zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 22. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Myanmar, ve stínu barmských pagod
Donedávna jen málo otevřená země s buddhistickými chrámy zasazenými v unikátní krajině. Připravil M. Brunner. Myanmar, dříve užívající jméno Barma, je společně s Kambodžou a Laosem jedním z nejchudších států v Asii. Je to země hor a nepropustné džungle, ale také pustých ostrovů s kilometry prázdných pláží. Ze severu tuto zemi střeží hradba Himálaje, v jejím středu leží rozlehlé nížiny řeky Iravádí a na jihu pak Andamanské moře. Barvami hýřící život se odehrává hlavně na plážích a v přístavech Andamanského moře a Bengálského zálivu. Většina místních obyvatel se hlásí k theravádskému buddhismu, který je striktnější a čistější než mahajánský. Zbožnost stovek a tisíců generací je přímo vtištěná do samotné krajiny. Stúp, typických buddhistických staveb, tu napočítáte stovky tisíc.
Vysílání: 29.5., 15.35 hod., ČT2
Opakování: 03.6., ČT2., 04.6., ČT2

Sto divů světa II (4/13)
Historie vepsaná do míst rozesetých po celém světě. Města Tiradentes a Ouro Preto, Katedrála svatého Štěpána, Goa, Rudé náměstí, Zahrada skromného úředníka a Lví hájek, Piazza della Signoria. Francouzský dokumentární cyklus. Poznávat historii je nejlepší na místech, která ji v sobě kus nesou. Hluboko ve vnitrozemí brazilského státu Minas Gerais se rozkládá půvabné koloniální město Tiradentes. Po letech zapomnění je nyní toto malebné městečko považované za jeden z pokladů dědictví Brazílie. Ve stejném státě se nachází i město Ouro Preto, které mělo v polovině 18. století více obyvatel než New York. Za poznání stojí i Katedrála svatého Štěpána, která je symbolem Vídně a jednou z nejvýznamnějších rakouských gotických památek. Dějiny se psaly i na moskevském Rudém náměstí nebo na Piazza della Signoria v jednom z nejkrásnějších měst v Itálii, ve Florencii. Vynechat nelze ani zajímavý svazový stát Indie Goa nebo jedno z nejstarších měst v Číně Su-džou, které se pyšní skvosty jako jsou Zahrada skromného úředníka a Lví hájek.
Vysílání: 30.5., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 03.6., ČT2., 05.6., ČT2

Pařížské mosty
Paříž by bez nich nebyla skutečnou Paříží. Nabízejí se z nich ty nejkouzelnější pohledy na významné památky francouzské metropole. Francouzský dokumentární film (Premiéra). Pařížské mosty překlenují řeku Seinu v rozmezí třinácti kilometrů. Jsou oblíbeným místem procházek turistů i Pařížanů. Jsou krásné, majestátní a mají své kouzlo. Některé mosty byly postaveny už ve středověku, jiné jsou staré sotva dvacet let. Vždy tvořily páteř dopravní struktury "města světel". Nejprve se stavěly ze dřeva, později pak z kamene a dnes vznikají z oceli, betonu nebo z dalších mimořádně odolných materiálů. Vždy však jsou živým svědectvím nejpokročilejších technických vymožeností a estetického cítění své doby.
Vysílání: 03.6., 12.55 hod., ČT2
Opakování: 04.6., ČT2., 07.6., ČT2

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke skutečným perlám stavitelství. Epizoda z koprodukčního dokumentárního cyklu. Dávní stavitelé se nebáli snít a vzepřít se fyzikálním zákonům. Vybudovali divy světa a zanechali nám odkaz hodný géniů. Mimo jiné jej vtiskli skvostům, jež pro nás ztělesňují představu nebe a v průběhu dějin bylo jejich úkolem též vzbuzovat posvátnou bázeň a údiv. Sakrální architektura dosáhla významného vrcholu ve středověku, kdy se objevil nový umělecký sloh. Gotické chrámy nevynikaly pouze ve své éře, ale patří k nejúžasnějším počinům všech dob. Poznejte taje katedrály Notre-Dame v Paříži či slavného opatství Saint-Denis.
Vysílání: 04.6., 07.55 hod., ČT2
Opakování: 05.6., ČT2., 08.6., ČT2

Vojenské letecké muzeum Praha – Kbely
Za slavnou historií našeho letectví do hangárů prvního pražského letiště (2002). Režie P. Kudela. Návštěva expozice Leteckého muzea v pražských Kbelích seznamuje s bohatou historií československého letectví. Muzeum vzniklo v pozoruhodném areálu prvního pražského civilního letiště a během svých více než 40 let existence postupně shromáždilo 275 letadel a vrtulníků. Mezi nejcennější exponáty patří dvouplošník Avia B-534, stíhací letoun Messerschmitt 262 z roku 1944 nebo válečný letoun Avia S-199, který byl roku 1948 dodán do Izraele. Početností a hodnotou svých sbírek patří kbelské muzeum mezi přední instituce svého druhu v Evropě.
Vysílání: 31.5., 01.45 hod., ČT art
Opakování: 04.6., ČT art

Artmix
Červnový měsíčník o vizuálním umění přináší reportáž z otevření největší výstavy průkopníků českého sochařského sklářského umění v Benátkách. Představíme vám tvorbu šesti velkých mistrů současné skleněné plastiky. Režie J. Chytilová (Premiéra). Týden před italským Bienále architektury bude v Benátkách na ostrově San Giorgio Maggiore v LE STANZE DEL VETRO zahájena největší výstava průkopníků českého sochařského sklářského umění. O tuto výstavu se postaraly italská kurátorka Caterina Tognon a za českou stranu Sylva Petrová a pro veřejnost bude otevřena od 14. května do 26. listopadu 2023. Výstava BOHEMIAN GLASS: THE GREAT MASTERS vytvořená ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze je věnovaná českému sklu po druhé světové válce a představí díla šesti velkých mistrů současné skleněné plastiky: Václava Ciglera, Vladimíra Kopeckého, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, Reného a Miluše Roubíčkových. Je to pocta českým umělcům, kteří od využití skla v tradičním užitém a dekorativním umění přešli k tvorbě významných abstraktních skleněných objektů a soch. Z domácí vizuální scény přinese jako vždy nejzajímavější události ARTMIX plus.
Vysílání: 01.6., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 07.6., ČT art

22.5.2023 10:05:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Letní shakespearovské slavnosti 2024

Filip Březina a Anna Fialová (Marná lásky snaha)

Již téměř tři dekády patří léto anglickému géniovi Williamu Shakespearovi. Letošní ročník shakespearovských sl celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p celý článek

další články...