zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 32. týden

Marta Kubišová naposledy
Recitál přední české interpretky u příležitosti ohlášeného konce pěvecké kariéry z pražské Lucerny (2018). Dále účinkují: V. Neckář, L. Bílá, A. Langerová a P. Malásek se svou skupinou. Režie R. Petrenko. Slavnostním koncertem ve velkém sále pražské Lucerny se 27. října 2017 uzavřela vynikající ale i strastiplná kariéra jedné z ikon české populární hudby, zpěvačky Marty Kubišové, která se stala nejen symbolem neopakovatelného hudebního kvasu šedesátých let, ale také pevného lidského a uměleckého postoje, který pro ni, vzhledem k nesouhlasu s politickým režimem v někdejším Československu, znamenal dvacetiletý zákaz činnosti. V roce 1989 se pro mnohé stala jednou z tváří Sametové revoluce a píseň Modlitba pro Martu v jejím podání je neodmyslitelně spojena s dramatickými okamžiky československých dějin v letech '68 a '89. S Martou Kubišovou si do velkého sálu Lucerny, který je spjat se začátkem její profesionální kariéry, přišly zazpívat mimo jiné hvězdné osobnosti jako Václav Neckář, Lucie Bílá nebo Aneta Langerová. Hudebního nastudování se ujal Petr Malásek se svou skupinou.
Vysílání: 08.8., 21.20 hod., ČT1

Album Supraphonu
Přehlídku nejoblíbenějších písniček roku 1963 uvádí V. Dvořák. Zpívají: M. Chladil, Y. Simonová, E. Pilarová, K. Gott, J. Zíma, W. Matuška, J. Čeřovská, H. Hegerová, L. Hermanová, R. Cortéz, P. Sedláček, J. Vašíček, J. Malknechtová a další. Scénář V. Dvořák. Kamera V. Hojda. Režie I. Paukert. První ročník cyklického pořadu Album Supraphonu z roku 1962 byl natočen koncertně, další, v pořadí druhý, byl připraven jako hlavní sobotní pořad v televizním studiu. Konferenciér V. Dvořák svými vtipnými spojovacími slovy coby diskžokej (v době, kdy taková profese ještě neexistovala) uvádí čtyři bloky písniček. Zazní jich dohromady 41 v podání známých i méně známých interpretů českých, slovenských i zahraničních, dnes pohříchu úplně zapomenutých. Co však zůstává, jsou melodie, které si můžeme dnes po 55 letech od premiéry opět připomenout: Jak se máš, Maruško (J. Zíma), Klementajn (J. Suchý), Můj ideál (J. Čeřovská), Píseň pro Martinu (K. Gott), Život je pes (P. Sedláček), Normálně (P. Filipovská), Padá hvězda (W. Matuška), Motýl (J. Jelínek a J. Malknechtová), Zdvořilý Woody (K. Gott) a další.
Vysílání: 05.8., 21.20 hod., ČT art

Legendy folku a country 11/13
Poezie ve folku (2000). Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu. Kamera M. Mališka. Připravil J. Vondrák. Nad významem pojmu poezie se zamýšlejí nejen legendární básník Josef Kainar (1917–1971) z historického obrazového záznamu, ale i současné osobnosti folkové scény Vladimír Třešňák, Vladimír Merta, Zdeněk Vřešťál, Karel Plíhal, Marek Eben a mnozí další. Básník Mirek Kovářík, který se v tomto dokumentu stává jakýmsi putujícím průvodcem, je český divadelník, kulturní publicista a redaktor, herec, moderátor a vysokoškolský pedagog. Byl jednou ze zakladatelských osobností litvínovského Docela malého divadla, které patřilo v šedesátých letech 20. století mezi významná česká divadla malých forem. Jedná se o neúnavného propagátora moderní české poezie, výborného recitátora a dlouholetého moderátora hudebního festivalu Porta. Objevil pro českou poezii Václava Hraběte, byl jeden z prvních, kdo u nás recitoval Kerouaca a Ginsberga. Jemu patří také dík za to, že američtí beatníci jsou u nás možná větším pojmem než v samotné Severní Americe.
Vysílání: 07.8., 20.00 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Jaroslava Wykrenta
z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2004). Zpívají: M. Rottrová, H. Zagorová, V. Müller a další. Přerovský zpěvák Jaroslav Wykrent začal na začátku šedesátých let psát texty pro místní amatérský dixielandový soubor a pro začínající skupinu Synkopa, kde vystupoval jako kytarista. Později začal sám zpívat a psát hudbu k písničkám. Od roku 1967, po odchodu Pavla Nováka, byl Wykrent lídrem skupiny. V roce 1971 se stal členem ostravské skupiny Flamingo, kde působil jako zpěvák a textař. V roce 1974 získal za píseň Lásko ocenění Bílá vrána, tuto prestižní cenu uděloval časopis Mladý svět. V sedmdesátých letech Wykrent psal a moderoval vlastní rozhlasové pořady. V roce 1978 vydal vlastní profilové album Jak vypadá štěstí. V devadesátých letech se věnoval především rozhlasu. V sestřihu zazní písně Řeka lásky, Ágnes, Lásko, Můj táta byl a další včetně legendární "znělky" Přátelé Zeleného údolí v podání Vlado Müllera.
Vysílání: 07.8., 22.10 hod., ČT art

Holubí andante
Blesková kariéra legendárního zpěváka Jiřího Schelingera a jeho záhadná smrt ve vlnách Dunaje. Vzpomínají příbuzní, F. R. Čech, Z. Svěrák, J. Uhlíř, O. Říha a další (1997). Režie M. Dušák. Dokumentem o předčasné a nevyjasněné smrti populárního zpěváka Jiřího Schelingera začal v roce 1997 cyklus známý jako Příběhy slavných. Na televizních obrazovkách se od té doby vysílala řada portrétů osobností kulturního, ale občas i sportovního nebo politického života. Záhadná smrt tohoto českého zpěváka a skladatele, jedné z předních postav českého rocku, nepřestává provokovat a vyvolávat nové spekulace ani dnes. Jiří Schelinger zahynul pouhých pět týdnů po oslavě svých třicátin. Vzpomínají na něj příbuzní, F. R. Čech, Z. Svěrák, J. Uhlíř, O. Říha a další.
Vysílání: 09.8., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 13.8., ČT art

30.7.2020 16:07:03 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Grand Hotel (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Ondřej Suchý výročí

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý
Textař, spisovatel a zpěvák Ondřej Suchý, který v uplynulých dnech oslavil 75. narozeniny, o s ...celý článek


Hudební tipy 39. týden

Brian Johnson: Rock na cestě II

Hip Hop a jeho zrod (3/4)
Hlas nové generace. Kanadský cyklus dokumentů. V sedmdesátých letech se příběh hi ...celý článek


Jaroslav Uhlíř výročí

Jaroslav Uhlíř (Svěrák a Uhlíř – padesát let spolu)

Úsměvy Jaroslava Uhlíře
Dnešním hostem J. Hanzlíka je oblíbený skladatel a hudebník, který nedávno oslavil ...celý článek


Hudební tipy 38. týden

Hip Hop a jeho zrod (2/4)
Šablona party hudby nabídla závažnější témata. Kanadský cyklus dokumentů. Dnešní ...celý článek


Pop-rockové pódium: Chuck Berry a Lucie

Lucie Tour 90

Chuck Berry
Uceleně a poutavě vyprávěný životní příběh legendárního skladatele, kytaristy a zpěváka, který ...celý článekČasopis 38 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 38. týden

Příběhy domů: Nečtiny, Panský dům
Cenná památka městské roubené architektury sloužila v minulosti rozmanitý celý článek

další články...