Dušičkové víra tipy
autor: Česká televize
zvětšit obrázekV novém světle: Církevní školy
Jak církev pomáhá. S Hanou Scharffovou za příběhy lidí, kteří pomáhají, i těch, kteří pomoc potřebují. Tento díl cyklu se věnuje církevním školám, přesněji Církevní ZŠ Salvátor ve Valašském Meziříčí a Církevní ZŠ a MŠ Přemysla Pittra v Ostravě. Sledujeme, jak vypadá vyučování, povídáme si s žáky i učiteli. Vidíme, že školy nabízí tradiční i alternativní výuku a výchovu, která v „klasických“ státních školách nebývá často možná. Mezi předměty se objevuje Náboženství a děti jsou vedeny ke křesťanským hodnotám, školy jsou ale vstřícné jak k věřícím, tak i k nevěřícím žákům a rodičům.
Vysílání: 01.11., 14.00 hod., ČT1
Opakování: 02.11., ČT2., 06.11., ČT2
S Ježíšem je kříž
Vztyčení kříže s netradičně vyobrazeným Kristem na ani ne tisíc metrů vysokém Ondřejníku vyvolalo společenskou debatu o toleranci, a to nejen té náboženské. Připravili J. Slomiany a P. Všelichová. Mluvit o rozdělené či rozpolcené společnosti je zejména v posledních desetiletích hodně trendy. Lidé spolu přestali diskutovat, aby se dobrali k nějakému rozumnému cíli, a základním prvkem výměny názorů se stala negace čehokoli a za jakýchkoli okolností. A pak už stačí banální podnět, který neschopnost komunikace, a od ní se odvíjející netoleranci, zobrazí v celé její nahotě, jako například čtyřmetrový kříž s „levitujícím" Kristem na Ondřejníku, jenž má rozevřenou náruč podobně jako jeho daleko známější a robustnější kolegové z brazilského Ria či polského Swiebodzinu. Netradičně ztvárněný Kristus rozdělil společnost na dva nesmiřitelné tábory, a dokonce ještě před požehnáním sochy vznikla petice za její odstranění.
Vysílání: 31.10., 12.25 hod., ČT2
Opakování: 04.11., ČT2
Bieszczady
Příběh náboženské emigrace z Československa přelomu 60. a 70. let 20. století očima Josefa Sliže (2012). Scénář a režie M. Benc. Dokument vypráví příběh z 60. let minulého století, který zní jako příběh starozákonní. V roce 1962 se v prostředí těšínského Spolku rozhodných křesťanů objevilo proroctví, které mluvilo o hrozícím nebezpečí a o nutnosti opustit rodnou zemi a přestěhovat se pod Božím vedením do Polska. V roce 1968 vláda emigraci povolila. Tehdy první skupina křesťanů dobrovolně opustila komunistické Československo a přestěhovala se do opuštěných vesnic v Bieszczadech na vzdáleném polsko-ukrajinském pomezí. V následujících letech odcházeli další, celkem asi 500 osob. Se svými potomky tam žijí dodnes. Dokument je postaven na příkladu jedné rodiny, která byla odchodem rozdělená – část rodiny odešla, část zůstala. Příběh vypráví Josef Sliž, kazatel Církve bratrské v Českém Těšíně. Jeho babička uvěřila proroctví, na základě kterého se v roce 1974 spolu s dalšími odstěhovala ve svých 63 letech do pustiny v polských horách. Přesídlení křesťané žijí dodnes v bývalých Banderovci zničených vesnicích, které zpět probudili k životu. Zúrodnili zarostlá pole a nikdy nelitovali toho, že odešli ze svých domovů a přestěhovali se do pustiny mimo civilizaci. V průběhu uplynulých téměř čtyřiceti let byli opakovaně vyhledáváni i polskou vládou, poskytovali pomoc narkomanům a i jinak se zapojovali do služby jiným.
Vysílání: 01.11., 11.25 hod., ČT2
Bohoslužba za zemřelé
Přímý přenos mše z kostela Povýšení svatého Kříže ve Strání. Režie J. Rásocha. Na den 2. listopadu připadá památka zemřelých. Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici. Dnešní přímý přenos bohoslužby vysílá Česká televize z kostela Povýšení svatého Kříže ve Stráni. Bohoslužbu celebruje Mons. Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký. Režie Jaroslav Rásocha.
Vysílání: 02.11., 10.00 hod., ČT2
Cesty víry: Smrt je jen začátek
Vzpomínání na zemřelé je společné všem lidem napříč kulturami i náboženstvími. Jak vzpomínali naši předci a jak se tato tradice proměnila do dneška? Režie M. Rozbrojová. Památka zesnulých či lidově Dušičky slavíme 2. listopadu a církev se ten den modlí za zemřelé. Oficiálně tento svátek ustanovil benediktýnský opat Odilo v roce 998. A od té doby se věřící modlí za duše zesnulých, které čekají v očistci, aby jim byly odpuštěny všechny hříchy. Vzpomínka na ty, kteří už nejsou mezi námi, je ale společná všem kulturám bez ohledu na vyznání, liší se pouze rituály a tradicemi. U nás je zvykem navštívit hřbitov, zapálit na hrobě svíčku a položit na něj živé květiny nebo věnce. Tyto úkony v sobě nesou hlubokou symboliku, kterou si dnes možná ani neuvědomujeme. Už staří Keltové a Slované věřili, že oheň očišťuje a chrání nás od zlého a světlo symbolizuje život. Bývá také zvykem, že se v hřbitovních kaplích, kostelech či jen u hlavního hřbitovního kříže konají bohoslužby slova nebo mše svaté. Na Dušičky také kněz prochází spolu s věřícími hřbitov a kropí hroby svěcenou vodou.
Vysílání: 03.11., 14.10 hod., ČT2
Opakování: 04.11., ČT2., 05.11., ČT2
TIP!
Časopis 49 - rubriky
Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra
Víra tipy 50. týden
Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Kalifornská Loma Linda je známá jako místo ...celý článek
Víra tipy 49. týden
Naše tradice: Mikuláš
Jak vlastně vznikla tradice svatého Mikuláše a jeho obchůzek? A jak se slavila dříve ...celý článek
Časopis 49 - sekce
DIVADLO
Paní Bovaryová: Důležité je stát pevně na zemi
Román PANÍ BOVARYOVÁ, jeden z pilířů světové literatury 19. století, v režii Tomáše Loužného ožívá na jevišti celý článek
HUDBA
Petra Janů plánuje vánoční koncert v Hybernii
Zpěvačka Petra Janů plánuje ve středu 18. prosince 2024 v Divadle Hybernia vánoční koncert. V rámci show zazní celý článek
OPERA/ TANEC
Slavnostní zakončení projektu Musica non grata
Slavnostní završení mimořádného hudebního projektu Musica non grata proběhlo na německém velvyslanectví v Praz celý článek