zvláštní poděkování
Volný.cz

Filmové tipy 43. týden

Grand restaurant pana Septima

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Grand restaurant pana Septima
Když jíst, tak u Septima, když se bavit, tak s Louisem de Funèsem! Francouzská komedie (1966). Dále hrají: B. Blier, M.-R. Rodriguezová, N. Roquevert a další. Režie Jacques Besnard. Septimův Grand restaurant je jedním z nejdražších podniků v Paříži. Septime jej vede železnou rukou a své zaměstnance doslova terorizuje. Mezi pravidelné návštěvníky restaurantu patří ministři, vysocí úředníci i policisté. Není divu, že na večeři přijde i prezident spřátelené země, který je ve Francii na oficiální návštěvě. Místo decentní záře flambovaného dortu se ozve výbuch a prezident je pryč. Je na Septimovi, aby našel prezidenta a získal tak zpět reputaci svého podniku. Bláznivé funèsovské eskapády začínají.
Vysílání: 24.10., 22.25 hod., ČT1

Rošťáci
Dobrodružná cesta za pokladem. Americký film (1985). Hrají: S. Astin, J. Brolin, J. Cohen, C. Feldman a další. Režie Richard Donner. Dobrodružný příběh o klukovské partě z malého přímořského městečka Astorie, která zcela náhodou přijde na stopu starému pirátskému pokladu a vydá se ho hledat do labyrintu podzemních jeskyní. Nejenže je to dobrodružství, které kluky vzrušuje, ale také jediná možnost, jak získat finanční prostředky potřebné k záchraně jejich domovů před zbouráním.
Vysílání: 24.10., 13.15 hod., ČT2

Strach nad městem
Jean-Paul Belmondo jako inspektor, který neví, co je závrať. Francouzský thriller (1975). Dále hrají: Ch. Denner, L. Massariová, A.-M. Merli a další. Scénář a režie Henri Verneuil. V pařížských ulicích řádí vrah, který si své oběti pečlivě vybírá. Říká si Minos, podle postavy z Dantovy Božské komedie, a svými zločiny chce očistit společnost od bahna, které představují ženy žijící amorálním způsobem. Nejdříve jim vyhrožuje po telefonu a pak udeří. Vyšetřování vede inspektor Le Tellier, který je znám svými poněkud netradičními způsoby a především svou buldočí povahou, s níž se honí za "svými" zločinci. V tomto případu nemá Le Tellier příliš času, neboť Minos stále uniká a nechává za sebou oběti doslova inspektorovi pod nosem. Strach nad městem byl již šestou spoluprací režiséra Henriho Verneuile a Jean-Paula Belmonda. I zde je Belmondo šarmantní, svůdný a neúprosný. Jeho kaskadérské kousky ho v tomto filmu málem stály život.
Vysílání: 25.10., 20.00 hod., ČT2

Sex, lži a video
Máte sexuální problémy? Svěřte se videokameře. Americký kultovní debut Stevena Soderbergha (1989). Hrají: J. Spader, A. MacDowellová, P. Gallagher, L. S. Giacomová, R. Vawter a další. Výrazná umělecká dráha klasika americké kinematografie, Stevena Soderbergha, začala celovečerním debutem Sex, lži a video, které mu vyneslo hned trojité ocenění z MFF v Cannes (1989). Po koncertních filmech pro art rockovou skupinu Yes se v šestadvaceti letech obrátil ke generační vztahové studii, která podává citlivou, leč dráždivou výpověď o možnostech i mezích komunikace, stejně jako věrohodnosti – a především – síle kamerového záznamu. Na první pohled manželství Millaneyových nehalí pražádný stín. Stačí však zevrubnější pohled (videokamery) a partnerská krize je osvětlena. John totiž Ann zahýbá s její sestrou, Cynthií. Ann naproti tomu strádá depresemi, a pravidelně proto dochází k psychoanalytikovi. Když přijede Johnův dávný přítel, Graham Dalton, vztah nabere nečekané směřování. Bohémský mladík má zvláštní zálibu, pomocí níž vyvažuje své sexuální problémy: na video si pořizuje intimní zpovědi rozličných žen. Zdá se, že Ann našla svého nového psychoanalytika...
Vysílání: 20.10., 21.50 hod., ČT art

Ticho a křik
Představitelům násilí a všehoschopné moci se odmítali vzdát. Mari Törőcsiková v hlavní roli maďarského dramatu z období krvavého potlačení Maďarské republiky rad (1967). Dále hrají: Z. Latinovits, J. Madaras, I. Bujtor, J. Görbe a další. Režie Miklós Jancsó (V maďarském znění s titulky). Mari Törőcsiková (narozená 23. 11. 1935) patří k největším osobnostem maďarské kultury, a také zůstává nejznámější herečkou známou za hranicemi své země. První velkou roli ztvárnila ve vesnickém dramatu Kolotoč (1956), později zaujala ve filmech Miklóse Jancsoa (Beznadějní, Hvězdy na čepicích, Ticho a křik, Elektra a její pravda), a vytvořila řadu dalších významných rolí s jinými režiséry, jako Měsíční dvůr režisérky Marty Mészárosové či Dny čekání režiséra Károly Makka. Mari Törőcsikové získala řadu prestižních vyznamenání: ceny na MFF v Cannes za postavy v titulech Láska a Kde jste, paní Déryová?, Stříbrný Hugo na MFF v Chicagu 1971 za nejlepší herecký výkon ve filmu Dny čekání. Je vícenásobnou držitelkou Cen maďarské filmové kritiky, v roce 2000 získala čestný titul Národní herečka. Byla několikrát hostem MFF v Karlových Varech (v roce 1992 jako členka poroty). Důležité místo představovala její divadelní tvorba, dlouho působila v budapešťském Národním divadle, později v souboru Divadla Józsefa Katonyho. Děj filmu Miklósze Jancsóa Ticho a křik se odehrává v roce 1919, kdy po porážce Maďarské republiky rad zavládlo kruté období bílého teroru a vlády Miklóse Horthyho. V dusivé atmosféře všudypřítomné tyranie dochází k popravám maďarských vojáků – bývalých příslušníků Rudé armády a celá země je pohlcena strachem... Ticho a křik je závěrečným snímkem volné psychologicko-historické trilogie, navazuje na snímky Beznadějní (1965) a Hvězdy na čepicích (1967).
Vysílání: 24.10., 23.05 hod., ČT art

Rita Hayworthová
Nádherná žena, skvělá tanečnice a talentovaná herečka celý život marně toužila po klidném rodinném zázemí. Francouzský dokument. Celý svět ji znal jako smyslnou Gildu ze stejnojmenného filmu. Její "rukavičkový striptýz" – scéna, kdy během zpěvu svlékla jen jednu jedinou rukavici – z ní učinil hollywoodský sexsymbol své doby. Rita Hayworthová (1918–1987) se narodila do taneční rodiny a od raného dětství se také tanci věnovala, dokonce profesionálně. Její otec velmi brzy vycítil její obrovský potenciál, a když dívka dospívala, z využívání se stalo i zneužívání. Talentovaná kráska, která nikdy neměla nouzi o pracovní nabídky, postrádala, jak už to bývá, štěstí v lásce. Žádné z jejích manželství, ani to s legendárním Orsonem Wellesem, se neobešlo bez násilí. Psychicky velmi trpěla i po rozvodu s princem Ali Khanem, kdy došlo dokonce i k drsným soudním procesům o jejich společnou dceru. Posledních dvacet let svého neutěšeného života pak údajně trpěla Alzheimerovou chorobou. To vše a mnohem více se dozvíte v dnešním dokumentu, který je vlastně jakousi "třináctou komnatou" slavné americké herečky.
Vysílání: 25.10., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 28.10., ČT art

15.10.2020 18:10:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadlo v Řeznické

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 26. týden

Praha – Tři odstíny rozmanitosti

Praha – Tři odstíny rozmanitosti
Miroslav Táborský představuje tři jedinečné pražské památky nacházej ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Muž mnoha tváří?

Skvosty architektury a krajinářského umění – vily v Luce
Něco z renesančních a barokních odkazů Toská ...celý článek


Star Trek: Do temnoty opět na nebezpečné misi

Star Trek: Do temnoty

Star Trek: Do temnoty
Posádka hvězdné lodi Enterprise čelí nejnebezpečnějšímu zločinci ve vesmíru. Americký ...celý článek


Velikáni filmu... Steve McQueen

Steve McQueen (Pobertové)

Nepřítel lidu
Ocitl se sám v boji proti veškeré lidské nadutosti a pokrytectví. Americký film podle předloh ...celý článek


České filmové tipy 25. týden

Hoří, má panenko

Hoří, má panenko
Slavná komedie Miloše Formana, v níž se tancuje, krade a hasí (1967). Hrají: J. Vostrčil, ...celý článek


Vladislav Vančura – 130 let

Rozmarné léto

Rozmarné léto
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." Úsměvná novela Vladislava Vančury, od jeho ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Výstřel

Výstřel
John Travolta jako lovec zvuků, který náhodně odhalí zločin. Americký thriller (1981). Dále hrají: ...celý článek


James Cameron: příběh sci-fi

James Cameron: příběh sci-fi

James Cameron: příběh sci-fi (1/6)
Mimozemšťané. Režisér legendárních snímků Avatar, Terminátor či Propast ...celý článek


Kirk Douglas – nespoutaný

Kirk Douglas – nespoutaný

Kirk Douglas – nespoutaný
I ve svých sto letech měl stále světu co říct. Portrét výjimečného americké ...celý článek


České filmové tipy 26. týden

Kráska v nesnázích

Díky za každé nové ráno
Ironická komedie o životě, lásce, odvaze i smrti v době normalizace. Úspěšný koprod ...celý článek


Literární tipy 26. týden

René Goscinny

Příběh losu pro dceru národa
Pohnutý osud dcery Karla Havlíčka Borovského, pro níž se dobročinný akt národa ...celý článek


Adaptace klasického románu Jarmark marnosti

Jarmark marnosti

Slečna Sharpová tváří v tvář nepříteli
V tomto světě všichni baží po tom, co nestojí za to mít. Adaptace kl ...celý článek


Velikáni filmu... Paul Newman

Paul Newman (Buffalo Bill a indiáni aneb Lekce dějepisu...)

Buffalo Bill a indiáni aneb Lekce dějepisu Sedícího býka
Paul Newman jako věhlasná ikona Divokého západu. A ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Pod ochranou Žerotínů

Pyl zlatého kapradí
Vyprávění "krkonošské" spisovatelky a sběratelky lidové slovesnosti Marie Kubátové (199 ...celý článek


Drama Anna Kareninová podle románu L. N. Tolstého

Sophie Marceauová (Anna Kareninová)

Anna Kareninová
Obětovala pro něho všechno a láska ji pohltila jako bezedná propast. Americké drama podle r ...celý článek


Murphyho válka podle románu Maxe Cattoa

Murphyho válka

Murphyho válka
Zarputilý boj jednoho muže s německou ponorkou. Peter O'Toole v hlavní roli britského filmu ...celý článek


Životopis nejhoršího režiséra všech dob

Ed Wood

Ed Wood
Johnny Depp v titulní roli amerického filmu Tima Burtona (1994). Dále hrají: M. Landau, S. J. Parke ...celý článekČasopis 25 - sekce

DIVADLO

Ludmila Brožová-Polednová ve své životní roli

Příběh herečky

Příběh herečky
Prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová se představila ve své životní roli v roce 1950, kdy s celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Laterna magika připravila premiéru pro děti

Herényiová, Čermák, Panský, Červíčková, Kučerová, Sadirov

Nová inscenace Laterny magiky pro diváky od čtyř let a jejich rodiče Zázrak (s)tvoření bude mít 24. a 25. červ celý článek

další články...