zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Strange Things v Alšově jihočeské galerii

Strange Things (Foto P. Černý)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Strange Things je mezinárodní výstava, na které spolupracuje Alšova jihočeská galerie s Ostravskou univerzitou. Výstavní projekt je prezentací aktuální výtvarné tvorby umělců akcentujících ve své práci principy spontánního uměleckého gesta, neurčitosti, chaosu, grotesknosti, expresivního výrazu, politicky angažovaného projevu a uměleckých přístupů. Podstatou jejich tvorby a společným tvůrčím jmenovatelem je transformace ustálených vizuálních struktur – reinterpretace významových, respektive emočních profilů, jakými jsou mj. samota, nicota, hnus, strach, úzkost, extáze, ale také redesign náboženských a esenciálně bytostných kontextů. Je to reakce na současnou dobu a svět, který nás ovlivňuje ve své podstatě bytí, historie a současna.

Kurátoři a umělci Tomáš Koudela a Pavel Forman ve spolupráci s produkční a grafičkou Terezou Čapandovou od roku 2017 realizovali mnoho mezinárodních výstavních projektů doma i ve světě. Jedná se o jednorázové výstavní projekty, jako například: Plný kontakt (2017, Galerie ve věži, Prague), Artisterium: As It Is (2018, National History Museum, Tbilisi, Georgia), Black Milk (2019, Czech centre Berlin, Germany), Bohemiae Rosa (2021, National Gallery, Sofie, Bulgary), Lost in Time (2022, Czech centre, Vienna, Austria), Umgang (Kasárne kulturpak Košice, Slovakia), Czechoslovenia (2022, Ptuj Gallery, Slovenia a Galerie Gong, Ostrava), Pathfinder (2022, Koenji Gallery, Tokyo, Japan).
Společně připravovali projekt Art-Brut-All – bylo realizováno pět ročníků této výstavy v rámci metalového festivalu Brutal Assault v Josefově. V roce 2019 uspořádali ústřední stejnojmennou výstavu tohoto projektu v pražském Centru pro současné umění DOX a Warsaw off Art – proběhly 3 ročníky mezinárodního festivalu současného umění ve Varšavě.
Trio Čapandová, Forman, Koudela od roku 2017 v Ostravě taktéž realizuje pravidelnou výstavní činnost, která probíhala nejdříve ve výstavních prostorách NKP Důl Michal. V letošním roce byla tato aktivita přesunuta a modifikována v soukromou galerii GDM Contemporary, jež sídlí v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě.

Výstava Strange Things je komplexní multimediální projekt, který reaguje nejen na aktuální společenská témata, ale konfrontuje diváka taktéž s hlubšími otázkami spojenými s tvůrčím procesem jako takovým. Fenomén divnosti na výstavě není zastoupen prvoplánově manifestující se vizualitou, avšak divnost je skrze umělecká díla nabízena pouze jako úhel pohledu na svět jako takový.
Na výstavě je prezentována tvorba celkem 57 umělkyň, umělců a uměleckých dvojic. Většinové zastoupení zde mají zahraniční tvůrci. Nejsilnější zahraniční zastoupení mají umělkyně a umělci z Německa a Polska. „Na výstavě se budete moci seznámit s videi Moniky Rechsteiner či Honoraty Martin, konceptuální tvorbou MK Kaehneho, Roberta Kuśmirowskiego, Grzegorza Klamana či s malbou, kresbou Maika Wolfa, Martina Juefa“, představuje autory kurátor Tomáš Koudela. „V rámci instalace zde budou moci návštěvníci zhlédnout objekty slovenského sochaře Viktora Freša, slovenské umělkyně žijící v Berlíně Zorky Lednárové či česko-kanadského umělce žijícího v Praze a v Berlíně Marka Schovánka“, doplňuje Tomáš Koudela. Silným zážitkem pro diváka budou zajisté obrazy původem české umělkyně žijící v Rakousku Eleny Steiner či korejského umělce Bongchulla Shina. V instalaci není opomenuto ani médium fotografie, v této souvislosti je nutno zmínit českého umělce Vladimíra Havlíka, německého umělce Joachima Seinfelda či polského umělce Zbigniewa Liberu.
Výstava je pro návštěvníky přístupná do 7. 10. 2023, denně, 9:00 – 18:00. Alšova jihočeská galerie, Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou 144, 373 41 Hluboká nad Vltavou.

22.5.2023 17:05:40 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tři sestry (NdB)

Články v rubrice - Výstavy

Já chci být člověk - zpráva Arnošta Lustiga

Eva Lustigová, dcera Arnošta Lustiga, kurátorka výstavy

Vernisáž mezinárodní putovní výstavy pořádané Nadačním fondem Arnošta Lustiga proběhla 12. září 2023 ve Hvězdá ...celý článek


Století českých zednářů

Svobodné zednářství očima svobodných zednářů

Zednářská Veliká Lóže České republiky (VLČR) letos slaví 100. výročí svého založení. K této příležitosti se je ...celý článek


Ohromující výstava METAMORPHOSES

METAMORPHOSES (Foto: Martin Polák)

Již více než 24 000 návštěvníků ohromila výstava METAMORPHOSES v Alšově jihočeské galerii na zámku v Hluboké n ...celý článekČasopis 40 - sekce

HUDBA

Album Krausberry v nové reedici

Přebal alba

Psal se rok 1984, když byl Martin Kraus odejit z Bluesberry a možná i trochu na truc a z hecu založil Krausber celý článek

další články...