zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ve zlínském divadle se ocitnete Nejvýš a Nejdál na světě

Antarktida - česká vědecká stanice

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Po týdenním představení malířského sympozia Velký formát Valtice je od začátku prosince až do konce roku v Městském divadle Zlín k vidění nová výstava fotografií Nejvýš a Nejdál. Chce připomenout, že obyvatelé Zlína patří stále k činorodým lidem, plnícím odkaz svých slavných rodáků. Tentokrát jde o práci těch, kteří se podíleli na výstavbě vědecké stanice v Antarktidě. Odtud si přivezli spoustu fotografií, z nichž nejzajímavější můžete zhlédnout v horním foyer divadla. K části výstavy z Antarktidy nazvané Nejdál – přidali ještě druhou část – Nejvýš, které zahrnuje fotografie z pákistánského pohoří Karákorám. Expedice se zúčastnil i nejznámější zlínský „osmitisícový“ lezec Václav Pátek. Spojením vznikla nevšední expozice z oblasti od nás nevzdálenější a oblasti tyčící se do největších výšek světa.

Myšlenka uspořádat tuto výstavu se zrodila v hlavě Radima Hrubého, jehož jméno je spojováno především s kulturními akcemi, které se konají v létě v areálu jeho firmy v malenovickém podhradí. „Výstavu jsem zorganizoval i proto, abych obyvatelům Zlína připomněl, že zde žijí lidé, kteří hodně dokázali, jejich práce je ve světě vidět, je ceněna, a přitom o ní v rodném městě ví jen málokdo. Za kurátora jsem určil Aloise Suchánka, kterého jsme označili za guvernéra české vědecké stanice v Antarktidě,“ s úsměvem prozradil Radim Hrubý. „V tomto předvánočním čase bych chtěl připomenout, že lidé, kteří se expedice zúčastnili, strávili dva roky po sobě vánoční svátky v ledové oblasti daleko od svých nejbližších,“ dodal.

První část výstavy je složena z třiatřiceti fotografií mapující jak průběh výstavby polární stanice, tak i chladnou nádheru polární krajiny i její fauny. Napětí této části expozice dodávají dramatické momentky z rozbouřeného moře. Na stavbě stanice, jejímž přímým investorem byla Masarykova univerzita v Brně, se podílela i řada zlínských firem. Autory snímků, o které měl zájem i časopis National Geographic, jsou Karel Prošek, Kamil Láska, Vojta Komárek, Radim Hrubý, Alois Suchánek a Michal Andrle.

Druhá část výstavy je sestavena z pětadvaceti fotografií Dalibora Guta z horolezecké expedice Gasherbrum 2007. Zachycují úchvatné záběry pohoří Karákoram, druhého nejvyššího pohoří světa ležícího na hranicích Pákistánu. Toto pohoří se dělí na tři části, v nichž je několik „osmitisícovek“ i dalších známých vrcholů dosahujících minimálně nad šest tisíc metrů.

Výstava bude slavnostně zahájena v pondělí 8. prosince v 17 hodin v horním foyer divadla. Účast na zahájení přislíbilo několik významných osobností: profesor Masarykovy univerzity v Brně, docent Pavel Prošek, horolezec a fotograf Dalibor Gut a další.

8.12.2008 23:12:57 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...