zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 33. týden

Socha Svobody

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Versailles: Královské mistrovské dílo
Moderní rekonstrukce královského sídla Ludvíka XIV. Francouzský dokument. Dnešní Versailles vypadá úplně jinak než v době Ludvíka XIV. Během jeho vlády a v průběhu dalších staletí se zámek neustále měnil. Přitom postupně přepisoval svou vlastní historii. Většina budov už dnes nestojí. Jak přivést ty zapomenuté stavby zpět k životu? Co nám prozradí o nejmocnějším králi Evropy a o světě, kterému vládl? Dokážeme znovu postavit zmizelé Versailles? Vědci dnes provádějí digitalizaci tisíců záznamů, aby vytvořili trojrozměrnou virtuální rekonstrukci zaniklých prostor. Versailles Ludvíka XIV. se tak postupně znovu objevuje a vypráví nám příběh výjimečného dobrodružství, v němž se mísí architektura, umění i politika. Abychom porozuměli historii tohoto paláce, musíme odhalit skryté Versailles.
Vysílání: 21.8., 08.30 hod., ČT2
Opakování: 24.8., ČT2., 26.8., ČT2

Socha Svobody
Ikonická postava váží 205 tun, v pasu má průměr 10,6 metru, ústa mají šířku 91 centimetrů. Francouzský dokument. U vjezdu do newyorského přístavu stojí monumentální dílo francouzského sochaře Augusta Bartholdiho. Socha Svobody vysoká 93 metrů se stala symbolem nejen města New York, ale celých Spojených států. Ve své době nejvyšší socha světa zdravila na přelomu 19. a 20. století lodě s emigranty hledajícími v Americe lepší budoucnost, nyní patří k nejpopulárnějším atrakcím města New York. Socha sama (měří 46 metrů) je darem francouzského lidu Spojeným státům u příležitosti 100. výročí vyhlášení americké nezávislosti. Podstavec (vysoký 47 metrů), vybudovaný za peníze pocházející z všenárodní sbírky v USA, navrhl americký architekt R. M. Hunt. Film se zaměřuje zvláště na období let 1865–1886 a přibližuje události, které poněkud komplikovaný vznik měděného kolosu provázely.
Vysílání: 22.8., 12.10 hod., ČT2
Opakování: 24.8., ČT2., 26.8., ČT2

Malované opony českých divadel
Vídeňští mistři. Cestování po českých a moravských divadlech (2011). Režie J. Hojtaš. V tomto díle budeme hodně cestovat. Ne snad do Vídně, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale po českých a moravských divadlech, kam všude dodaly vídeňské firmy své opony. V Karlových Varech si prohlédneme jedinečnou oponu Městského divadla, pod níž jsou jako autoři podepsáni bratři Gustav a Ernest Klimtové spolu s Franzem Matschem. Ve Znojmě budeme obdivovat oponu Městského divadla s názvem U pramene poezie a ve Světnově na Žďársku to bude malovaná opona s pohledem na kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Používala se zřejmě pro divadelní a společenské události v místní hospodě.
Vysílání: 18.8., 09.55 hod., ČT3
Opakování: 21.8., ČT3

Sláma Františka Zusky
To, co se před mnoha lety naučil náhodou od desetileté dívenky, dnes pan Zuska s láskou a vnitřním zaujetím předává dalším a dalším generacím (2011). Režie P. Hajn. Milovník a znalec moravského folkloru Josef Holcman nazývá Františka Zusku slaměným básníkem, který má gruntovní sedláckou noblesu. Ačkoliv neumí malovat, vyrábí František Zuska ze slámy nejen ozdoby, ale dokáže z tohoto materiálu vytvořit prakticky jakýkoliv tvar, jakékoliv zvíře. V technologii zpracování slámy je sice samouk, ale již dlouho ji vyučuje na školách a v různých kursech. U svého zlínského domu, postaveného z klasické teplé baťovské cihly, seče trávu v kopci, aby byl pořád správným hospodářem. Zpívá ve sboru Mužáci, vedl dlouhé roky folklorní soubor Vonička. Za totality poskytoval azyl Ludvíku Vaculíkovi a nikdy nezradil svoje přesvědčení. Folklor a tradice si u Františka Zusky podávají ruce v mnoha polohách.
Vysílání: 18.8., 12.30 hod., ČT3
Opakování: 18.8., ČT3

Malované opony českých divadel
Procházka českou historií aneb Opony, obrazy domova (2011). Režie J. Hojtaš. Ve Dvoře Králové nad Labem, v Hankově domě, sloužily dvě opony. Ta starší z nich představovala pohled na město a tu mladší namaloval Vladimír Županský (autor opony Divadla na Vinohradech) a zobrazil na něm motiv z básně Jelen z Rukopisu královédvorského. Nezapomeňme, že právě tady byl tento rukopis objeven. Také další opony tohoto pokračování budou patřit divadlům ochotnickým. Miletín v Podkrkonoší měl původně oponu, která zobrazovala pohled na město a pochází z roku 1867 a ta byla v roce 1921 nahrazena oponou s motivem Přemysla Oráče, namalovanou podle obrazu Františka Ženíška. Nejmladší z opon pochází ze 30. let 20. století a najdeme ji v Kyšicích na Plzeňsku, kde sloužila ochotnickému spolku Kollár.
Vysílání: 19.8., 10.00 hod., ČT3
Opakování: 22.8., ČT3

Městské muzeum Mariánské Lázně
Pozoruhodná setkání se zajímavostmi a poklady našich muzeí, galerií, skanzenů a památníků (2002). Scénář a režie P. Kudela. Sbírky muzea ve světoznámých lázní zahrnují především připomínky jejich slavné historie. V bývalém lázeňském domě Zlatý hrozen dnes objevíme exponáty a doklady svědčící o návštěvách nejslavnějších osobností tehdejší doby, mezi nimiž se skví jména jako J. W. Goethe, L. van Beethoven, anglický král Edward VII. a další. V expozici se však seznámíme i s dějinami lázeňské každodennosti a s pozoruhodnou přírodou Mariánskolázeňska.
Vysílání: 22.8., 12.55 hod., ČT3
Opakování: 25.8., ČT3

Něžná agrese
Sochy a svět Kurta Gebauera, který v těchto dnech slaví 80. narozeniny (2006). Režie P. Lokaj. Hravé dílo sochaře Kurta Gebauera si vyžadovalo i hravý přístup k němu. Ne že by dokument režiséra Petra Lokaje nebyl míněn vážně nebo by cokoli znevažoval, ale Gebauerovy plavkyně nebo létající naháči vyprovokovali tvůrce k nápaditému, místy až komickému představení sochaře a jeho díla. Rodák z Hradce nad Moravicí, který sám sebe charakterizuje jako sochajícího malíře, je dodnes spojen se svým Slezskem, pořádá na Hradci plenéry pro své studenty z VŠUP a v Opavě nainstaloval v prostředí parku své trochu strašidelné a trochu bezstarostné ptáky se svítícíma očima. Ale jsou to vůbec ptáci? Podívejte se sami! Dokument uvádíme k příležitosti 80. narozenin Kurta Gebauera.
Vysílání: 16.8., 22.55 hod., ČT art

Egon Schiele
Zanechal ohromující dílo s nezaměnitelným rukopisem, přestože se nedožil ani 30 let. Od secese k expresionismu, od aktů k přírodním motivům. Rakouský dokument. Zemřel před sto lety a dožil se pouhých osmadvaceti let. V Egon Schiele Art centru v Českém Krumlově je stálá výstava o životě a díle Egona Schieleho (1890–1918), jehož matka, Marie Soukupová (1862–1935) se v Krumlově narodila. Jsou zde vystaveny kresby, grafiky, vlastní umělcův nábytek, osobní dopisy, vizitky, desítky fotografií, genealogie Schieleho předků, dokumentace o krumlovských pobytech a motivech na jeho obrazech a kresbách.
Vysílání: 19.8., 00.00 hod., ČT art

Evropské zámky a paláce (4/5) - Italský Piemont
Turín obklopují skvosty založené savojskou dynastií. Francouzský cyklus dokumentů. Palác Stupinigi byl postaven pro zábavu savojské šlechty. Sokolnickému umění se tu daří dodnes. Piemont, kraj na úpatí hor, poblíž Turína. Odtud při cestě přes Alpy vedlo putování do Říma. Dokument nejen krouží v balóně nad pamětihodnými památkami, ale uvádí miniportréty současníků, kteří o ně v současnosti pečují.
Vysílání: 22.8., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 23.8., ČT art., 27.8., ČT art

9.8.2021 17:08:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pavel Černoch se představí v Hamburku

Pavel Černoch v Hamburku

V neděli 12. května se tenorista Pavel Černoch poprvé představí v opeře Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcen celý článek

další články...