zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Unikátní cirkusové plakáty v „zahraděKC“

Unikátní cirkusové plakáty v „zahraděKC“

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve středu 17. září v 18.00 se v kulturním centru zahradaKC koná vernisáž reprodukcí unikátních cirkusových plakátů z 50. a 60. let, zapůjčených ze sbírek Národního muzea.

Plakáty jsou kopiemi sbírkových předmětů uložených v divadelním oddělení Národního muzea. Cirkusová sbírka vznikla teprve v roce 2004, kdy k několika stovkám jednotlivostí přibyl největší cirkusový a varietní archív soukromého sběratele Antonína Hančla z Brna. U rozšíření sbírky Národního muzea stál autor této výstavy MgA. David Kašpar, dnes programový ředitel Zahrady, který právě v roce 2004 při psaní diplomové práce na pražské DAMU sbírku tehdy sedmasedmdesátiletého Hančla v Brně objevil. Národní muzeum pak koupí 15000 předmětů s cirkusovou a varietní tématikou - cirkusových programů, víc než 3000 plakátů, knih, časopisů a fotografií - položilo základ ojedinělé sbírce, která se od roku 2006 prezentuje na stálé expozici v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích.

„Od počátku 50. let zastřešoval vše kolem cirkusového dění v Československu n. p. Československé cirkusy, varieté a lunaparky. Jeho výkladní skříní byly skvělé cirkusy jako Humberto, Internacionál, Praga, Slovan, později Evropa a další. Na plakátové tvorbě té doby se nešetřilo, každý z cirkusů měl svou výtvarnou tvář. A právě tuto pozoruhodnou tvorbu prezentuje výstava v Zahradě,“ říká PhDr. Hanuš Jordan z divadelního oddělení Národního muzea.

Výstava v Zahradě poprvé po 50 letech představí pražské veřejnosti dlouho zapomenutý výtvarný svět, cirkusovou patinu a romantiku. Jedním ze slavných symbolů cirkusových plakátů vystavených v Zahradě je rošťácky rozesmátý klaun, který vystrkuje hlavu z roztržené barevné opony - logo slavného období cirkusu Humberto. Vytvořil ho umělec skrytý za jménem Jebenof - Jan Blahoslav Novotný. Po válce byl výtvarným redaktorem Svobodného slova, kreslil karikatury Gottwalda, Zápotockého, Nejedlého. Jeho práce je spojena i s divadelním plakátem Werichova Divadla ABC.

Výstava je také jednou z aktivit nově vzniklé asociace nového cirkusu Cirqueon, kterou založil právě David Kašpar. „Výstava dnes už historických plakátů je pro nás způsob, jak dát najevo kontinuitu a vzdát hold staré generaci vynikajících cirkusových umělců. Zároveň jí ale chceme vytvořit odrazový můstek pro současné aktivity v oblasti nového cirkusu, které Cirqueon reprezentuje a který se od cirkusu před 50 lety v mnohém podstatně liší. My se zaměřujeme například na cirkusovou školku Cirqueon v kulturním centru zahradaKC, na workshopy akrobacie při festivalu Letní Letná a podobné aktivity,“ představuje Cirqueon David Kašpar.
Kromě cirkusových plakátů se proto na výstavě představí i velkoplošné fotografie Lukáše Cetery z různých představení nového cirkusu tak, jak ho mohli vidět právě diváci festivalu Letní Letná.

10.9.2008 21:09:36 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...