zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sběratelé a mecenáši II ― Buržoazie

Pieter Bodding van Laer (1599- 1642): Na pastvě

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kabinet Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně zahájil v srpnu minulého roku vícedílný cyklus nazvaný Sběratelé a mecenáši. Tato zvláštní řada menších výstav postupně představí nejvýznamnější osobnosti, které v minulosti svojí cílevědomou sběratelskou činností přispěli k obohacení rozsáhlých sbírek dnešní MG. Po prvním díle věnovaném sběratelům aristokratického původu je druhý díl projektu zaměřen na osobnosti z řad buržoazie. Výstava potrvá do 20. dubna 2008.

Základ sbírky staré kresby MG tvoří velký konvolut evropské kresby od 15. do 19. století pocházející z majetku rajhradského podnikatele Arnolda Skutezkého (1850–1936). V předválečném Brně si vedle Skutezkého sbírky získala mezinárodní renomé i kolekce zámožného advokáta Arthura Feldmanna (1877–1941). V Prostějově působil další vzdělaný právník Ludwig Brüll (1867–1929), který na počátku 20. století nashromáždil zajímavou uměleckou sbírku, z nichž více než desítku vynikajících starých kreseb dnes spravuje Muzeum Prostějovska. Výstava představuje sedmnáct mistrovských kresebných děl, které pocházejí z majetku těchto tří výjimečných osobností.

Meziválečné Brno s výrazným podílem německého obyvatelstva, silným zastoupením židovského prvku v řadách vzdělané inteligence, úspěšných průmyslníků a obchodníků i tradičním napojením na Vídeň mělo přímo ideální podmínky pro vznik řady soukromých uměleckých sbírek, z nichž některé dosáhly pozoruhodné úrovně. Období tohoto hospodářského a společenského vzestupu však bylo příliš krátké, a tak ve víru okupace a následujících válečných událostí vzalo mnoho z nich za své. Šťastným řízením osudu se však některé z těchto kolekcí podařilo v úplnosti získat pro muzejní účely. Takovou sbírkou byla např. sbírka Arnolda Skutezkého.

Sběratel staré kresby a malby Arnold Skutezky (1850–1936) se narodil v Lomnici u Tišnova továrníkovi Ignatzi Skutezkému a Therese, rozené Engelové. Se svou ženou Bertou a dcerou Theresou, která však předčasně zemřela, žil nejdříve v Rajhradě, kde vlastnil továrnu na plstěné klobouky. V roce 1920 zakoupil zámeček v Řečkovicích, kde žil poměrně osaměle. V prostorách nového domova však nalezl místo pro důstojnou prezentaci svých uměleckých sbírek a obrazové galerie. Roku 1919 se stal prezidentem uměleckého kuratoria Německé společnosti věd a umění v Československu (Deutsche Gesellschaft der Wissenschaften und Künste für die Tschechoslowakische Republik). Jako sběratel začal sbírat drobné malířské práce, ale mnohem zásadnější význam pro něj mělo sběratelství starých kreseb 16.–19. století. Po Skutezkého smrti roku 1936 byla sbírka předána do obrazárny Moravského zemského musea v Brně (od 1961 Moravská galerie v Brně), kde se zachovala v úplnosti dodnes.

Počínaje rokem 1939 se však mnohé soukromé sbírky (zvláště ty židovské) a jejich majitelé ocitli ve zcela jiné situaci. Jednu z takových sbírek vlastnil brněnský advokát Arthur Feldmann (1877–1941). Narodil se ve Vyškově v rodině obchodníka se suknem. Po maturitě na kroměřížském německém gymnáziu začal roku 1896 studovat práva na univerzitě ve Vídni. Samostatnou advokátní praxi si založil na Kobližné ulici a vedl ji až do své smrti. Feldmannovi se podařilo shromáždit nevšední kolekci kreseb převážně z okruhu starých italských, německých a nizozemských mistrů 16.–18. století, mezi nimiž figurovala taková jména jako Veronese, Tizian, Rubens či Rembrandt.

Mezi první a druhou světovou válkou prožilo i město Prostějov období nebývalého kulturního rozkvětu. Místní měšťanské vrstvy se tehdy dokázaly povznést nad úzké politicko-stranické zájmy a soustředit své síly a schopnosti ke společné věci v oblasti společenského života. V roce 1926 se zde konala „Grafická výstava“, organizovaná Památkovou komisí, na níž bylo kromě 130 moderních grafik pražského spolku Hollar představeno i 80 listů ze sbírky prostějovského advokáta Ludwiga Brülla (1867–1929). Tento výjimečný muž pocházel z vážené židovské rodiny. Navštěvoval gymnázium v Olomouci, práva studoval na Vídeňské univerzitě a v Grazu. Praxi vykonal u krajského soudu v Olomouci, jako koncipient pracoval v Karlových Varech a pak v advokátní kanceláři dr. Fritze Haase v Prostějově. Po složení advokátské zkoušky v roce 1897 a po Haaseho odchodu zaujal jeho místo. Ludwig Brüll byl společensky významně angažovaný. Byl předsedou Německo-politického spolku a Spolku německého domu v Prostějově, stal se členem Památkové komise a Musejního spolku, byl činný i v židovské náboženské obci.

31.3.2008 22:03:16 JoMe | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j celý článek

další články...

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...