zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Okno do českého loutkářství

Okno do českého loutkářství

autor: Z webu   

Výstavní sály Moravského zemského muzea v brněnském Paláci šlechtičen nabízejí k prohlídce vše kolem českého loutkářství za posledních dvě stě let. Vystavené předměty pocházejí především ze sbírek Moravského zemského muzea v Brně, Národního muzea v Praze a Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Další vybrala ze svých depozitářů divadla Minor, Radost, Drak, Alfa, Lampion nebo Divadlo Spejbla a Hurvínka. Výstava potrvá do 22. března 2008.
Mezinárodní výstava Okno do českého loutkářství tvoří součást náročného velkorysého projektu, který koncem roku 2007 představil v rámci Mezinárodního loutkového festivalu "Titirijai 07" ve španělské Tolose mnohotvárnou podobu českého loutkového divadla. Loutkářský festival v Tolose má dlouhou tradici, koná se každoročně, v roce 2007 šlo o jubilejní 25. ročník. Představuje divadla a umělce z celého světa. Vedle standardního programu organizuje dominantní sekci nazvanou "otevřené okno", jejímž smyslem je hlubší obeznámení domácího publika s osobitou loutkářskou tradicí a uměním konkrétní zvolené země.

Výstava, jejíhož koncipování a produkce se zhostilo oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea v Brně, přibližuje návštěvníkům prostřednictvím vybraných autentických a průvodních dokumentů mimořádnou tradici českého loutkářství od přelomu 18. a 19. století do současnosti, a to nejen odborně, ale také divácky atraktivně. Představuje podstatné charakteristické vývojové trendy českého loutkového divadla s prvky, které jsou v mezinárodním kontextu unikátní - divadlo kočovných marionetářů, tzv. rodinné loutkové divadlo, spolkové loutkářství se svébytným projevem umělců české moderny a nakonec tvorbu institucionálních loutkových scén.

Předměty jsou prezentovány v divadelním kontextu, tak, aby maximálně evokovaly původní podobu té které historické formy loutkového divadla, funkci loutek, jejich inscenování, repertoár atd. Exponáty pocházejí z několika českých veřejných sbírek a inventářů loutkových divadel. Na zápůjčkách se podílejí zejména tři větší česká muzea s významnějšími loutkářskými sbírkami - oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea v Brně (kočovné a rodinné loutkové divadlo), Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi (současné profesionální loutkové divadlo), divadelní oddělení Národního muzea v Praze (spolkové loutkové divadlo), dále loutková profesionální divadla - Divadlo Spejbla a Hurvínka, Divadlo Minor, Umělecká scéna Říše loutek, všechna tři z Prahy, Loutkové divadlo Radost z Brna, Divadlo DRAK z Hradce Králové, Divadlo loutek Ostrava, Naivní divadlo Liberec, Divadlo Alfa z Plzně, Divadlo Lampion z Kladna, Malé divadlo z Českých Budějovic a Divadlo Rozmanitostí z Mostu.

7.1.2008 22:01:54 Josef Meszáros | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Mefisto nepřestává dodnes fascinovat

Robert Mikluš a Alžbeta Ferencová (Mefisto)

Činohra Národního divadla vstupuje po mnoha letech znovu na jeviště Státní opery, a to slavnostní premiérou celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...