zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výstava RETROUVÉ

Výstava RETROUVÉ

autor: Z webu   

Galerie 5. patro zve na výstavu RETROUVÉ - Walter Pfeiffer (CH), Metrocolor (2004); Veronika Bromová (CZ), Za závojem (2006) a Markéta Bendová (CZ), Recognized (2007), která potrvá do 30. června 2007. Spojuje fotografické projekty tří autorů různé generace s odlišným pohledem na lidskou existenci. Zdánlivě nesourodá díla odkazují na citlivé vnímání tělesnosti a intimní prožitky vlastního pojetí estetiky a krásy.
Švýcar Walter Pfeiffer – nar. 1946, fotograf, malíř, autor filmů a divadelních her. Pfeiffer tvoří od 70. let. V počátcích byl silně inspirován uměleckým undergroundem své doby (zejména Andy Warholem a jeho Factory). Ve svých černobílých i barevných fotografiích zkoumá intimní prostředí a životní styl mladých mužských modelů, v nečekaných momentech každodenního života odhaluje skrytou krásu a všudypřítomné erotické napětí. Od konce 90. let získává Pfeifferovo fotografické dílo stále větší mezinárodní uznání a kultovní status. V roce 2001 vyšla rozsáhlá fotografická kniha Welcome Aboard u Edice Patrick Frey v Curychu, v roce 2007 Night and Day u německého nakladatelství Hatje Cantz. Pfeifferovy fotografie jsou zastoupeny v řadě významných mezinárodních sbírek.
Cyklus barevných a černobílých fotografií Metrocolor (z roku 2004) je první autorovou výstavou v České republice. Z fotografických momentek dýchá nestylizovaný, autentický, erotizující glamour. Rytmus a různorodost tělesných prvků v uvolněném, módně dekorativním prostředí působí živě a přirozeně.

Veronika Bromová – nar. 1966 je renomovaná výtvarnice a fotografka. Působí na pražské AVU v ateliéru multimediání tvorby. Je zastoupena v předních domácích i zahraničních sbírkách. Ve své tvorbě se pohybuje od klasické přes digitálně manipulovanou fotografii až k videu. Její nový a dosud nevystavený fotografický cyklus „Za závojem“ vznikl v létě roku 2006 v mikulovském zámku, inspirován sochou ženy pod závojem. Odráží se v něm stav vnitřní rozpolcenosti, nevyzpytatelnosti a tajemnosti všech duševních pohnutí. Ženská éteričnost v podání Veroniky Bromové je duchovní i eroticky živočišná, tělo je hlavním tvořícím a komunikačním prostředníkem v dorozumívání s tím, co plyne kolem i s tím, co se děje pod závojem.

Markéta Bendová – nar. 1978 je studentka Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Žije a pracuje v Praze. Vyučuje fotografii na Střední Umělecké škole Václava Hollara. Vystavovaný projekt je digitální fotoprojekce a nese název „Recognized“. Byl vytvořen v průběhu let 2006 a 2007.

Markéta Bendová o své práci: „Je to vizuální meditace inspirovaná vyjádřením Scotta Pecka, který o slově recognized, (poznat-rozpoznat) napsal, že jeho předpona „re“ signalizuje něco, co se vlastně opakuje. Nové věci, které poznávám, tedy v širším úhlu vědomí znovu poznávám. Flashback, deja-vu, nebo zvláštní citové rozpoložení, které mi vytvářejí některé obrazy, nestíhám analyzovat a přijímat na místě. Jejich fotografováním sbírám indicie. Časový odstup spolu s nashromážděním podobností mi připomínají proměnu touhy po špatně fungujících historických modelech z předešlých hodin, v odvahu vstoupit do prostoru, který ještě není v přítomnosti zřetelný."

6.6.2007 22:06:13 JoMe | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...