hardcastlovou (Katherine Kellyové kvůli této roli opustila populární seriál Coronation Street), která je chytrou, vzdělanou a emancipovanou dívkou své doby. Kellyová dokáže zahrát elegantní mladou dámu, ale i rozvernou sexy (nikoli však lascivní) sklepnicí, která dá Marlowovi najevo, že i dívky s nižším postavením mají svou čest a sebevědomí. I když podle tehdejších kritérií měla žena oficiálně roli přívěšku svého manžela, je jasné, kdo v manželství držel v ruce taktovku.

Nejnovější přenos NT Live naznačil jednu z cest, kterou se ubírá současné britské divadlo. Přiznejme si, že za takový přístup by česká kritika naše Národní divadlo sjela. Je to totiž přiznaně „lidové“ divadlo, přístupné širokým vrstvám publika, čerpající s radostí a respektem z národního kulturního odkazu. Bez jakékoli snahy o experiment, aktualizaci či adaptaci původních klasických her, s pochopením a zábavnou jiskrou, přináší svému publiku „staré poctivé divadlo“. A spontánní divácká reakce jasně dává najevo, že se publiku tento přístup líbí.

2.4.2012 23:04:58 Jana Soprová | rubrika - Recenze

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Recenze

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev ...celý článek


Nejbližší: přijmout změny vyžaduje odvahu

M. Dancingerová,  A. Rusevová, J. Burýšek a V. Zavadil

Činoherní klub Praha uvádí v české premiéře divadelní hru NEJBLIŽŠÍ amerického dramatika Joshuy Harmona. Tato ...celý článek


Zlatovláska: jevištní adaptaci obohacuje filmový střih

Šimon Obdržálek a Oldřich Kříž (Zlatovláska)

Hudební divadlo Karlín uvádí na Malé scéně klasickou pohádku Karla Jaromíra Erbena ZLATOVLÁSKA v úpravě Jana P ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...