zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 43. týden

ČT Live – Pavel Vrba

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Linka (4/10)
Debbi jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show opět přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z netradičně blízké perspektivy. V nové sérii tentokrát vystoupí pestrá řada významných hudebních osobností, jako jsou například Václav Neckář, Vladimír ''Guma'' Kulhánek, Lenka Filipová, Vojtěch Dyk, Dan Bárta, Debbi Kahl, Vladimír Merta, Ivan Mládek a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 23.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.10., ČT art., 28.10., ČT art

Punk: Revoluce přichází (1/4)
Historie nespoutaného hudebního žánru od jeho zrození až po současnost – počátky nového fenoménu. Americký cyklus (Premiéra). Konec šedesátých let připravuje půdu pro nový hudební a životní styl – punk. Na americké scéně se v Detroitu objevují Stooges a MC5. Svojí neotřelou tvorbou inspirují i další muzikanty. Jejich následníci Ramones nebo New York Dolls už pokládají základy punku. Toto bouřlivé období nám v novém dokumentu upřímně a bez obalu přiblíží jeho přímí účastníci. O své zážitky se podělí třeba Iggy Pop, který byl členem Stooges, Wayner Kramer z MC5 nebo také zpěvačka Blondie Debby Harry. Vliv detroitských kapel a vznik legendárních Ramones přiblíží Marky Ramone. Punková revoluce přichází.
Vysílání: 23.10., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 28.10., ČT art

Country Music: Ve víru změn (7/9)
Sedmdesátá léta probíhají v duchu hledání, jak moc se může country hudba měnit, aby neztratila své kořeny. Americký hudební dokument (Premiéra). Country hudba se na počátku sedmdesátých let vydala na cestu k širšímu okruhu fanoušků, což řada posluchačů nesla velmi nelibě. Tradicionalisté byly takřka rozzuření, když se v roce 1974 stala country zpěvačkou roku Australanka Olivia Newton-John. Nechala za sebou například Lorettu Lynn nebo Dolly Parton. Právě Parton v té době rozjížděla svou veleúspěšnou sólovou kariéru. Slavila úspěchy nejen na hudebním poli, ale posléze i na tom filmovém. Na podiích se v té době opět začalo objevovat jméno Hank Williams. Syn slavné poválečné hvězdy country hudby začínal s kariérou už v osmi letech, kdy na přání své matky zpíval otcovu hudbu. A slavil úspěchy. Jenže jakmile byl plnoletý vymanil se z vlivu své matky a začal dělat muziku po svém. A navzdory nepřízni osudu se dokázal prosadit až na špičky hitparád.
Vysílání: 25.10., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 27.10., ČT art., 31.10., ČT art

ČT Live – Pavel Vrba
Koncert z pražského Divadla Hybernia k poctě významného českého textaře (2008). Účinkují: K. Gott, L. Bílá, L. Semelka, P. Kolář, P. Janů, B. Basiková, skupiny Olympic, Blue Effect a další. Režie A. Rezek. Když legenda české písničky – textař a básník Pavel Vrba (1938–2011) oslavil v dubnu 2008 své sedmdesátiny, byl natočen tento koncert. Vrbův slovesně vytříbený a přitom široké vrstvě posluchačů srozumitelný a přístupný umělecký projev prezentují hity, ze kterých si snad každý Čech bez vážné vady sluchu zapamatoval pár refrénů nebo alespoň nějaký ten verš z písní pro Janu Kratochvílovou (V stínu kapradiny), Leška Semelku (Šaty z šátků), Lucii Bílou (Ave Maria), Petru Janů (Říkej mi), či z jejího duetu s Petrem Jandou (Jedeme dál) a určitě slogany legendárních písní Olympicu (Osmý den schází nám, Jsem to já jak zamlada, Skončili jsme Jasná zpráva).
Vysílání: 25.10., 22.15 hod., ČT art

15.10.2020 16:10:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2021 - Bouře

Články v rubrice - Z éteru

Pavel Sedláček 80 let

Pavel Sedláček

Úžasný rokenrol v Čechách aneb Jeď, Honzo, jeď!
Hudební dokument o jedinečnosti rokenrolové scény v Čechách ...celý článek


Koncert legendární country kapely Poutníci

Poutníci

Poutníci
Koncert country kapely hrající ve svém proslulém původním složení (1991). Režie R. Chudoba. Brněns ...celý článek


Hudební tipy 25. týden

Django

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga
Z islandského městečka až do finále Eurovize. Will Ferrell a Rachel McAd ...celý článek


Karel Kryl – in memoriam

Karel Kryl

Karel Kryl – in memoriam
Vzpomínání muzikantů na legendárního písničkáře (1999). Účinkují: J. Hutka, ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Elvis Presley: Havaj 1973

S láskou... královny popu
Pocta legendárním hitmakerům, kteří obohatili českou populární hudbu o nesmrtelné ...celý článek


Poslední kovboj Michal Tučný

Michal Tučný

Michal Tučný po 25 letech aneb Už nikdo neví
Hudební setkání "posledního kovboje" Michala Tučného a jeho př ...celý článek


13. komnata Vladimíra Mišíka

13. komnata Vladimíra Mišíka

13. komnata Vladimíra Mišíka
Legendární muzikant, jehož písně na texty Josefa Kainara a dalších českých bás ...celý článekČasopis 25 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 26. týden

Semafor atd.

Úsměvy Jiřího Voskovce
Zdeněk Svěrák představuje velkou hereckou osobnost, která nás opustila před 40 lety celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

MHF Lípa Musica nabídne večer s filmovou hudbou

Komorní filharmonie Pardubice

Ve středu 23. června se po pandemické pauze konečně uskuteční závěrečný koncert loňského 19. ročníku Mezinárod celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 26. týden

Večer lidí dobré vůle – Velehrad

Nejúžasnější díla lidských rukou: Posvátná místa
Obrazová pouť mapující mistrovská díla svědčící o síle lid celý článek

další články...