zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové legendy

Dračí život Bruce Lee

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Já, Richard Pryor
Slavný americký komik nebyl žádným vzorem ctnosti, přesto udělal pro své černošské bratry daleko víc dobrého, než mnozí jiní. Americký dokument (Premiéra). Vynikajícího černošského komika Richarda Pryora mají čeští návštěvníci kin spojeného především s mainstreamovými komediemi, v nichž si zahrál s neméně vynikajícím židovským komikem Genem Wilderem. Připomeňme alespoň povedenou taškařici Nevidím zlo, neslyším zlo o dobrodružství dvou svědků vraždy, z nichž jeden (Pryor) je slepý a druhý (Wilder) zase hluchý. Pryor byl však především nesmírně chytrý a pohotový glosátor a svérázný afroamerický aktivista a zejména v osmdesátých letech měl v USA velký vliv nejen v rámci své komunity. Byl držitelem tří cen Grammy za nahrávky svých vystoupení, v nichž nešetřil vulgárními výrazy, ale zároveň pojmenovával stav věcí v rasově rozdělené společnosti jasně, nemilosrdně, srozumitelně a vzhledem k používanému slovníku překvapivě moudře. Byl také zarytým odpůrcem fast foodových řetezců a bojovníkem proti týrání zvířat. Celovečerní dokument nám Pryora představuje jako dítě ulice, které vychovávala starostlivá babička, majitelka vykřičeného domu. Richardova matka ve zmíněném rodinném podniku pracovala. Talentovaný Richard brzy začal vystupovat jako hudebník, zpěvák a stand-up komik. Zajímavostí je, že vojenská léta 1958–1960 strávil v SRN. Jednu z prvních filmových rolí získal v dnes již legendárním snímku s Johnem Waynem Zelené barety. V osmdesátých letech, kdy byla jeho popularita na vrcholu, si začal Pryor, podobně jako mnoho jiných žádaných a vytížených umělců, vypomáhat povzbuzujícími prostředky, což v 90. letech vyústilo v nekontrolovanou závislost na alkoholu a drogách. Důležitou osobou v dokumentárním filmu je Pryorova poslední manželka Jennifer, která s ním prožila posledních patnáct let jeho života. Brali se po jedenáctiletém bouřlivém vztahu a Jennifer, ačkoli s ním paradoxně v době společného manželství už nežila, mu byla po boku v dobrém i ve zlém, poskytovala mu oporu po hrůzném požáru, který ho málem stál život, stála při něm, když mu lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu a byla to nakonec ona, kdo před filmovými kamerami vysypal jeho popel do moře v jeho milované Haně na Havaji. Richard Pryor by se 1. prosince tohoto roku dožil 80 let, od jeho smrti pak 10. prosince uplyne už patnáct let.
Vysílání: 25.11., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 27.11., ČT art

Dračí život Bruce Lee
Životní příběh krále kung-fu filmů, který vedl z ulic Hongkongu až k hvězdné slávě. Americký film (1993). Hrají: J. S. Lee, L. Holly, R. Wagner, M. Learned a další. Režie Rob Cohen.
“Vždy buď sám sebou. Projevuj svou osobnost a vždy si věř”.
Legendární herec kung-fu filmů Bruce Jun Fan Lee se narodil v San Franciscu a dětství prožil v Hongkongu. Jako třináctiletý začal studovat bojová umění, ale věnoval se i tanci. V osmnácti letech odešel do Spojených států a zde se zformovalo jeho vlastní bojové umění Jeet Kune Do, které Bruce Lee předával řadám svých studentů. Filosofie Jeet Kune Do spočívala v jednoduchosti, přímosti a osobní svobodě. Hollywood objevil Bruce Lee v polovině 60. let, ale průlomem v jeho kariéře se stal hongkongský film Velký šéf, který se setkal s obrovským úspěchem. Následující filmy z “Malého draka” Bruce Lee udělaly mezinárodní hvězdu, která ale zářila jen velmi krátce. Bruce Lee zemřel náhle v roce 1973, ve věku nedožitých 33 let. Film Roba Cohna představuje Bruce Lee nejen jako odhodlaného bojovníka, filozofa, filmovou hvězdu i muže stíhaného temnými démony, ale především jako nesmrtelnou legendu.
Vysílání: 26.11., 20.15 hod., ČT art

Stewart vs. Mitchum
Americký hrdina dvakrát jinak. Dvojportrét legendárních herců. Francouzský dokument. James Stewart představoval většinou příkladné hrdiny, zatímco Robert Mitchum jejich protipóly. Oba vrstevníci patřili ve stejné době k největším hollywoodským hvězdám, ale zahráli si spolu jen jednou, a to ve filmu Hluboký spánek. Jamese Stewarta si pamatujeme z velkofilmů, jako Pan Smith přichází, Život je krásný či z Hitchcockových snímků Vertigo a Okno do dvora. Mitchum měl na svém kontě například tituly Noc lovce, Mys hrůzy či Ryanova dcera. Kromě Hlubokého spánku je pojila i doba úmrtí: rivalové stříbrného plátna zemřeli pouhý den po sobě: Mitchum 1. července 1997, Stewart pak o den později. Ve filmu na ně vzpomínají jejich nejbližší, především dcery.
Vysílání: 29.11., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 02.12., ČT art

16.11.2020 13:11:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Památkově chráněná Reduta se změní v byt

Pokojíček (NdB)

Jeden den v panelovém bytě na sídlišti. Věta, která vyvolává pocit, že se nic neděje. Ovšem nic nemůže být vzd celý článek

další články...