zvláštní poděkování
Volný.cz

Filmové tipy 39. týden

Horizont události

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Fantomas
Největší zločinec, který kdy terorizoval Paříž! Jean Marais a Louis de Funès ve francouzsko-italské napínavé komedii (1964). Dále hrají: M. Demongeotová, M.-H. Arnaudová, R. Dalban a další. Režie André Hunebelle. Fantomas, záhadný netvor s ocelovou tváří, si rád nasazuje masky jiných lidí, aby v přestrojení páchal zločiny a terorizoval Paříž. O jeho skutečné existenci jsou však stále pochybnosti, neboť ho dosud nikdo na vlastní oči nespatřil. Prvním hostem tajuplného Fantomasova paláce se nedobrovolně stane novinář Fandor, který sám sebe nafotí jako tajemného démona a napíše článek, kterým Fantomase zesměšní. Fantomas potrestá tuto troufalost osobitě: vezme na sebe Fandorovu podobu a spáchá fantastickou loupež. Komisař Juve okamžitě Fandora zatkne a snaží se z něj dostat přiznání, že je Fantomas. Ale ani váženého komisaře Fantomas neušetří. Poprvé se postava Fantomase objevila na plátnech kin v letech 1913 a 1914 ve filmové sérii režiséra Louise Feuilladea. Podkladem pro sérii čtyř filmů byly úspěšné romány Pierra Souvestrea, které vycházely na pokračování v sešitovém vydání na počátku tohoto století. Je to až neuvěřitelné, ale Fantomas režiséra André Hunebella baví diváky již více než padesát let. Jean Marais v roli novináře Fandora a Louis de Funes jako komisař Juve vůbec nestárnou.
Vysílání: 26.9., 21.40 hod., ČT1

Horizont události
Zanechte vší naděje, kdo vstoupíte na palubu této lodi. Britsko-americký sci-fi thriller s Laurencem Fishburnem a Samem Neillem v hlavních rolích (1997). Dále hrají: J. Isaacs, J. Richardsonová, R. T. Jones, K. Quinlanová, J. Noseworthy, S. Pertwee a další. Režie Paul W. S. Anderson. V roce 2015 byla na Měsíci založena první stálá kolonie. V roce 2032 začínala těžba nerostných surovin na Marsu. V roce 2040 se moderní kosmická loď Horizont události vydala k hranicím sluneční soustavy. Za planetou Neptun zmizela beze stopy. Šlo o nejhorší vesmírnou katastrofu v historii. Po sedmi letech však opět vyslala signál, z něhož se podařilo rozluštit několik znepokojivých slov. Na záchrannou misi se proto vydává průzkumná loď, vedená kapitánem Millerem. Na palubu je přibrán i konstruktér Horizontu události dr. Weir. Nikdo však posádku nemůže připravit na to, co ji čeká po příletu k dlouho pohřešované lodi. Film Horizont události natočil podle scénáře Philipa Eisnera britský režisér Paul W. S. Anderson, který se později proslavil především filmovou sérií Resident Evil. Hlavní role ve snímku, který získal řadu žánrových cen, ztvárnili uznávaní herci Laurence Fishburne a Sam Neill.
Vysílání: 25.9., 23.30 hod., ČT2

Mrchožrouti
Jean-Paul Belmondo bojuje za vlast a své peníze ve válečném africkém písku. Francouzské dobrodružné drama (1984). Dále hrají: J. Villeret, M. Constantin, M. Laforetová a další. Režie Henri Verneuil. Píše se rok 1943 a v Africe zuří válka. Zvláštní jednotka francouzské cizinecké legie dostala za úkol zachránit před postupujícími Němci zásoby zlata z malé tuniské banky. A tak se u této banky, kde je deponováno šest miliard ve zlatě, sejdou dva francouzští vojáci, několik legionářů a ředitel banky s manželkou. Po příjezdu do městečka byl oddíl přepaden nepřítelem a přestřelku přežilo pouze pět mužů. Velící rotmistr se stále snaží získat poklad pro vládu, ostatní však vycítili příležitost ke zbohatnutí a pod vedením seržanta jdou tvrdě za svým cílem. Nečekaně získají spojence v krásné manželce bankovního ředitele, která si jednou povzdychne: "Je to voják, loupežník, šelma plná síly nebo jen nepolepšitelný romantik?" Jean-Paul Belmondo je totiž vším.
Vysílání: 26.9., 13.20 hod., ČT2

Napoleon (4/4)
Od Waterloo na Svatou Helenu. Výpravná koprodukční minisérie (2002). Hrají: Ch. Clavier, I. Rosselliniová, G. Depardieu, J. Malkovich, A. Aiméeová a další. Režie Yves Simoneau. Čtvrtá část velkolepé dějinné fresky Napoleon uzavírá osudy jednoho z největších francouzských panovníků. Korsika, stejně jako celá Francie na něj nedá dopustit, narazíme na něj doslova na každém kroku při cestách po Francii, v literatuře, ve filmu. V dějepisných knihách se o něm dočteme: Napoleon věřil jen v sílu: "Vládnout musí jen voják; vládne se jen s ostruhami na vysokých botách." Ve svém paláci jako jediný mezi nejvyššími nosil uniformu. Měl bystrého a rozsáhlého ducha; jasný intelekt; neměl nejmenší iluze o lidech; uměl okouzlovat bez lichocení. Jeho jedinou (velmi vážnou) slabostí byla příliš živá představivost. V okamžité akci, na bitevním poli nebo ve státní radě, byl obdivuhodný. Jakmile však dělal velké plány do budoucnosti, dával se strhnout. Mohl se však zastavit? "Událostem můžete dát první impuls," říkal, "pak už vás nesou s sebou."
Vysílání: 26.9., 20.00 hod., ČT2

Ohrožení Britannicu
Osud transoceánské lodi v rukou jediného muže. Britský film, líčící dramatický boj o záchranu lidských životů uprostřed oceánu (1974). Hrají: R. Harris, O. Shariff, D. Hemmings, A. Hopkins, I. Holm, C. Mortimerová, S. Knightová a další. Režie Richard Lester. Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná. Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let.
Vysílání: 26.9., 21.40 hod., ČT2

Luther
Joseph Fiennes jako proslulý reformátor církve v německém historickém filmu (2003). Dále hrají: A. Molina, J. Firth, C. Coxová, P. Ustinov, B. Ganz, U. Ochsenknecht, M. Carriere, B. Sadler a další. Režie Eric Till. Německý teolog a reformátor Martin Luther (1483–1546) patří mezi významné postavy evropských dějin. Lutherův život byl několikrát zpracován pro film a později i pro televizi. První biografie vznikly ještě v němé éře v Německu (1923) a ve Spojených státech (1924). Ze zvukových zpracování můžeme připomenout americký snímek Martin Luther (1953; r. Irving Pichel), v němž titulní postavu hrál irský charakterní herec Niall MacGinnis. Z dnešního pohledu je asi nejznámější německý film Luther (2003), který byl spolufinancován americkými luterány a vznikal mj. i v českých exteriérech. Hlavní úlohu v této prestižní produkci (rozpočet 20 milionů eur) hraje anglický herec Joseph Fiennes (mladší bratr známějšího Ralpha Fiennese) a i další role vytvářejí přední evropští herci – Alfred Molina (dominikánský mnich Johann Tetzel, který byl zastáncem odpustků), Peter Ustinov (saský kurfiřt Fridrich III.), Bruno Ganz (generální vikář augustiniánského řádu Johann von Staupitz) nebo Uwe Ochsenknecht (papež Lev X.). Režisérem snímku byl kanadský tvůrce britského původu Eric Till (*1929), z jehož obsáhlé filmografie známe především adaptaci populárního románu Jamese Herriota To by se zvěrolékaři stát nemělo (1976).
Vysílání: 22.9., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 27.9., ČT art

Chaplin versus FBI
Amerika ho proslavila, ale přestal v ní být vítán. Francouzský dokument (Premiéra). O legendárním filmovém tulákovi s buřinkou už toho bylo napsáno, řečeno i natočeno tolik, že mnoho z nás má pocit, že už nelze přijít s ničím novým. Opak je pravdou, jak dokazuje dnešní dokument, který zpracovává půlstoletí trvající příběh jedné osobní nenávisti. Jeho aktérem je kromě svobodomyslného geniálního umělce také jistý Edgar Hoover, mocný Američan, jenž dokázal shromáždit dvoutisícistránkový spis, aby dokázal, že Chaplin je pro USA nepřítelem skoro tak strašlivým jako Sovětský svaz. Angličan Charles Chaplin strávil ve Spojených státech čtyřicet plodných a úspěšných let. Vznikla zde jeho nejslavnější díla. Poté, co byl označen za komunistu, však čelil nejrůznějším útokům, až musel roku 1952 milovanou zemi opustit. Usadil se i s početnou rodinou ve Švýcarsku, kde roku 1977, pět let po skonu Edgara Hoovera, také zemřel.
Vysílání: 23.9., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 26.9., ČT art., 29.9., ČT art

Louisa na pobřeží
Čiperná stařenka zůstala sama v opuštěném městečku. Francouzský animovaný film (2016). Režie Jean-François Laguionie (Ve francouzském znění s titulky) (Premiéra). Na konci léta ujel důchodkyni Louise z pobřežního letoviska poslední vlak. Rozhodne se u moře zůstat jen ve společnosti věrného psa a přežít do jara v záchranářské budce. Poetický, vizuálně podmanivý příběh režiséra J.-F. Laguionieho, kterého znají čeští diváci hlavně díky jeho animovanému snímku Obraz, získal na působivosti také díky hlasu, který osamělé Louise propůjčila francouzská herečka Dominique Frotová.
Vysílání: 26.9., 22.50 hod., ČT art

Kapitoly z historie hororu (3/3)
Démoni. Herec, režisér a producent Eli Roth nás provede hlubinami filmové hrůzy. Americký cyklus (Premiéra). Známý americký herec, režisér a producent Eli Roth filmové horory nejen rád natáčí, ale především se na ně už od mladých let rád dívá. Tvůrce snímků jako Hostel nebo Přání smrti a přítel Quentina Tarantina, který ho obsadil do svých Hanebných panchartů, je také nadšeným průvodcem monotematickým cyklem Historie hororu, z něhož jsme příznivcům žánru vybrali tři nejzajímavější epizody: Démony, Upíry a Duchy. Dnes přijde řada na démony. "Strach, že do nás vstoupí démon a donutí nás dělat hrůzné věci, provázel člověka už od nepaměti," říká Eli Roth a pokračuje: "Tento strach se stal inspirací pro nejděsivější filmy všech dob." Kromě ukázek z kultovních kousků jako Vymítač ďábla či Přichází Satan budeme mít možnost proniknout do zákulisí natáčení, vyprávět budou Jack Black, Cher, Quentin Tarantino či Elijah Wood. Herečka Jamie Lee Curtisová přidá historku o tom, jak ji kdysi dávno její matka duchapřítomně uchránila před rolí právě ve Vymítači ďábla. Chybět nebudou ani vzpomínky Lindy Blairové, která nakonec dívku posedlou ďáblem ve snímku Williama Friedkina ztvárnila.
Vysílání: 27.9., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 30.9., ČT art

17.9.2020 13:09:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cumulus (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 43. týden

Mizející místa domova: Krajinou zázračného koně

Moderní čeští malíři ve vzpomínkách prof. F. Dvořáka II.
Vyprávění významného kunsthistorika o malíři, graf ...celý článek


Americký western drama ze současnosti

Za každou cenu

Za každou cenu
Aby zachránili rodinnou farmu, musí bratři Howardové okrást svou lichvářskou banku. A možná ...celý článek


České filmové tipy 44. týden

Vilma Cibulková (Pramen života)

Úsměvy Lídy Baarové
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na přední prvorepublikovou herečku, nás op ...celý článek


Rašín - Hovory s TGM

Ondřej Vetchý (Rašín)

Rašín
Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil v hlavních rolích dramatického příběhu o konci Rakousko-Uherska, o v ...celý článek


Literární tipy 43. týden

Cirkus Humberto (5/12) - Maringotka číslo osm
Malý Vašek Karas zažívá svůj první velký úspěch... Příběhy li ...celý článek


Filmové tipy 43. týden

Grand restaurant pana Septima

Grand restaurant pana Septima
Když jíst, tak u Septima, když se bavit, tak s Louisem de Funèsem! Franc ...celý článek


Staříci na cestě za pomstou

J. Schmitzer a L. Mrkvička (Staříci)

Staříci
Televizní premiéra oceňovaného koprodukčního snímku ČT o dvojici svérázných staříků, která se vydáv ...celý článek


Výtvarné tipy 44. týden

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu (2/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která doh ...celý článek


Velikáni filmu... Blake Edwards

Snídaně u Tiffanyho

Večírek
Peter Sellers v roli smolařského statisty, který se nedopatřením dostal na hollywoodskou oslavu. Am ...celý článek


České filmové tipy 43. týden

Jan Čenský (Jestřábí věž)

Stůj, nebo se netrefím
Josef Abrhám a Radek Holub v situační komedii plné nečekaných zvratů, převleků, náho ...celý článek


Velikáni filmu... Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio (Letec)

Letec
Leonardo DiCaprio v roli slavného režiséra a dobrodruha Howarda Hughese. Americký film oceněný pěti O ...celý článek


Dívka s perlou film o vzniku slavného obrazu

Scarlett Johanssonová (Dívka s perlou)

Dívka s perlou
Nikdo nerozuměl jeho umění tak jako ona. Scarlett Johanssonová a Colin Firth v hlavních rolí ...celý článek


Literární tipy 44. týden

Staré pověsti české

Dick Whittington
Pohádka o chudém chlapci a mluvící kočce, která mu přinesla štěstí (1993). Hrají: M. Sobot ...celý článek


Kovboj vyznamenaný třemi Oscary

Dustin Hoffman a Jon Voight (Půlnoční kovboj)

Půlnoční kovboj replica watches
Dustin Ho ...celý článek


Filmové tipy 44. týden

Ben Whishaw  (Parfém: Příběh vraha)

Za každou cenu
Aby zachránili rodinnou farmu, musí bratři Howardové okrást svou lichvářskou banku. A možná ...celý článek


Příběhy legend Karl Lagerfeld a Gene Kelly

Karl Lagerfeld, osamělý král

Karl Lagerfeld, osamělý král
Světoobčan, jehož jedni milovali a druzí nenáviděli aneb portrét kultovní osob ...celý článek


Příběhy filmových legend: P. Walker a A. Gardnerová

Paul Walker (Já, Paul Walker)

Já, Paul Walker
Herec s nebesky modrýma očima, který žil rychle a zemřel zběsile. Americký dokument (Premié ...celý článekČasopis 43 - sekce

OPERA/ TANEC

Dokument Setkání s Libuší

Setkání s Libuší

Setkání s Libuší
Autorský dokument režisérky Taťány Markové zkoumá neobvyklé podoby tradičního národního sy celý článek

další články...