zvláštní poděkování
Quantcom.cz

V labyrintu Bruna Schulze

Z díla Bruna Schulze

autor: archiv   

Obrazy, kresby, plakáty a fotografie předních polských umělců věnované osobnosti Bruna Schulze můžete vidět na výstavě v Polském institutu v Praze ve dnech 29. 3. – 11. 6. 2006. Dále ve dnech 10. 5. – 11. 6. 2006 představí Galerie Millennium originální kresby a kopie grafik Bruna Schulze (1882 – 1942). Výstava se koná v rámci Roku s židovskou kulturou.
Obdiv k ničivé síle ženskosti a zároveň strach z ní, mytizace postavy otce – tato témata, kterým se Bruno Schulz ve své tvorbě obsesivně věnoval, se dnes vracejí v podání nejznámějších představitelů polského umění přelomu 20. a 21. století. Výstava prezentuje práce umělců, které spojuje fascinace literární a výtvarnou tvorbou Schulze. Druhou částí výstavy jsou originální kresby Bruna Schulze a kopie jeho grafik. (GALERIE MILLENNIUM). V centru expozice se nachází deset grafik ze slavné série Xsięga bałwochwalcza (Kniha modloslužebná).

Větší část expozice tvoří kresba, tedy oblast, v níž Bruno Schulz zvlášť vynikal. Do dialogu s ním vstupují vynikající ilustrátoři: Janusz Kapusta, Rafał Olbiński, Henryk Sawka, ale i umělci, kteří jsou známější z jiných oblastí – sochař Igor Mitoraj, nedávno zesnulý malíř a fotograf Zdzisław Beksiński, či tvůrce animovaných filmů Piotr Dumala. Zvláštní místo v rámci výstavy zaujímá tvorba velkého individualisty Tadeusze Kantora.

Bruno Schulz - vynikající malíř, kreslíř, grafik. Narodil se roku 1892 v Drohobyči, kde také v roce 1942 tragicky zahynul. Autor povídkových souborů Skořicové krámy a Sanatorium na věčnosti. Schulzovo dílo je nevelké, ale neobyčejně bohaté a rozmanité. Důkazem světové fascinace literární tvorbou Bruna Schulze je vzrůstající množství překladů i vědeckých pojednání. Milovníky jeho próz byli například Bohumil Hrabal, Danilo Kiš či John Updike.

26.3.2006 22:03:09 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...