zvláštní poděkování
Volný.cz

Taneční tipy

Představení v Garnier

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Folklorika: Krok za krokem
O proměnách vojenského folklorního souboru Ondráš. Režie P. Ryšavý (Premiéra). Psal se prosinec roku 1954, když skupina vojáků založila v Olomouci Súbor ľudových piesní a tancov Jánošík. Nedlouho na to se v roce 1957 soubor přemístil do Brna, kde sídlí dodnes. Již od počátku se s úspěchem zúčastňoval různých vojenských přehlídek i folklorních festivalů a vzniklo o něm několik filmů a dokumentů. Druhá důležitá změna jej čekala v roce 1993, kdy se po rozdělení Československa přejmenoval na Vojenský umělecký soubor Ondráš a dále se profiloval jako rozpočtová organizace Ministerstva obrany ČR. V dnešní době VUS Ondráš čítá na 70 členů. Soubor má dvě hlavní složky taneční a hudební. Taneční se skládá z profesionální skupiny 5 tanečních párů a externí skupiny 20 dalších tanečnic a tanečníků. Hudební složku tvoří Orchestr lidových nástrojů se 14 profesionálními, 2 externími hudebníky a 12 zpěvačkami dívčího sboru. To, že jsou tanečníci a hudebníci zaměstnanci Ministerstva obrany, evokuje představu disciplíny a řádu. Vedení souboru je nicméně otevřené změnám, požadavkům publika a vnímá generační změny. A možná proto zvítězil v soutěži vypsané na premiérový pořadu k výročí založení souboru – 65. narozeniny oslavil Ondráš v roce 2019 – projekt mladých tvůrců nazvaný Krok za krokem. Autorky – sestry Alžběta a Anna Burianovy – jej pojaly jako příběh nohou. V deseti obrazech mapujících etapy lidského bytí od narození po smrt, od prvních váhavých krůčků po chvíle, kdy nohy slábnou. Na projektu se podílela řada vynikajících choreografů, kteří stavěli na autorské hudbě Jiřího Slavíka, držitele ceny Anděl za world music roku 2017. Autoři díla se inspirovali tradičním folklorem, ale hovoří vlastním jazykem, který propojuje různé žánry. O tom, jak se vyvíjela dramaturgie a choreografie velkých dějových pořadů, si budeme povídat s dramaturgy, režiséry i jejich autory.
Vysílání: 19.9., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 20.9., ČT2., 23.9., ČT2

Tančíme: Do naha (2/6)
Jakou roli skutečně hraje v moderním tanci nahota? Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Ať nahé nebo oblečené, ideální nebo atypické, na špičkách nebo na plných chodidlech, tělo je pro tanečníka hlavním nástrojem. Nahotu v tanci vnímáme v lepším případě jako estetický šok, v tom horším jako laciný efekt a klišé.
Vysílání: 14.9., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 17.9., ČT art

Představení v Garnier
Taneční představení choreografa Alexandra Ekmana, které spojuje humor, divadelnost i klasické a současné prostředky baletního umění. Pořad získal cenu Český křišťál – Záznamy inscenačního umění na MTF Zlatá Praha 2019 (Premiéra).
Choreograf Alexander Ekman, jiskřící osobnost současné taneční scény, nabyl své dovednosti u Švédského královského baletu, tančil v Nizozemském tanečním divadle a v Baletu Cullberg, poté se začal věnovat choreografii. Jeho umělecká řeč, která je fyzická i protkaná humorem, spojuje divadelnost a klasické i současné prostředky. Proslavil se spektakulárností svých inscenací plných snových obrazů, které využívají kovové objekty, tanečníky zavěšené ve vzduchu a elevace.
Elegantní a zároveň hravý záznam Tommyho Pascala zachycuje představení způsobem, který přináší televiznímu divákovi jedinečný zážitek. Pořad totiž vystihuje nejen tvořivost choreografa Alexandera Ekmana, ale i radost tanečníků na jevišti.
Vysílání: 17.9., 21.50 hod., ČT art

10.9.2020 13:09:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc pastýřů (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Legendární italská sopranistka Mirella Freni

Mirella Freni – život zasvěcený opeře

Mirella Freni – život zasvěcený opeře
Německý dokument o jedné z nejvýznamnějších operních sopraniste ...celý článek


Dokument Carolyn Carlson: Pneuma

Carolyn Carlson: Pneuma

Carolyn Carlson: Pneuma
Fenomenální představení baletního souboru Národní opery v Bordeaux. Francouzský dok ...celý článek


Česká filharmonie a Luboš Sluka

Skromný klasik Luboš Sluka

Česká filharmonie – Koncert ke 100. výročí republiky
Oslava mimořádného výročí vzniku Československa ...celý článekČasopis 43 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 43. týden

Jan Čenský (Jestřábí věž)

Stůj, nebo se netrefím
Josef Abrhám a Radek Holub v situační komedii plné nečekaných zvratů, převleků, náho celý článek

další články...