Dušičkové víra tipy

autor: Česká televize
zvětšit obrázekV novém světle: Církevní školy
Jak církev pomáhá. S Hanou Scharffovou za příběhy lidí, kteří pomáhají, i těch, kteří pomoc potřebují. Tento díl cyklu se věnuje církevním školám, přesněji Církevní ZŠ Salvátor ve Valašském Meziříčí a Církevní ZŠ a MŠ Přemysla Pittra v Ostravě. Sledujeme, jak vypadá vyučování, povídáme si s žáky i učiteli. Vidíme, že školy nabízí tradiční i alternativní výuku a výchovu, která v „klasických“ státních školách nebývá často možná. Mezi předměty se objevuje Náboženství a děti jsou vedeny ke křesťanským hodnotám, školy jsou ale vstřícné jak k věřícím, tak i k nevěřícím žákům a rodičům.
Vysílání: 01.11., 14.00 hod., ČT1
Opakování: 02.11., ČT2., 06.11., ČT2
S Ježíšem je kříž
Vztyčení kříže s netradičně vyobrazeným Kristem na ani ne tisíc metrů vysokém Ondřejníku vyvolalo společenskou debatu o toleranci, a to nejen té náboženské. Připravili J. Slomiany a P. Všelichová. Mluvit o rozdělené či rozpolcené společnosti je zejména v posledních desetiletích hodně trendy. Lidé spolu přestali diskutovat, aby se dobrali k nějakému rozumnému cíli, a základním prvkem výměny názorů se stala negace čehokoli a za jakýchkoli okolností. A pak už stačí banální podnět, který neschopnost komunikace, a od ní se odvíjející netoleranci, zobrazí v celé její nahotě, jako například čtyřmetrový kříž s „levitujícím" Kristem na Ondřejníku, jenž má rozevřenou náruč podobně jako jeho daleko známější a robustnější kolegové z brazilského Ria či polského Swiebodzinu. Netradičně ztvárněný Kristus rozdělil společnost na dva nesmiřitelné tábory, a dokonce ještě před požehnáním sochy vznikla petice za její odstranění.
Vysílání: 31.10., 12.25 hod., ČT2
Opakování: 04.11., ČT2
Bieszczady
Příběh náboženské emigrace z Československa přelomu 60. a 70. let 20. století očima Josefa Sliže (2012). Scénář a režie M. Benc. Dokument vypráví příběh z 60. let minulého století, který zní jako příběh starozákonní. V roce 1962 se v prostředí těšínského Spolku rozhodných křesťanů objevilo proroctví, které mluvilo o hrozícím nebezpečí a o nutnosti opustit rodnou zemi a přestěhovat se pod Božím vedením do Polska. V roce 1968 vláda emigraci povolila. Tehdy první skupina křesťanů dobrovolně opustila komunistické Československo a přestěhovala se do opuštěných vesnic v Bieszczadech na vzdáleném polsko-ukrajinském pomezí. V následujících letech odcházeli další, celkem asi 500 osob. Se svými potomky tam žijí dodnes. Dokument je postaven na příkladu jedné rodiny, která byla odchodem rozdělená – část rodiny odešla, část zůstala. Příběh vypráví Josef Sliž, kazatel Církve bratrské v Českém Těšíně. Jeho babička uvěřila proroctví, na základě kterého se v roce 1974 spolu s dalšími odstěhovala ve svých 63 letech do pustiny v polských horách. Přesídlení křesťané žijí dodnes v bývalých Banderovci zničených vesnicích, které zpět probudili k životu. Zúrodnili zarostlá pole a nikdy nelitovali toho, že odešli ze svých domovů a přestěhovali se do pustiny mimo civilizaci. V průběhu uplynulých téměř čtyřiceti let byli opakovaně vyhledáváni i polskou vládou, poskytovali pomoc narkomanům a i jinak se zapojovali do služby jiným.
Vysílání: 01.11., 11.25 hod., ČT2
Bohoslužba za zemřelé
Přímý přenos mše z kostela Povýšení svatého Kříže ve Strání. Režie J. Rásocha. Na den 2. listopadu připadá památka zemřelých. Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici. Dnešní přímý přenos bohoslužby vysílá Česká televize z kostela Povýšení svatého Kříže ve Stráni. Bohoslužbu celebruje Mons. Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký. Režie Jaroslav Rásocha.
Vysílání: 02.11., 10.00 hod., ČT2
Cesty víry: Smrt je jen začátek
Vzpomínání na zemřelé je společné všem lidem napříč kulturami i náboženstvími. Jak vzpomínali naši předci a jak se tato tradice proměnila do dneška? Režie M. Rozbrojová. Památka zesnulých či lidově Dušičky slavíme 2. listopadu a církev se ten den modlí za zemřelé. Oficiálně tento svátek ustanovil benediktýnský opat Odilo v roce 998. A od té doby se věřící modlí za duše zesnulých, které čekají v očistci, aby jim byly odpuštěny všechny hříchy. Vzpomínka na ty, kteří už nejsou mezi námi, je ale společná všem kulturám bez ohledu na vyznání, liší se pouze rituály a tradicemi. U nás je zvykem navštívit hřbitov, zapálit na hrobě svíčku a položit na něj živé květiny nebo věnce. Tyto úkony v sobě nesou hlubokou symboliku, kterou si dnes možná ani neuvědomujeme. Už staří Keltové a Slované věřili, že oheň očišťuje a chrání nás od zlého a světlo symbolizuje život. Bývá také zvykem, že se v hřbitovních kaplích, kostelech či jen u hlavního hřbitovního kříže konají bohoslužby slova nebo mše svaté. Na Dušičky také kněz prochází spolu s věřícími hřbitov a kropí hroby svěcenou vodou.
Vysílání: 03.11., 14.10 hod., ČT2
Opakování: 04.11., ČT2., 05.11., ČT2
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra
Sváteční víra tipy

Večer lidí dobré vůle – Velehrad 2025
Přímý přenos tradičního benefičního koncertu. Na prostranství p ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Memento mori - pamatuj na smrt, abys nezapomněl žít

Divadelní spolek JEDL uvádí novou autorskou inscenaci Memento mori, která vznikla speciálně pro katedrálu Nane celý článek
HUDBA
Benson Boone vydává album American Heart

Zpěvák Benson Boone byl hlavním favoritem devatenáctého pokračování série American Idol, porotci včetně Katy P celý článek
OPERA/ TANEC
Kryštof Marek zhudební příběh broumovské skupiny kostelů

V sobotu 5. července 2025 se festival Za poklady Broumovska přesune do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polic celý článek