zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 43. týden

Garderobiér

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Komici na jedničku - Jiří Wimmer
Petr Nárožný tentokrát vzpomíná na talentovaného herce, komika, básníka, kreslíře a hudebníka Jiřího Wimmera (2012). Dále účinkují: V. Pucholt, L. Gerendáš, L. Sobota, J. Lábus a J. Vala. Režie A. Sirotková. Jiří Wimmer byl všestranně talentovaný umělec, především herec, komik, ale také vynikající hudebník, kreslíř a básník. V paměti televizního a divadelního publika je Jiří Wimmer ukotven především jako komik a komediální herec, nicméně on sám viděl svůj potenciál spíše v dramatických rolích. Po absolutoriu na pražské DAMU získal angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče. Jeho následná kariéra byla ale pevně spojena s divadlem Ypsilon, později ještě s Prozatimním divadlem Františka Ringo Čecha a Divadlem Jiřího Grossmanna. Řada jeho skečů a scének dodnes oslovuje diváky. Za některé můžeme zmínit slavné lekce maďarštiny, které byly o to působivější, že Wimmer neuměl maďarsky ani slovo. Stejně legendární jsou i jeho výstupy s Karlem Černochem a naprosto nezapomenutelné je jeho recitování poezie. Jiří Wimmer byl mužem nedoceněného talentu, v mnoha směrech byl jeho herecký výraz a minimalistický projev na svou dobu výjimečně moderní a pokrokový, což docenilo několik režisérů, již méně ale tehdejší oficiální místa. Křehká osobnost a sklony k depresím a alkoholismu ve spojení s nemožností dosáhnout na své vysněné role a angažmá vedla Jiřího Wimmera do opakovaných osobních krizí, které se snažil vyléčit alkoholem. Tento skvělý herec a výjimečná umělecká osobnost s nenapodobitelným humorem předčasně zemřel při nešťastné nehodě v roce 2001. Pojďme se spolu s Petrem Nárožným a jeho kolegy a přáteli ohlédnout za největšími vrcholy kariéry Jiřího Wimmera a připomenout si jeho nevšední osud.
Vysílání: 22.10., 22.45 hod., ČT1

Neobyčejné životy - Jiří Schmitzer
Portrét neokázalého, ale o to více oblíbeného a tvůrci obsazovaného herce i písničkáře, jehož 75. narozeniny si dnes připomínáme (2013). Režie V. Polesný. Oblíbený herec a písničkář, který je synem legendárního herce Jiřího Sováka, se narodil 25. října 1949 v Praze. Absolvoval Divadelní fakultu AMU a později nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem. V roce 1985 ho angažovalo Studio Ypsilon, které bylo jeho domovskou scénou téměř dvacet let. První větší filmovou roli mu nabídl režisér Oldřich Lipský v komedii Tři chlapi na cestách (1973). Vzápětí následovaly další menší i velké role např. ve filmech: Marečku, podejte mi pero (1976, rež. O. Lipský), Postřižiny (1980, rež. J. Menzel), Slavnosti sněženek (1983, rež. J. Menzel), Vesničko má středisková (1986, rež. J. Menzel), Amerika (1994, rež. V. Michálek) či Báječná léta pod psa (1997, rež. P. Nikolajev). Velkou úlohu Kandy vytvořil vedle televizního seriálu i ve filmové verzi Zdivočelé země a tentýž rok získal za roli politického vězně Jardy Svobody ve snímku Bumerang (1997, rež. Hynek Bočan) od stejného tvůrčího tandemu Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon. Stejná ocenění získal i za nevšední role ve filmech Kráska v nesnázích (2006, rež. J. Hřebejk) a Jako nikdy (2013, rež. Z. Tyc). Jiří Schmitzer je v poslední době známý i jako písničkář. Jeho jistý – až klukovský – ostych, skromnost a smysl pro humor mu dodávají odér drsného romantika i dětiny, který nestojí o lacinou publicitu. Proto o něm mohl dokument natočit pouze jeho souputník a kamarád Viktor Polesný.
Vysílání: 25.10., 10.30 hod., ČT1

Radovan Lukavský a Jiřina Jirásková O DIVADLE
Herec a divadelní pedagog, od jehož narození uplyne 1. listopadu 105 let, ve velkém portrétním rozhovoru se svou hereckou kolegyní. Připravil Ondřej Kepka. Radovan Lukavský vzpomíná na studentská léta prožitá během okupace i totálního nasazení. Vysvětluje tu svůj názor na Vlastu Buriana, poměry u divadla těsně po válce i v 50. letech minulého století. Projdeme se divadelními scénami, na kterých herec působil. Společně s Jiřinou Jiráskovou zavzpomíná na to, jak se dostal k jedné ze svých největších rolí, k Hamletovi a povede debatu o tom, co herce předurčuje, aby uspěl na prknech, jež znamenají svět. Radovan Lukavský vysvětluje i to, proč se ani v dobách, které tomu nepřály, netajil svou vírou v Boha. Dalším tématem rozhovoru je jeho celoživotní láska k poezii a působení Radovana Lukavského v pražské Viole. Snímek byl dotočen měsíc před odchodem Radovana Lukavského do hereckého nebe.
Vysílání: 22.10., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 26.10., ČT art

Garderobiér
Neobvyklý příběh ze zákulisí shakespearovské herecké společnosti s Ianem McKellenem a Anthonym Hopkinsem v hlavních rolích. Britská adaptace slavné divadelní hry Ronalda Harwooda (2015). Dále hrají: E. Watsonová, S. Lancashireová, E. Fox, V. Kirbyová, T. Brooke a další. Režie Richard Eyre. Druhá světová válka. Jednoho osudového večera se v malém anglickém regionálním divadle připravuje zájezdní herecká společnost vystoupit s inscenací Shakespearova Krále Leara. Opona se má zvednout už za hodinu, ale po principálovi souboru a představiteli hlavní role, přezdívanému Sir, není ani stopy. Sir je typickým zástupcem staré školy, okázalým interpretem především Shakespearových her, kterého válka odsoudila ke spolupráci s třetiřadými herci a k vystupování na provinčních scénách. Je na pokraji fyzických i psychických sil a po záchvatu při procházce městem skončil v nemocnici. Inspicientka společnosti uvažuje o zrušení představení, Sirův oddaný garderobiér Norman však slibuje, že dá herce do pořádku, aby byl schopen vystoupit před vyprodaným hledištěm. Divadelní hra Ronalda Harwooda Garderobiér, jež se stala předlohou filmu, je zajímavým pohledem do anglického divadelního světa v nelehké době druhé světové války. Její televizní adaptace, již režíroval Richard Eyre, poskytla mimořádnou hereckou příležitost představitelům dvou hlavních rolí, Anthonymu Hopkinsovi v roli Sira a Ianu McKellenovi, který byl za své ztvárnění Normana nominován na prestižní Cenu BAFTA. Samotný film byl nominovaný na neméně prestižní Zlatý glóbus v kategorii nejlepšího televizního snímku.
Vysílání: 26.10., 22.40 hod., ČT art

Semafor má 40
Zakladatel divadla Jiří Suchý v unikátním galakoncertu, na němž před čtvrt stoletím bývalé i současné hvězdy této proslulé scény oslavily 40. výročí jejího založení (1999). Dále účinkují: J. Molavcová, F. Havlík, Z. Svěrák, H. Hegerová, P. Filipovská, E. Pilarová, N. Urbánková, K. Gott, W. Matuška, M. Lasica, P. Sedláček, M. Drobný, H. Zagorová, P. Janů, M. Prokop, M. Eben, M. Voborníková, P. Bobek, J. D. Novotný, T. Trapl a další. Scénář J. Suchý a I. Paukert. Kamera J. Lebeda. Režie I. Paukert. Legendu moderní české divadelní kultury připomíná slavnostní pořad, který se konal v roce 1999 při čtyřicetinách divadla Semafor v Hudebním divadle Karlín s protagonistou Jiřím Suchým. Na večer se sjeli téměř všichni, kteří touto scénou malých jevištních forem prošli – a nebylo jich málo, vždyť v Semaforu se vystřídala celá jedna nebo dvě generace našich populárních zpěváků. Gratulovat také přišli Z. Svěrák, M. Eben a M. Lasica. Součástí programu byly ukázky a písně ze současných i starších představení, například Dobře placená procházka, Pré či Kytice. Co píseň, to hit – Včera neděle byla, Sluníčko,Ty jsi švarná, Oči sněhem zaváté, Dotýkat se hvězd, Ach, ta láska nebeská, Barová lavice, Gimi det ding, Závidím, Bludička, Miláčku, Kamarádi, Babeta, Na shledanou...
Vysílání: 27.10., 20.15 hod., ČT art

14.10.2024 10:10:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 45. týden

Miloš Kopecký

Komici na jedničku - Miloš Kopecký
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na kariéru výjimečného českého herc ...celý článek


Divadelní tipy 44. týden

Pavel Zedníček

Komici na jedničku - Luděk Sobota
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijal skvělý herec a k ...celý článek



Časopis 44 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Dušičkové víra tipy

Smrt je jen začátek

V novém světle: Církevní školy
Jak církev pomáhá. S Hanou Scharffovou za příběhy lidí, kteří pomáhají, i tě celý článek

další články...