zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Proměny - výstava českých divadelních výtvarnic

Proměny -  výstava  českých divadelních výtvarnic

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pražská galerie kritiků v paláci Adria představuje práci scénických, kostýmních a loutkářských výtvarnic z celé České republiky. Autorky vybraly dvanáct scénografek, které v poslední době pracovaly na významných inscenacích s režiséry zvučných jmen. Zaměřily se především na mnohotvárnost jejich přístupu k tvorbě.

Výstavní projekt přibližuje práce dvanácti předních kostýmních, scénických a loutkářských výtvarnic. Originály scénických a kostýmních návrhů, fotografie (a to jak dokumentární, tak i umělecky stylizované), audiovizuální záznamy a různé scénické objekty vystavuje Jana Preková, Kamila Polívková, Simona Rybáková, Kateřina Štefková, Jana Zbořilová, Sylva Zimula Hanáková, Marie Jirásková, Zuzana Krejzková, Irena Marečková, Radka Mizerová, Zuzana Štefunková Rusínová a Marta Roszkopfová.. „Přibližně šest desítek vystavených exponátů ideálním způsobem prezentuje rozdílnost v jejich přístupu k tvorbě, a to jak z hlediska výtvarného, tak divadelního,“ říká Daniela Pařízková, jedna z organizátorek přehlídky. „Rozhodli jsme se uspořádat výstavu, na které bychom rádi představili práci významných scénografek dnešní doby širšímu publiku. Scénografie je uměním, které bývá často neprávem přehlíženo a zůstává v pozadí pouze jako dokreslení dané divadelní inscenace. Opak je však pravdou. Teprve vytvoření poutavé scény je základem úspěchu celého představení,“ vysvětluje Marie Zdeňková, jedna z kurátorek výstavy. Pořadatelem projektu Proměny – Divadelní výtvarnice na přelomu tisíciletí jsou Česká organizace scénografů, divadelních architektů a techniků ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem a Galerií kritiků.

Pražské publikum se může seznámit nejen s tvorbou pražských výtvarnic, ale i s těmi, které jsou spjaty s moravskými a slezskými divadly. K takovým „objevům“ může patřit například Marta Roszkopfová, jež vtiskla vizuální podobu zajímavým inscenacím jako Purim aneb Volba osudu (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, 2006) nebo Šumař na střeše (Moravské divadlo Olomouc, 2006) či absurdního dramatu Konec hry od Samuela Becketta na scéně Divadla Petra Bezruče Ostrava (1997). Do výstavních prostor Galerie Kritiků byla přesunuta i podstatná část scény inscenace Kabaret Ivan Blatný. Scéna i kostýmy vznikly dle návrhu Jany Prekové. Brněnská divadelní prostředí zastupuje projekcemi a loutkami Marie Jirásková, kostýmními návrhy Zuzana Štefunková Rusínová, činná i na několika slovenských scénách a Sylva Zimula Hanáková, spolupracující například s Vladimírem Morávkem. Záměrem výstavy není jen přiblížit tvorbu a osobitost představitelek ženské scénografie. Podobně jako mezinárodní scénografická přehlídka Pražské Quadriennale umožňuje divákům seznámit se s interakcí mezi výtvarným uměním, divadlem (scéničností), filmem, fotografií, hudbou, literaturou, módou či designem.

Výstavu doprovodí katalog s obrazovou dokumentací, odbornými texty (Marie Zdeňková, Vlasta Koubská) či pohledem režisérky (Viktorie Čermáková) představujícími české divadelní výtvarnice v rovině uměleckého, historického a sociologického kontextu a soupisem vystavených exponátů. Výstava potrvá do 10. května 2008.

21.4.2008 21:04:36 Jana Soprová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...