zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cesty víry

Pouť na svatou horu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vzestup a pád kněze Jana
Násilí a touha po moci provázely život Jana Želivského. Po stopách husitského radikála se v dokumentu k šestistému výročí první pražské defenestrace vydají herec Jiří Dvořák spolu s historikem Petrem Čornejem. Režie I. Macharáček (Premiéra). Už současníci ho přezdívali „krvavý kněz“. Jan Želivský se jakoby odnikud vynořil v Praze v roce 1418. Z jeho života známe bezpečně jen poslední čtyři roky. Jsou naplněny násilím a touhou po moci. V červenci 1419 přivedl rozvášněný dav před Novoměstskou radnici. Událost, která skončila vyházením části konšelů a radničního personálu z oken, vstoupila do dějin jako první pražská defenestrace. Jan Želivský nastoupil cestu vůdce pražských radikálů, ale zároveň vykročil vstříc svému tragickému osudu. Po stopách kněze Jana se v dokumentu vydá herec Jiří Dvořák v doprovodu historika Petra Čorneje.
Vysílání: 17.9., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 18.9., ČT2

Hledání ztraceného času: Milénium (1)
Tisíc let od smrti knížete Václava bylo podnětem k mohutným oslavám (1999). Režie P. Vantuch. Že byl svatý Václav zavražděn bratrem Boleslavem 28. září, v tom se historici shodnou. Přou se však o rok této události. Dnes se má za to, že slavit svatováclavské milénium v roce 1929 bylo předčasné, protože historické důkazy svědčí spíše o tom, že ke smrti panovníka a budoucího světce došlo až r. 935. Nicméně stalo se a slavné výročí bylo také nafilmováno. V první části uvidíme dokončování Chrámu sv. Víta, které bylo naplánováno přesně na svatováclavské oslavy, a jeho velmi pečlivé vysvěcení. Kameramani nechyběli ani na velkolepých oslavách Svatováclavských dnů tělovýchovné jednoty Orel, jichž se zúčastnil prezident Masaryk. Z celovečerního filmu se dodnes zachovalo jen pár minut, které zachycují slavnostní průvod Prahou a některé z výstupů cvičenců na strahovském stadionu.
Vysílání: 22.9., 09.15 hod., ČT2

Cesty víry: Pouť na svatou horu
Janusz Klimsza se vydává na Grabarku, nejposvátnější místo polského pravoslaví. Připravili J. Slomiany a P. Všelichová (Premiéra). Grabarka je místem, jehož nejhlubší historie není přesně zmapována. První písemný záznam o této hoře najdeme v kronice v roce 1710, kdy je Grabarka zmiňována v souvislosti s epidemií cholery. Jistému starci bylo totiž zjeveno, že záchranu mohou lidé nalézt právě na hoře. Věřící následovali hlas Boží, vzali kříže a vydali se na vrchol, kde se modlili, omývali a pili vodu z pramene. Podle legendy se tak před jistou smrtí zachránilo na deset tisíc lidí. Z vděčnosti Bohu pak na místě vystavěli dřevěnou kapli Proměnění Páně. Od té doby sem přicházejí věřící s modlitbami a prosbami o pomoc, zanechávají zde své kříže, představující osobní starosti a rány, aby našli útěchu, pokoj a radost.
Vysílání: 22.9., 13.15 hod., ČT2
Opakování: 23.9., ČT2., 24.9., ČT2

9.9.2019 11:09:15 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Gogolova Ženitba se vrací do NdB

Ženitba (NdB)

Úředník ve vysoké funkci Ivan Podkolesin ve zralém věku po zralé úvaze pomyslí na manželský stav. Ale nebýt je celý článek

další články...