zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Industriální stopy ve čtyřech městech

Industriální stopy

autor: Z webu   

Do nebývalých rozměrů se rozrostlo letošní čtvrté bienále Industriální stopy; rozsáhlá akce, která si klade za cíl zviditelnit průmyslové architektonické dědictví České republiky. Hlavní část programu 4. Bienále se odehraje od 17. do 23. září 2007 v Praze, zároveň probíhají výstavy a další kulturní a společenské akce v dalších partnerských městech Kladně, Liberci a Ostravě. Celkem se jich uskuteční přes padesát a záběr bude skutečně široký: od vystoupení Hornického pěveckého sboru Kladno v místním skanzenu Mayrau ve Vinařicích až po hip hipový mejdan ve vysočanském prostoru Trafačka, od festivalu akčního umění Malamut Petra Lysáčka a Jiřího Surůvky na ostravském Dolu Hlubina až po hvězdně obsazenou mezinárodní konferenci „Průmyslové dědictví kulturním potenciálem trvale udržitelného rozvoje“, jež proběhne v Ekotechnickém museu v Praze-Bubenči.

„Jsme nadšeni, že se zejména na Kladně, ale nově také v Ostravě a v Liberci zformovala a dále rozšiřuje skupina profesionálních i amatérských tvůrců, kteří vzali za své téma historického a kulturního dědictví, spojeného s průmyslovou minulostí této země,“ říká Benjamin Fragner, spoluzakladatel Bienále a ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT, a pokračuje: „Místa s pamětí a osobitou atmosférou získávají na hodnotě. Můžeme se o tom přesvědčit u řady projektů pro bývalé průmyslové čtvrtě - pro Holešovice, Vysočany, Karlín, Radlice nebo Libeň. Zatím jde ale stále spíš o jednotlivé příklady. Bienále je příležitostí, jak ukázat, že mohou ožít nejen tak, že je k nepoznání přestaví developeři.“

Divadlo, performance, koncerty vážné hudby nebo eklektické produkce, instalace či krátkodobé výstavy nejsou pouhým doprovodným programem akademické části 4. Bienále. Mají ukázat alternativní možnosti využití průmyslových objektů a areálů. Umělci a další účinkující se nechali inspirovat průmyslovou architekturou – její minulostí, aktuálním stavem i možným využitím do budoucna. V mnoha případech tak půjde o projekty připravené pro konkrétní industriální prostory.

Široká veřejnost může navštívit rovněž četné výstavy. V jedinečném prostoru bývalé továrny na Pražskou šunku v Holešovicích, pro kterou se vžil název M Factory, namátkou proběhne od 19. do 26. 9. 2007 výstava studentských projektů na téma nové využití průmyslových objektů a areálů. Na Staroměstské radnici bude od 19. září do 4. listopadu zpřístupněná výstava historických fotografií Tvář průmyslové doby. Přinese obrazové svědectví o jedné z nejvýraznějších proměn, kterou kdy prodělaly Čechy; svědectví o procesu označovaném jako “industrializace”. Autory snímků jsou renomovaní fotografové jako např. František Fridrich, Rudolf Bruner-Dvořák, Jan Langhans, Otto Bielfeldt, Jindřich Eckert, Carl Pietzner nebo František Drtikol.

23.9.2007 11:09:14 JoMe | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

J. Bernardt představí v Praze novou desku

J. Bernardt

Belgický zpěvák, skladatel, hudebník, producent, inženýr, programátor, člen alternativní rockové kapely Baltha celý článek

další články...