zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 20. týden

W. Matuška a K. Gott (Slavná hudební čísla)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Slavná hudební čísla
Václav Postránecký uvádí hudební vystoupení, jež mají své nezastupitelné místo ve zlatém fondu televizní zábavy (2010). Účinkují: K. Gott, W. Matuška, P. Nárožný, M. Rottrová, J. Wimmer, K. Černoch, J. Dvořák, V. Špinarová, O. Kaiser, M. Kořínek, J. Korn, T. Kornová, P. Janů, P. Janda, P. Bobek, K. Zich, J. Laufer, M. Dejdar, M. Nesvadba, J. Čejka, L. Semelka a další. Režie F. Polák. Vymyslet dobré hudební číslo je stejně složité, jako vymyslet dobrý dialog, monolog či scénku. Vyžaduje to od umělce celou řadu dovedností – z velké části samozřejmě spojených s hudbou, která zůstává nejdůležitější složkou. Řada umělců se s nelehkým úkolem vytvořit kvalitní hudební číslo vypořádala mistrovsky. Ve scénkách uvidíme Marii Rottrovou s Petrem Nárožným jako velmi netradiční koncertní duo, naučíme se hrát na housle pod vedením Jiřího Wimmera a o svém hudebním talentu nás přesvědčí i Oldřich Kaiser nebo Jiří Korn, stejně jako celá řada dalších. A to je jistě zárukou, že se budete u svých obrazovek opět skvěle bavit.
Vysílání: 17.5., 23.35 hod., ČT1

Soundtracky: písně psané z paměti (5/8)
Zrození genderově svobodné společnosti & poprocku. Americký společensko-hudební cyklus produkce CNN. Sexuální revoluce v podstatě započala vynálezem antikoncepční pilulky. Tehdy poprvé nebyl sex spojený přímo s rodičovstvím. Dokud se kromě plození dětí nespojoval ještě s něčím dalším, nebylo možné obhajovat ani homosexualitu. Hnutí gayů se zrodilo z Black Power a feminismu. Pokud by tato hnutí neexistovala, nevznikla by ani Fronta za osvobození gayů. Ta povstala až poté, co se ve Spojených státech spojila kritika patriarchátu s kritikou bělošské nadvlády. Koncem šedesátých let probíhalo v americké společnosti množství změn a bylo patrné především v hudbě.
Vysílání: 20.5., 00.20 hod., ČT art
Opakování: 22.5., ČT art

Orchestr Johna Wilsona hraje Gershwina
Znovuobjevené hollywoodské hity slavné příbuzenské dvojice autorů – textaře Iry a skladatele George (2016). V londýnské Royal Albert Hall zpívají v rámci BBC Proms pod Wilsonovou taktovkou: L. Dearmanová, M. Ford, J. Ovenden a sbor Maida Vale Singers. Režie B. Caldwellová. Orchestr Johna Wilsona kombinuje podle Timesů autentičnost s rovnováhou luxusního orchestrálního koncertu, když se navrátil v rámci festivalu BBC Proms do londýnské Royal Albert Hall s přitažlivým představením největších hvězd.
Tento koncert z díla George Gershwina (26. 9. 1898 – 11. 7. 1937) byl rozšířen o tři nejslavnější představitele divadelně muzikálového West-Endu: Louise Dearmanovou, Matthew Forda a Juliana Ovendena (též známého z britského televizního seriálu Panství Downton). Ti vzdají hold americké autorské dvojici skladatele George a textaře Iry Gershwinových, kteří vytvořili nejproslulejší evergreeny.
Ačkoliv slavná hudba na tomto koncertu je dnes všeobecně známá a po celém světě milovaná, dochovalo se poměrně málo písemných pramenů. John Wilson mohl najít pouze šest originálních partitur z původních 18. Ostatní se poztrácely ve filmových studiích v přesvědčení, že nemají žádnou vyšší hodnotu. Dirigent John Wilson se svou neuvěřitelnou koncertní zkušeností prokázal, že se mýlili. Strávil dvě desetiletí obnovováním hudby ze zlaté epochy Hollywoodu, znovu zapsal poztrácené partitury notu po notě poslechem filmových soundtracků.
Vysílání: 22.5., 00.55 hod., ČT art

Gala show Gustava Broma
Hudebně zábavný pořad (1990). Účinkují: G. Brom, jehož 100. výročí narození si v těchto dnech připomínáme, E. Pilarová, J. Zelenková, H. Ulrychová, H. Zagorová, V. Škutina a další. Režie R. Tesáček. Orchestr Gustava Broma patřil ve své době ke špičce hudebních těles, které umělo zahrát nejen swing a jazz, ale zvládalo i mnoho skladeb z tzv. středního proudu. Zábavný pořad byl natočen u příležitosti kulatého výročí orchestru a kapelníkových narozenin. Na začátky své spolupráce s orchestrem Gustava Broma vzpomínají Helena Blehárová, Hana Zagorová, Jitka Zelenková a další.
Vysílání: 23.5., 23.05 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Ivana Mládka
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" uvádíme u příležitosti 10 let od úmrtí předního hudebníka jeho Banjo Bandu Iva Pešáka (2005). Ivo Pešák (1944–2011) byl český komik, hudebník, klarinetista, zpěvák a malíř. Absolvoval pražskou konzervatoř a poté působil tři roky ve Středočeském symfonickém orchestru v Poděbradech jako klarinetista. Krátce učil na hudební škole, a poté se stal členem Banjo Bandu Ivana Mládka, v němž účinkoval s malými přestávkami až do své smrti. Od osmdesátých let 20. století zpíval a hrál také s vlastní skupinou Rockec. Od přelomu století tvořil s Václavem „Upírem“ Krejčím hudební dvojici Dýza Boys. Zemřel 9. května 2011 na selhání srdce. Skupina Banjo Band Ivana Mládka přednese mj. všeobecně rozšířené písně Jožin z bažin, Láďa jede lodí, Dáša jedla cukroví, Prachovské skály, Zkratky, V osvětové besedě, Rychlík z Opavy a Linda.
Vysílání: 23.5., 00.15 hod., ČT art

10.5.2021 17:05:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek



Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Audiokniha Unesený Západ od Milana Kundery

Radúz Mácha

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšn celý článek

další články...