zvláštní poděkování
Volný.cz

Víry tipy 45. týden

Mizející místa domova: Čtrnáct svatých pomocníků

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zasvěcení: Salesiáni Dona Boska
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají občanské společnosti (2010). Scénář a režie M. Petřík. Posláním tohoto řádu je poskytnout dětem a mládeži smysluplný a hodnotný program, který je ochrání před nudou, drogami a kriminalitou a pomůže jim orientovat se ve složitém světě. Důležité je být mladistvým nablízku, sdílet s nimi jejich radosti i starosti. V České republice salesiáni provozují nejen střediska mládeže, známé je i salesiánské nakladatelství Portál, které vydává pedagogickou, psychologickou a náboženskou literaturu a Vyšší odborná sociálně pedagogická a teologická škola Jabok. Salesiáni působí v této oblasti jako misionáři na celém světě.
Vysílání: 02.11., 12.00 hod., ČT2
Opakování: 07.11., ČT2

Mizející místa domova: Čtrnáct svatých pomocníků
Zastavení Ondřeje Vaculíka u zříceniny paulánského kláštera ve Světcích u Tachova (2010). Režie M. Petřík. Torza, ruiny, někde lešení jako nejistý příslib lepších časů... To jsou scenérie, které si opět vybral v cyklu o mizejících místech domova jeden z jeho průvodců Ondřej Vaculík. Projdeme se s ním po tajemném místě krásné a podivuhodné legendy a možná nejpodivuhodnější zříceninou v Čechách. Bývalé poutní místo, odhalující v ruinách své duchovní poslání i nezpochybnitelnost svatyně, jejímž žalostným stavem je vždycky spíše zpochybněno okolí než místo samotné. Monumentální pozůstatky klášterního kostela Čtrnácti svatých pomocníků ve Světcích u Tachova, postaveného na místě staršího kostela ve 2. polovině 17. století, jsou zvláštní kombinací ruiny a nedostavěnosti, jakéhosi zmaru na druhou, nebo vlastně na třetí. V navštíveném areálu se totiž jedná o propojení tří objektů: kostela, konventu a zámku. Již v 15. století byla na tomto místě postavena kaple Čtrnácti svatých pomocníků a v letech 1656–70 pak vybudován klášter Paulánů. Přežil požár, ale ne josefínské reformy a roku 1787 byl zrušen. Když roku 1790 získali Světce v dražbě Windischgrätzové, kníže Alfréd I. se v letech 1857–60 snažil přeměnit areál kláštera v honosné panské sídlo a odsvěcený kostel byl zakomponován do stavby romantického zámku. Nikdy však nebyl dokončen. Dnes je jeho sláva zarostlá vegetací, mlčky komentující pýchu autora výroku: "Člověk začíná od barona výše."
Vysílání: 02.11., 19.25 hod., ČT2
Opakování: 03.11., ČT2

Křesťanský magazín
Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma (Premiéra). V ostravském vydání Křesťanského magazínu se seznámíte s dobrodinci, kteří skrze projekt Adopce na dálku pomáhají dětem na Haiti. Do olomoucké katedrály sv. Václava se vydáme na mši svatou za Policii ČR, kterou celebroval arcibiskup Jan Graubner. V seriálu o křesťanské muzice představí hudební kritik Milan Tesař opavského bluesmana Lubomíra Bužmu Khýra. Společně s biskupem Martinem Davidem navštívíme nové prostory chráněných dílen Charity Opava. A na závěr představíme Rudolfa Židka, který na svých vinicích postavil zajímavou křížovou cestu.
Vysílání: 08.11., 12.55 hod., ČT2
Opakování: 09.11., ČT2., 12.11., ČT2

Cesty víry: Sám se sebou
Poustevničení, putování, meditace. Zklidnění, hledání, samota. Jak těžké je být jen sám se sebou? Režie J. Fišer (Premiéra). Jiří Strejc se po mnoha životních peripetiích rozhodl stát poustevníkem. Věra Hrůšová našla svou cestu v zenu. A Lucie Luňáčková objevila v putování potřebu být sama. Je mnoho cest, po kterých se lidé po stovky let vydávali, aby lépe pochopili sami sebe i to, co je přesahuje. Poustevničení, putování a meditace mezi ně vždy nevyhnutelně patřily. Kam po nich člověk může dojít, jak snadno na nich najde zklidnění, sám sebe či Boha? A nakolik to poznamená jeho život v rámci společnosti? Samota jako potřeba i nutnost, stranou od lidí i mezi nimi.
Vysílání: 08.11., 13.50 hod., ČT2
Opakování: 09.11., ČT2., 10.11., ČT2., 14.11., ČT2

29.10.2020 13:10:58 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Liliom (NdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 49. týden

Svatá Barbora a svatá Lucie

Naše tradice: Svatá Barbora a svatá Lucie
Svátky dvou křesťanských mučednic v adventním období byly pro naš ...celý článek


Víra tipy 48. týden

Mizející místa domova: Islámská Praha

Zasvěcení: Congregatio Jesu
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají obč ...celý článekČasopis 48 - sekce

DIVADLO

První inscenace festivalu Pražské křižovatky bude online

Odjíždíme (Foto: Magda Hueckel)

Festival Pražské křižovatky se letos konečně dočká svého prvního představení, ale jak v těchto časech jinak ne celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 48. týden

Elán (Zase spolu)

Šíp a Uhlíř
Luděk Sobota uvádí další díl cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních dvojic komiků, které celý článek

další články...