zvláštní poděkování
Volný.cz

Víra tipy 48. týden

Mizející místa domova: Islámská Praha

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zasvěcení: Congregatio Jesu
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají občanské společnosti (2010). Režie A. Hynková. Congregatio Jesu je nový název ženské řeholní společnosti, kterou pamětníci znají spíše pod označením Anglické panny. Založila ji roku 1609 Angličanka Mary Ward. Posláním mělo být vzdělávání a výchova dívek. Tato kongregace byla na svou dobu velmi novátorská. Zřekla se například klauzury, což se u ženského řádu stalo poprvé v historii, zasazovala se o rovnoprávnější postavení žen. Zpočátku provázelo Mary Wardovou i Anglické panny velké nepochopení. V roce 1631 byla tato kongregace dokonce papežem Urbanem VIII. rozpuštěna. Papežského uznání se jí dostalo až v 18. století. Teprve v červnu 2003 se naplnilo přání zakladatelky Mary Wardové a její řeholní společenství mohlo mít v názvu Ježíšovo jméno: Congregatio Jesu. Za dnešním působením řádových sester se vypravíme na zámek ve Štěkni či do Horního Maxova.
Vysílání: 23.11., 12.15 hod., ČT2
Opakování: 28.11., ČT2

Mizející místa domova: Islámská Praha
Prolínání islámské a křesťanské kultury v Praze minulých staletí svědčí o nezvratných proměnách tváře naší metropole v čase (2010). Režie M. Petřík. Název dalšího dílu Mizejících míst domova otevírá prostor pro otevření otázky, které místo nám před očima vlastně mizí nejvíce? Nejen geolog a spisovatel Václav Cílek, který nás dnes bude provázet, zastává názor, že je to právě naše metropole. Lokalita vzbuzující závist svou zdánlivou opečovávaností a paradoxně mizející právě proto intenzivněji. Stínadla se už v ní dávno nebouří, zmizela židovská čtvrť a přívlastek "nerudovská" byl zneviditelněný multikulturním koloritem. Nejen Langweilův model ovšem dokládá, že mizení Prahy není fenoménem pouze tohoto století. Jak mizí atmosféra místa a jak se to promítá do duchovní sféry? Je vlastností času, že nechává něco mizet, a tento proces můžeme ovlivnit pouze tak, že nebudeme dobré věci nahrazovat horšími. A je to spíše věc míry a rozumu, v jakém poměru udržíme tyto změny na uzdě. Metaforou tohoto proces mizení je pro Václava Cílka islámská kultura, která překvapivě ovlivňovala tisícileté dějiny naší metropole a vytvářela z dnešního pohledu zajímavý dialog.
Vysílání: 27.11., 19.30 hod., ČT2
Opakování: 01.12., ČT2

Naše tradice: Advent
Jaké zvyky a tradice jsou spjaty s časem očekávání Kristova příchodu na svět a kam sahá jejich původ? Dokumentárním pořadem provází Miroslav Táborský (2014). Režie J. Andrle. Čtyři týdny před Štědrým dnem začíná adventní období, pro křesťany období půstu, zklidnění a příprav na oslavy Narození Páně. Adventní čas rozdělují čtyři neděle: železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Přípravy na vánoční oslavy se postupem věků rozrůstaly o nové rituály a zvyky. Některé jsou spojeny s nejstaršími tradicemi našich předkřesťanských předků, kteří slavili zimní slunovrat, jiné vznikly třeba až v minulém století. Jaký je například původ adventního věnce, tradice výroby betlémů, pečení cukroví či zdobení vánočních stromků?
Vysílání: 29.11., 09.30 hod., ČT2 Opakování: 05.12., ČT2

Adventní bohoslužba
Přímý přenos ze sboru Církve bratrské v Kounicově ulici v Brně. Režie J. Varvařovský. Na první neděli adventní, která letos připadá na den 29. listopadu, většina křesťanů začíná nový církevní rok. Advent je pro křesťany duchovní příprava na vánoční svátky. Při této příležitosti připravila Česká televize přímý přenos bohoslužby ze sboru Církve bratrské v Brně.
Vysílání: 29.11., 10.00 hod., ČT2

Křesťanský magazín
Advent je dobou naděje. Kde ji ale hledat v době pandemie onemocnění COVID-19? Režie B. Jetelina (Premiéra). Pražské vydání magazínu bude ve znamení naděje. Vydáme se za těmi, kteří si onemocněním COVID-19 prošli. I z jejich svědectví a zkušeností je možné čerpat útěchu. Jedním z projektů, bez kterých si v naší zemi snad už ani předvánoční období neumíme představit, jsou Adventní koncerty České televize. Podíváme se za těmi, kteří stojí v jejich pozadí. Zavítáme i tam, kde dary od diváků Adventních koncertů významně pomohly.
Vysílání: 29.11., 12.35 hod., ČT2
Opakování: 30.11., ČT2., 03.12., ČT2

16.11.2020 12:11:16 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 4. týden

Tajemství Vatikánu: Opatrovat a chránit

Zakázaný Bůh (4/13) - Už ani hlásek pravdy
Vedle kněží, řeholníků a biskupů komunistickému režimu vadí i ka ...celý článek


Víra tipy 5. týden

Tajemství Vatikánu

Zakázaný Bůh (5/13) - Tovarišč pop
Josef Plojhar – kněz, lidovecký politik a ministr zdravotnictví se ...celý článekČasopis 04 - sekce

DIVADLO

Jiří Wimmer 20 let od úmrtí

Jiří Wimmer

Klobouk Jiří Wimmer
Jaký byl ve svém bouřlivém profesionálním i soukromém životě herec a bavič, který rozes celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 4. týden

Ivan Hlas

Linka
Michal David jako host špičkového jazzového kytaristy Rudyho Linky (2017). Jedinečná setkání plná roz celý článek

další články...