zvláštní poděkování
Volný.cz

Literární tipy 39. týden

Stříbrný vítr

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

O bílé laňce
Pohádka podle F. Hrubína, od jehož narození uplynulo 110 let (1987). Hrají: Š. Joklová, P. Trávníček, J. Paulová, L. Havelková, J. Langmajer a v roli vypravěčky J. Bohdalová. Scénář Š. Haničincová. Kamera A. Kovács. Režie J. Pokorná-Makoszová. Dnešní Pohádka pro pamětníky vypráví příběh královského páru, který toužil po dítěti. Když se konečně narodila dceruška, přinesla do království kromě radosti i velké trápení. Podle kletby nesmí na dívenku do jejích osmnácti let dopadnout jediný paprsek světla. Král s královnou vozil v noci princezničku po kraji v kočáře. Jednou se ale princezně podařilo spatřit denní světlo a proměnila se v laňku...
Pohádku podle F. Hrubína, od jehož narození nedávno uplynulo 110 let, vypráví J. Bohdalová.
Vysílání: 26.9., 07.20 hod., ČT1

Stříbrný vítr
Oslava mládí a lásky ve filmovém přepisu stejnojmenného románu Fráni Šrámka (1954). Hrají: E. Cupák, J. Rybářová, R. Lukavský, J. Vinklář, F. Šlégr, M. Brožová, V. Ráž, B. Vrbský, I. Racek a další. Kamera F. Pečenka. Scénář a režie V. Krška, od jehož narození zanedlouho uplyne 120 let. V malém jihočeském městě, mezi kamarády z gymnázia a v úzkoprsé společnosti dospělých, prožívá septimán Jan Ratkin (Eduard Cupák) první platonickou lásku k mladé Aničce Karasové (Jana Rybářová). Citlivý chlapec se bouří proti krutosti a omezenosti dospělých, z nichž jen někteří mají pro jeho pocity pochopení. Ratkin se nechává unášet bohatstvím svých citových zážitků. Ani zlá vůle místního katechety, pomluvy bytné, svody neukojené vdovy ze sousedství a nakonec ani nemilosrdný osud nemohou přehlušit hlas "stříbrného větru", zpívajícího píseň mládí a lásky...
Lyrický román Stříbrný vítr byl již druhým "šrámkovským" filmem režiséra Václava Kršky, od jehož narození zanedlouho uplyne 120 let. První byl Měsíc nad řekou z roku 1953. Fráňa Šrámek byl básníkem mládí. Jeho díla jsou křehkou lyrickou písní mladých smyslů, jemné psychologie, postřehu a náladové sugesce. K atmosféře filmové přepisu přispěly i procítěné výkony nesmírně citlivě vedených herců, z nichž zaujala hlavně tehdejší mladší generace, reprezentovaná lyrickým Eduardem Cupákem, ale i Janou Rybářovou a dalšími představiteli Ratkinových spolužáků. Na dobrém výsledku má velký podíl i lyrická hudba Jiřího Srnky a nostalgicky laděná obrazové kompozice kameramana Ferdinanda Pečenky.
Vysílání: 26.9., 14.30 hod., ČT1
Opakování: 27.9., ČT1

Cirkus Humberto (1/12) - Návrat
Vendelín se vydává z malé šumavské vesničky do světa. Příběhy lidí, jimž se manéž stala osudem, ve slavném seriálu podle románu Eduarda Basse (1988). Hrají: M. Růžek, C. Costerová, D. Veškrnová, M. Stropnický, R. Brzobohatý, D. Adam, M. Hudečková, S. Fišer, R. Lukavský a další. Scénář O. Zelenka, spolupráce na scénáři O. Lipský. Kamera A. Barla. Režie F. Filip, letošní jubilant. Na televizní obrazovku se vrací jeden z našich nejvýpravnějších a nejoblíbenějších televizních seriálů, který vznikl podle stejnojmenného románu E. Basse. Děj písemné předlohy i seriálu obsáhne téměř sto let, od poloviny devatenáctého století do roku 1924, a vypráví o šesti generacích cirkusového rodu. Režii měl František Filip, který letos oslaví 90. narozeniny. Příběh začíná kdesi v malé vesničce na Šumavě - loučí se tu mládenec Vendelín Malina (M. Stropnický) se svou milovanou Aničkou (M. Hudečková), aby ve světě vydělal sto zlatých, které požaduje její otec, než svolí ke svatbě. Po cestě potká svůj osud: několik komediantských vozů s nápisem Cirkus Humberto. Opraví zlomené kolo u vozu, a protože umí pracovat se dřevem, připojí se k cirkusu a najde tu i dobrý výdělek. Seznamuje se s profesí i lidmi, oblíbí si klauna Hanse (D. Adam), který miluje Humbertových (M. Růžek a C. Coster) sedmnáctiletou dceru Antoinettu. Když si po čase našetří, aby se mohl vrátit domů, a najde tam Aničku provdanou, ani chvíli neváhá. Ví, kam se musí vrátit...
Vysílání: 27.9., 11.05 hod., ČT1
Opakování: 01.10., ČT1

Průšvihy první republiky (4/8) - Silvestr v Hulvátově
Orgie ve vile spisovatele Karla Čapka! Vypravte se s hercem Martinem Myšičkou za málo známými událostmi, které vzrušovaly společnost mladého Československa mezi dvěma válkami (2018). Režie R. Motyčka. Poslední pátek roku 1926 připadl zrovna na Silvestra, a tak se rozhodl spisovatel Karel Čapek sezvat své přátele, kteří jej pravidelně každý pátek navštěvovali, aby přišli i tentokrát. Obvykle „pátečníci“ filozofovali a debatovali o politice, ale Čapek usoudil, že je zapotřebí se postarat také o silvestrovské povyražení. Co se v jeho vinohradské vile dělo, se zanedlouho mohli dočíst čtenáři novin. Podle žurnalistů se Silvestr u Karla Čapka zvrhl v ostudné orgie, kterých se účastnil také prezident Masaryk. Ale byla to pravda?
Vysílání: 24.9., 14.10 hod., ČT2
Opakování: 26.9., ČT2

Třistatřicettři
Město a krajina, tíha a naděje života, osud a vůle. Právě takovým tématům budou věnována setkání moderátorů Jana Lukeše a Jana Schmida se spisovateli Josefem Kroutvorem, Jiřím Hájíčkem a Kamilou Hladkou, se stavařem Pavlem Brandejsem a hudebníkem a textařem Ivanem Mládkem (Premiéra). Dozvuky léta a jeho letošních slastí i strastí zachytíme v krátké cestě od hranic s Rakouskem až do Prahy. První zastávkou moderátorů literární revue Jana Lukeše a Jana Schmida bude Kramolín, venkovní sídlo spisovatele a historika umění Josefa Kroutvora. Po zastávce v Třeboni budou následovat České Budějovice a setkání s Jiřím Hájíčkem nad jeho novým románem Plachetnice na vinětách. Bechyní na letním bytě, je název knihy, s níž nás provede její autor, stavař Pavel Brandejs a ve Voznici zrekapitulujeme s Ivanem Mládkem jeho hudebnickou, textařskou i malířskou dráhu. A nakonec dojde ve studiu i na kus živobytí Ostravska, a to s Kamilou Hladkou a jejím ceněným publicistickým debutem o ženském údělu Hornické vdovy.
Vysílání: 23.9., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 28.9., ČT art

Kapitoly z dějin komiksu (1/2)
Úžasný Marvel. Robert Kirkman nás provede historií i současností jednoho z nejoblíbenějších žánrů. Americký dokument (Premiéra). Komiksy a dnes už i filmy a seriály Marvel zná snad každé dítě na světě. Tento fenomén dnešní popkultury vznikl už v roce 1939, tehdy ještě pod značkou Timely Comics, a z jeho dílny pochází třeba legendární Kapitán Amerika. Ačkoli u zrodu společnosti stál výtvarník a scenárista Jack Kirby, je Marvel neodmyslitelně spjat ještě se jménem Stan Lee, který jako mladý autor přišel do tehdy maličké komiksové dílny. Než se z Marvelu stal celosvětový fenomén, stačili se dva jeho hlavní představitelé rozhádat. Jack Kirby se vedle dominantního Stana cítil nedoceněný a odešel proto ke konkurenční společnosti DC. Dnešní dokument, jímž nás provede známý komiksový autor Robert Kirkman, nás zavede do hluboké historie a oživí začátky dnes už legendárních postav a postaviček i příběhy jejich tvůrců.
Vysílání: 24.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 28.9., ČT art

Ondřej Suchý
Textař, spisovatel a zpěvák Ondřej Suchý, který v uplynulých dnech oslavil 75. narozeniny, o sobě, hudbě a životě (2007). Režie J. Vondrák. Ondřej Suchý (*16. 9. 1945), od jehož narození v těchto dnech uplynulo 75 let, sdílí se svým starším bratrem Jiřím působivou uměleckou všestrannost. Prosadil se však zejména jako novinář, moderátor a propagátor předválečného filmu a hereckých hvězd. Jeho dráha začala v oblasti reklamní grafiky, po nástupu do Československé televize v 60. letech se věnoval scénické profesi i produkční práci. V té době se u něj projevil i hudební duch a spoluzaložil kapelu Crazy Boys, v níž hrál na kontrabas. Ještě v 60. letech začala éra jeho novinářské a redakční činnosti, věnoval se především časopiseckému humoru, ale objevoval i svět filmové grotesky, kabaretů a prvorepublikového zábavního průmyslu. Na obrazovku prosadil tato témata díky svému populárnímu pořadu Kavárnička dříve narozených, podílel se však i na řadě jiných, v nichž zazněla celá řada písní na jeho texty. V posledních letech dokumentuje ve svých knižních publikacích historii českého populárního umění, v nichž těží i ze svých osobních přátelství například s Janem Werichem či Oldřichem Novým. Zároveň dlouhodobě působí v Českém rozhlase, pro nějž vytvořil celou řadu úspěšných pamětnických pořadů.
Vysílání: 24.9., 23.30 hod., ČT art

17.9.2020 13:09:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 43. týden

Grand restaurant pana Septima

Grand restaurant pana Septima
Když jíst, tak u Septima, když se bavit, tak s Louisem de Funèsem! Franc ...celý článek


Literární tipy 43. týden

Cirkus Humberto (5/12) - Maringotka číslo osm
Malý Vašek Karas zažívá svůj první velký úspěch... Příběhy li ...celý článek


Příběhy legend Karl Lagerfeld a Gene Kelly

Karl Lagerfeld, osamělý král

Karl Lagerfeld, osamělý král
Světoobčan, jehož jedni milovali a druzí nenáviděli aneb portrét kultovní osob ...celý článek


České filmové tipy 43. týden

Jan Čenský (Jestřábí věž)

Stůj, nebo se netrefím
Josef Abrhám a Radek Holub v situační komedii plné nečekaných zvratů, převleků, náho ...celý článek


Americký western drama ze současnosti

Za každou cenu

Za každou cenu
Aby zachránili rodinnou farmu, musí bratři Howardové okrást svou lichvářskou banku. A možná ...celý článek


Velikáni filmu... Blake Edwards

Snídaně u Tiffanyho

Večírek
Peter Sellers v roli smolařského statisty, který se nedopatřením dostal na hollywoodskou oslavu. Am ...celý článek


Výtvarné tipy 43. týden

Mizející místa domova: Krajinou zázračného koně

Moderní čeští malíři ve vzpomínkách prof. F. Dvořáka II.
Vyprávění významného kunsthistorika o malíři, graf ...celý článek


Kovboj vyznamenaný třemi Oscary

Dustin Hoffman a Jon Voight (Půlnoční kovboj)

Půlnoční kovboj replica watches
Dustin Ho ...celý článekČasopis 43 - sekce

HUDBA

Zrní ve videoklipu Trest zpracovali téma viny

Zrní – Trest (Foto: Tomáš Bláha)

Zavíráme oči před budoucností a schováváme se za masky, také tak lze interpretovat videoklip ke skladbě Trest celý článek

další články...