zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 38. týden

Hana Hegerová (Semafor atd.)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Národní divadlo: Mýtus a realita (2/10) - Divadlo sobě, divadlo národu
Rozlety a pády naší první divadelní scény v novém dokumentárním cyklu Aleše Kisila (Premiéra). Ve velkém stylu vstoupilo Národní divadlo do 20. století. Už v roce 1901 zažilo jednu z největších českých operních premiér. Na jeviště vstoupila Rusalka Antonína Dvořáka. Dařilo se i baletu a činohře, kde se pod vedením Jaroslava Kvapila staly páteří repertoáru hry Aloise Jiráska. Díky oblibě u publika se vždy dočkaly mimořádného počtu repríz. Po složitém válečném období vstoupilo Národní divadlo do éry národní samostatnosti. 28. října se ale kupodivu hrála Carmen. Vedení divadla nechtělo v reakci na vyhlášení samostatnosti měnit program. Historií Národního divadla provází Ondřej Havelka.
Vysílání: 18.9., 20.20 hod., ČT art

Semafor atd. (2/8)
Šedesát let existence legendárního autorského divadla připomene cyklus scenáristy J. D. Novotného a režiséra V. Polesného z roku 1999. V divadle Semafor se původně provozovalo sedm malých forem. To bylo v době, kdy ho Jiří Suchý a Jiří Šlitr v roce 1959 založili. Líbil se jim název, který mohl být zkratkou jejich směřování, ale těch sedm forem bylo teprve třeba naplnit. Proto brzy vznikly další premiéry, které neměly s hudebním divadlem nic společného. Divadlo poezie, černé divadlo, divadlo masek nebo dětský kabaret. Ten připravil začínající Ladislav Smoljak a z něj je i slavná písnička o měsíci, který plave, ani neví jak. Zájem publika ale brzy určil, kterým směrem se nové divadlo bude ubírat: hledání vlastní cesty k hudebnímu divadlu – to bylo to, o co autoři usilovali a co diváci nadšeně přijímali. Té první éře, kdy v Semaforu zpívali E. Pilarová, W. Matuška, H. Hegerová, K. Štědrý a P. Filipovská, se říkalo zlatá. Brzy skončila a soubor se rozpadl. Navíc přišel Semafor o divadlo a musel hrát v pronajatých sálech. Místo krachu, který všichni předpovídali, přišel Jonáš a tingltangl. Představení, které vzala na milost i oficiální kritika a které souhrou náhod ukončilo putování divadla po vypůjčených sálech. ÚV KSČ přidělil Semaforu divadelní sál v pasáži Alfa.
Vysílání: 19.9., 22.30 hod., ČT art

Návštěvní den Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna
Legendární zábavný pořad plný humorných scének, vtipných povídek a originálních písniček (1969). Spoluúčinkují: N. Urbánková, M. Voborníková, Z. Burianová, L. Svoboda, P. Bobek, J. Helekal a orchestr F. R. Čecha. Scénář M. Šimek a J. Grossmann. Kamera J. Lebeda. Režie J. Roháč a E. Sedlář. Dnes divákům přinášíme záznam dalšího z legendárních divadelních představení divadla Semafor "Návštěvní den" z roku 1969. Dvojice Miloslav Šimek a Jiří Grossmann uvádí pásmo komických výstupů, populárních písní a improvizací, které vynikalo především specifickým inteligentním humorem. Společně s Šimkem a Grossmannem v představení vystoupí řada výrazných tváří divadla Semafor, můžeme zmínit například Naďu Urbánkovou, Milušku Voborníkovou, Jiřího Helekala nebo Pavla Bobka.
Vysílání: 22.9., 20.20 hod., ČT art

9.9.2019 22:09:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Michal Ajvaz nová próza Pasáže

Přebal knihy Pasáže

Kniha Pasáže jsou devátou prózou Michala Ajvaze. A zároveň jako by to nebyl devátý titul, ale stále tatáž, nek celý článek

další články...