zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel Arthur C.Clarke

Spisovatel Arthur C.Clarke

autor: Z webu   

V prosinci 2007 se britský spisovatel Arthur C. Clarke dožil 90 let. Tehdy vyslovil přání pro budoucnost: aby svět využíval alternativních zdrojů energie, aby byl na Srí Lance nastolen mír a aby se potvrdila existence mimozemšťanů. Své devadesáté narozeniny přežil jen o tři měsíce, ale jeho odkaz hlídají miliony fanoušků na celém světě. Clarke patří mezi nejvýznamnější autory tzv. hard science fiction a technického optimismu.

Arthur C. Clarke se narodil ve farmářské rodině 16.prosince 1917 v Minehead v jihozápadní Anglii. Už v dětství se jeho hlavní zálibou stala astronomie, dokonce si sestavil vlastní teleskop. V té době se mu dostal do rukou časopis Amazing Stories, publikující fantastické povídky. Byla to pro něj inspirace začít psát vlastní povídky. Vzhledem k tomu, že rodinné poměry mu nedovolovaly po gymnáziu dále studovat, odešel do Londýna, kde pracoval jako účetní revizor na ministerstvu školství. Ale zároveň se rozhodl stát se profesionálním spisovatelem ( v letech 1938 a 1939 mu vyšly dva články v časopise Scientification). Za II. světové vály sloužil v britském královském letectvu jako instruktor pro práci s radarem. V říjnu 1945 otiskl v časopise Wireless World myšlenku, jak pomocí tří družic zajistit celosvětový příjem televizního signálu, ale protože pro udělení patentu v Británii bylo potřeba dvou fungujících exemplářů vynálezu, nebyl tento vynález uznán. Kromě tohoto vynálezu publikoval Clarke za války ještě jiný článek: Raketa a válka budoucnosti o spojení rakety a jaderné hlavice, díky němu získal stipendium k dalšímu studiu. Od roku 1946 se stal předsedou Britské meziplanetární společnosti a pracoval na vývoji automatických přistávacích systémů. V letech 1946 – 1948 získal bakalářský titul z fyziky a teoretické i aplikované matematiky na King's College. Přitom ale stále psal, v roce 1948 mu konečně časopisecky vyšlo první větší dílo Proti pádu noci ( později přepracované na Město a hvězdy) Od roku 1956 se přestěhoval na ostrov Srí Lanka, do města Colombo, kde žil po celý život. Od roku 1988 byl upoután na kolečkové křeslo. Udělení rytířského titulu, o kterém se od 80.let uvažovalo, bylo pozastaven kvůli obvinění z pedofilie (byl očištěn v roce 2000). Na převzetí titulu z rukou královny však už mu nestačily síly, a tak mu bylo předáno přímo na Srí Lance.

V roce 1962 byl za své knihy a články navržen na cenu UNESCO: Kalingovu cenu za popularizaci vědy. Roku 1986 založil Cenu A. C. Clarka, která se každoročně uděluje nejlepšímu sci-fi románu vydanému na britské půdě. Arthur C. Clarke, který v posledních měsících života trpěl respiračními problémy, zemřel 19. března 2008.

Arthur C.Clarke, který kromě toho, že je autorem mnoha cenných vynálezů, má na kontě desítky románů a povídek. Nejvíce proslul sci-fi tematikou, především cyklem Vesmírná odysea - 2001: Vesmírná odysea, 2010: Druhá vesmírná odysea, 2061: Třetí vesmírná odysea, 3001: Poslední vesmírná odysea, cyklem Ráma - Setkání s Rámou, Návrat Rámy a Zahrada Rámova, Ráma tajemství zbavený (spoluatorem byl Gentry Lee) a cyklem Oko času/Odysea času – Oko času, Sluneční bouře a Firstborn ( se Stephenem Baxterem). Největší slávy dosáhl díky filmu 2001: Vesmírná odysea, který natočil Stanley Kubrick. Je také známý také jako autor a protagonista dvou televizních seriálů: Tajemný svět Arthura C. Clarka (1981) a Svět tajemných sil Arthura C. Clarka (1984).

24.3.2008 16:03:24 JaSop | rubrika - Medailony