zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tomáš Škrdlant, laureát Ceny Pavla Kouteckého, o snímku Nevítaní

Režisér Tomáš Škrdlant

autor: archiv   

zvětšit obrázek

  • V jakém časovém rozmezí vznikal film Nevítaní?
    Hlavní protagonisty jsem sledoval od roku 1993 do loňského roku, kdy jsem natáčení skončil, dohromady tedy patnáct let. Pak jsem získal záběry některých z nich z konce osmdesátých let, takže nakonec jde o zachycení životů v rozmezí téměř dvaceti let.
  • Váš dokument vypráví mimo jiné o začleňování lidí, kteří mají nějaký zdravotní handicap, do “normální společnosti”. Myslíte si, že je v současné době společnost připravená takové skupiny lidí bez zaváhání přijímat?
    Korektněji se říká “lidé se zvláštními potřebami”, ale nejraději bych viděl, kdybychom zcela obecně mluvili o “lidech odlišných”. Těžko říct, integrace ve školách probíhá oproti minulému režimu velmi dobře, ale budují se další velké ústavy a nedávné prohlášení Davida Ratha svědčí o tom, že že představa institucionální separace je u politiků stále živá.


  • Je podle vašeho názoru možné, aby byli “lidé se zvláštnimi potřebami” beze zbytku začleněni do této společnosti?
    Záleží samozřejmě na míře postižení a hlavně na vnitřní dispozici jedince. Myslím, že v našem filmu se to podařilo svým způsobem všem. Žijí samostatně, pracují, platí si asistenty, mají rodiny, děti, atd. Pravdou ale zůstavá, že někteří mladí lidé po odchodu z Jedličkových ústavů stále končí v domovech důchodců.
  • Film Nevítaní je výsledným tvarem mnohaletého natáčení, filmů ale vzniklo několik. Co předcházelo výslednému tvaru, za který jste byl oceněn Cenou Pavla Kouteckého?
    První film z roku 1993 se jmenoval As If From Another World a natáčel jsem ho v Jedličkově ústavu v Liberci pro britskou televizi Channel Four. Tam jsem poznal některé z hrdinů filmu Nevítaní. K nim se postupem času přidávali další, s nimiž vznikly další dokumentu Maminka a miminka a Odmítání a přijetí, které jsem točil ve spolupráci s Českou televizí. Ze všech těchto třích filmů a dalšího materiálu točeného po roce 2000 vznikl film Nevítání. Poslední roky jsem točil na vlastní náklady s pocitem, že ty pozoruhodné příběhy nelze přestat zachycovat.
  • Dějem se prolíná animovaný film natočení dětmi z libereckého Jedličkova ústavu.
    Jednou z postav filmu je Jessica Langford, britská výtvarnice a autorka animovaných filmů, která s dětmi na tomto filmu pracovala. Paní Langford dělá vedle svých autorských animací i filmy z nejrůznějšími skupinami lidí, jako jsou například hluchoněmí nebo staří lidé.
  • Jaká témata ve filmu vás zajímají?
    Ekologie v širším slova smyslu (systémové myšlení), mezní životní situace v osobním i společenském kontextu (Hledání dobré smrti, Dítě v nemocnici, Právo žebrat), občanská společnost jako nezbytná součást demokracie (Mnoho hlasů), formování občanského přístupu ke skutečnosti (Škola demokracie?) a podobně.
  • Viděl jste některé filmy nominované na Cenu Pavla Kouteckého? Který z nich vás oslovil nejvíce?
    Gyumri Jany Ševčíkové. Trochu se stydím, že jsem cenu dostal já a ne ona.
  • Jak naložíte s peněžitou výhrou, která souvisí s Cenou Pavla Kouteckého?
    S největší pravděpodobností ji investuji do uvedení našeho filmu do kin. Doposud jsme se setkávali s velmi rozpačitými reakcemi od oslovených distributorů a chci obavy z malého zájmu publika o tabuizované téma překonat. O to ostatně ve filmu jde. Z ceny mám radost, ale množství diváků kteří film uvidí je důležitější.


  • Nevítaní - Příběhy o zavržení a návratu
    Časosbětrný dokumentární film, 95 minut; Producent: Jan Krása.
    Dvacet let ze života dětí, dnes už dospělých lidí, které rodiče nechali v porodnici a společnost je ukryla do ústavů. Postavám tohoto filmu se podařilo vrátit do skutečnosti: Bydlí samostatně, pracují, mají zdravé děti, žení se i rozvádějí, někteří dokonce poznali své pokrevné rodiče. Nic z toho se z počátku nezdálo možné.

    15.6.2009 01:06:49 Redakce | rubrika - Rozhovory

    Časopis 20 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Časopis 20 - sekce

    DIVADLO

    Hra, která se zvrtla: grál mezi komediemi

    Milan Němec a Kristýna Daňhelová (Hra, která se zvrtla)

    Městské divadlo Brno uvádí inscenaci trojice autorů Heryho Lewise, Jonathana Sayera a Heryho Shieldse HRA, KTE celý článek

    další články...

    HUDBA

    Cooper přiveze unikátní 3D/AV show

    Max Cooper

    Britský producent a tvůrce inteligentní taneční hudby Max Cooper představí 16. května svůj nejnovější projekt celý článek

    další články...

    OPERA/ TANEC

    Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

    Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

    Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

    další články...