zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 46. týden

Říkejte mi Toyen

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Radky Folprechtové
Uznávaná malířka a grafická designérka se musela vyrovnat s psychickým traumatem a závažným zraněním po nehodě s tragickými důsledky. Příběhem provází Petra Křížková. Režie Z. Zemanová (Premiéra). Malířka a grafická designérka Radka Folprechtová je ve svém oboru velmi ceněná. Je autorkou a ilustrátorkou mnoha knížek pro děti i dospělé, obalů knížek např. pro knihy Michala Viewegha či Radky Třeštíkové, vytvořila logo svého rodného města Poděbrady, kde nyní také žije. Vystavuje v prestižních galeriích. Před třemi lety jeli s přítelem na motorce a jeho nečekaně zradilo srdce, takže narazili do skály. Přítel tuto tragickou událost nepřežil a Radka skončila ve vrtulníku se zlomenou páteří. Radce Folprechtové hrozilo, že nebude chodit, čekala ji dlouhá rehabilitace. Kromě fyzických následků si nesla i šrámy na duši. Dlouho trvalo, než se vrátila do normálního života, nebyla na tom dobře psychicky, měsíce strávila v nemocnici, pak v domácím ošetřování. Pomáhala ji psychoterapeutka Jitka Vodňanská, její dvě děti a sestra s rodinou. Dnes, několik let od osudové nehody, opět žije naplno a maluje. Váží si každého dne i faktu, že chodí (i když žije s bolestí). Osudová nehoda se jí ale dodnes občas vrací ve snech.
Vysílání: 16.11., 21.40 hod., ČT1
Opakování: 18.11., ČT1., 20.11., ČT1., 22.11., ČT1

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Nejstarší středoevropský skanzen je živou připomínkou zaniklého způsobu života (2004). Režie P. Kudela. Rožnovský skanzen vznikl z iniciativy bratří Jaroňkových, kteří se rozhodli v předvečer první světové války zachránit několik dřevěných staveb na místním náměstí. Základ budoucího muzea v přírodě se však podařilo zrealizovat v polovině 20. letech. Od té doby se areál utěšeně rozrůstal a dnes zahrnuje tři celky: Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu s unikátními a funkčními technickými památkami. Díky oddaným zaměstnancům může návštěvník na vlastní oči poznat tradiční způsoby hospodaření, stará řemesla a dávné využívání vodní síly. Ve správě muzea je také jedinečný soubor dřevěnic architekta Dušana Jurkoviče v nedalekých Pustevnách.
Vysílání: 14.11., 03.45 hod., ČT2

Sto divů světa (2/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Machu Picchu, Karnak, Jeruzalém, Zakázané město v Číně, Kapské město, Havana, zámek Vaux-le-Vicomte. Francouzský cyklus dokumentů. Vzhledem ke své odlehlosti Machu Picchu španělští dobyvatelé nenašli, a neznámé zůstalo až do roku 1911. Kolosální chrámový komplex Karnak se rozprostírá na ploše dvou kilometrů čtverečních na pravém břehu Nilu. Středomořské město Jeruzalém v Izraeli na Blízkém Východě hraje zásadní roli v židovském, křesťanském a muslimském náboženství. Zakázané město bylo v rozmezí pěti set let sídlem čtyřiadvaceti čínských císařů. Kapské město v Jihoafrické republice své jméno dostalo podle nedalekého Mysu Dobré naděje. Největší město Karibiku Havana bylo v roce 1982 zapsáno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Zámek Vaux-le-Vicomte, ležící padesát kilometrů na jihovýchod od Paříže, pochází ze sedmnáctého století a je nejvýznačnějším soukromým majetkem, zařazeným do kategorie historických památek.
Vysílání: 15.11., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 19.11., ČT2., 21.11., ČT2

Queer: Říkejte mi Toyen
Pátrání nejen po identitě jedné z nejzajímavějších a nejtajuplnějších uměleckých postav předválečné avantgardy, francouzsko-české malířky, surrealistky, Marie Čermínové (2019). Režie JQr. Pořad Queer je primárně zaměřen na mapování a diskusi o queer kultuře. Queer kulturou chápejme svět především sexuálních menšin, svět alternativ ke stereotypnímu, tradičnímu pojetí vztahů mezi lidmi – a nemusí jít přitom pouze o gaye a lesby, ale nejrůznější další minoritní identity, o jejichž existenci má naše středoevropská společnost zatím spíše mlhavé a stále značně zkreslené představy. Dnes se podíváme na přední osobnost předválečné avantgardy – malířku Marii Čermínovou.
Vysílání: 17.11., 23.00 hod., ČT2
Opakování: 20.11., ČT2

Jihomoravské muzeum ve Znojmě
Návštěva v muzeu, které se usídlilo ve starobylých zdech hned několika významných znojemských památek (2004). Režie P. Kudela. Jihomoravské muzeum ve Znojmě vzniklo v roce 1878 a patří mezi nejstarší instituce svého druhu na Moravě. Dnes mu patří řada středověkých objektů ve městě, z nichž vyniká zejména rotunda svaté Kateřiny s velmi cennými románskými malbami, hradní areál a klášter minoritského řádu. V expozicích můžeme spatřit doklady o pestrosti místní fauny, prohlédnout si zbraně z dalekých zemí Orientu a historické mince či žasnout nad malovanou keramikou starou 7000 let.
Vysílání: 18.11., 04.25 hod., ČT2

Vynálezy Leonarda da Vinciho (2/2)
Po stopách vynálezů, které mají prapůvod v geniálních návrzích Leonarda da Vinciho. Dokumentární mini cyklus. Vynálezy, jejichž potenciál tušil geniální Leonardo Da Vinci: tank, skafandr, otočný most nebo humanoidní robot. Před pěti sty lety se italský génius věnoval kromě svých výjimečných obrazů i neobyčejným vymoženostem, které v jejich moderní podobě dnes běžně používáme. Francouzský dokument dává slovo současným odborníkům, aby na jeho vynálezy nahlédli z dnešní perspektivy.
Vysílání: 20.11., 17.05 hod., ČT2
Opakování: 23.11., ČT2., 27.11., ČT2

Čas bohémy 1920–1930 (4/6)
Kouzelníci z Montparnassu. Dobrodružství moderního umění. Breton, Soupault, Tzara, Arp, Ray, Dalí. Francouzský cyklus dokumentů. Dadaismus a pak surrealismus se staly novou zbraní mladých básníků, kteří se právě vrátili z války. V Rusku Říjnová revoluce z roku 1917 svrhla starý svět. André Breton, Philippe Soupault, Louis Aragon odjistili nové "granáty" – zkoumali sny, automatické psaní, vynalézali hry, tvořili časopisy. Man Ray zvěční tuto skupinku. Picasso míchá barvy Olgy a Marie Thérese. Salvador Dalí prozkoumává temné oblasti svého podvědomí a tím se dostává na vedlejší kolej surrealistického hnutí. Fašistická hrozba na počátku třicátých let vyprovokovala umělce k daleko větší angažovanosti.
Vysílání: 14.11., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 15.11., ČT art., 20.11., ČT art

Ceny Národního památkového ústavu 2022
Přímý přenos předávání cen Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla. Ocenění za mimořádné realizace a počiny v oblasti památkové péče. Večerem provede D. Stach za doprovodu kapely Swing Session. Režie R. Vodrážka. Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe je název cen vyhlašovaných Národním památkovým ústavem. Smyslem a cílem večera je ocenit výjimečnou práci při záchraně nebo obnově kulturní památky, její příkladnou správu, propagaci a popularizaci či nalezení nového využití pro kulturně významná místa. Během přímého přenosu z Nové scény Národního divadla v Praze budou předána ocenění v devíti kategoriích. Za hudebního doprovodu kapely Swing Session provede večerem Daniel Stach.
Vysílání: 15.11., 20.15 hod., ČT art

7.11.2022 17:11:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede napínavé drama

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo v sobotu 27. 4. 2024 čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil eme celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...