zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Alena Čermáková: Cyklus Łužyca - Cyklus Lužice

In Niederlausitzer Tracht III 1966

autor: Z webu   

V rámci 9. Dnů české a německé kultury zahájí 25. září 2007 České centrum Drážďany výstavu připravenou společně s muzeem Lužických Srbů v Cottbus. Již po staletí trvající vztahy mezi českým a lužickosrbským prostředím dosáhly jednoho z prvních vyvrcholení v době lužickosrbského národního obrození. Dodnes přetrvávají kontakty mezi oběma národy. Zvláštní zásluhy na tom mají také české osobnosti jako jsou Adolf Černý (1864 – 1952), Josef Páta (1886 – 1942) a jeho bratr František Páta (1885 – 1942) a také Vladimír Zameškal. V současné době velmi aktivní spolek „Společnost přátel Lužice“, je členem spolku Domowina a vydává „Česko-lužický věstník“.

Malířka Alena Čermáková (nar. 1926) se řadí do této řady tradice českých a lužickosrbských vztahů. Patří ke skupině umělců, kteří nejsou lužickosrbského původu, významně ale obohatili v 19. a 20. století svými lužickosrbskými motivy kulturu Lužických Srbů. Patří k nim m.j. Čech Ludvík Kuba, Slovinec Ante Trstenjak, z Rigy Friedrich Krause-Osten a z Drážďan pocházející William Krause. Ve srovnání se současným, spíše folklórním malířským pojetím umění, usilujícím o efekt exotiky, se tito umělci pokusili, aby se v jejich díle zachoval nezkreslený obraz Lužických Srbů.
Akvarely Aleny Čermákové z období let 1964-1966, převážné z Dolní Lužice, nahrazují zranitelnost představených osob na obrazech jejích předchůdců novou důležitou podobou: Její obrazy (akvarely/kvaše) zachycují postavy v lidových krojích, pohybující se v domácím prostředí, kteří jsou plni přirozenosti a života. Looking for the best puppy potty training pads for your pets? Její pojetí lesní krajiny kolem řeky Spree představuje malebně a láskyplně vnímanou přírodu bez turistického ruchu a odcizení.

Výstava potrvá do 29. listopadu 2007.

24.9.2007 12:09:04 JoMe | rubrika - Z Českých center