zvláštní poděkování
Volný.cz

Víra tipy 38. týden

Zasvěcení: Augustiniáni
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají občanské společnosti (2009). Scénář a režie S. Lazarová. Řád sv. Augustina vznikl roku 1256 z iniciativy papeže Alexandra IV. spojením několika poustevnických kongregací pod společnou řeholi. Za svého zakladatele augustiniáni považují sv. Augustina, ačkoliv mezi vznikem řádu a smrtí tohoto světce je prodleva 826 let. Tento řád nebyl založen pro nějakou přesně určenou činnost. Řeholníci se snaží odpovídat na potřeby doby. Augustiniáni působili zejména na školách, v duchovní správě a misiích. Mnozí z nich byli vynikajícími vědci. Připomeňme si například zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela nebo hudebníka Pavla Křížkovského. Členem tohoto řádu byl i Martin Luther. Specifickým rysem řádu je zakládání laických bratrstev, která umožňují i nezasvěceným lidem stát se součástí augustiniánské rodiny a přiblížit se životu v evangeliu.
Vysílání: 16.9., 15.00 hod., ČT2
Opakování: 19.9., ČT2

Křesťanský magazín
Náboženství ve filmu v proměnách času. Režie B. Jetelina (Premiéra). Normalizační seriál Třicet případů majora Zemana je dodnes svého druhu kultovní záležitostí. I proto se na něm dá dobře ilustrovat, jak tzv. náboženská otázka pronikala do filmové a televizní tvorby komunistického Československa. I tehdy platilo, že náboženství k filmové tvorbě patří a často je nositelem těch nejsilnějších emocí. Strhující drama hříchu, který přinesl vykoupení – tak distributor charakterizuje polský film Corpus Christi, který v dubnu přichází do českých kin. Režisér Jan Komasa rozvíjí filmový příběh, který částečně vychází z reálných událostí, kdy se devatenáctiletý chlapec tři měsíce vydával za katolického kněze. To však zdaleka není jediný zdroj silného duchovního náboje snímku, který byl letos nominován na Oscara v sekci nejlepší cizojazyčný film.
Vysílání: 20.9., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 21.9., ČT2., 24.9., ČT2

Uchem jehly
Setkání farářky Martiny Viktorie Kopecké s šéfredaktorem Josefem Pazderkou. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Jihlavský rodák, který si ani po studiích na Oxford Brookes University nepřestal myslet, že Českomoravská vysočina je "pupkem světa". Mnoho let pracovně pobýval od Afriky, přes Moskvu až po Varšavu. I to je Josef Pazderka, dnes šéf jednoho z nejrespektovanějších internetových zpravodajských portálů v zemi.
Vysílání: 20.9., 13.10 hod., ČT2
Opakování: 21.9., ČT2., 22.9., ČT2

Cesty víry: Moravský halál
Zabíjačka pro gurmány všech vyznání v Brně, kterou podle pravidel halál připravil egyptský řezník a jeho žena. Režie P. Minařík (Premiéra). Dokument o brněnském řezníkovi Moustafa Gaber Marei, který pro přátele, ale i sousedy, se kterými se zatím ještě nezdraví, připravil to nejlepší ze své kuchyně, samozřejmě dle halál pravidel. Portrét egyptského řezníka, jeho moravské manželky a malé muslimské komunity v Brně.
Vysílání: 20.9., 13.40 hod., ČT2
Opakování: 21.9., ČT2., 22.9., ČT2., 26.9., ČT2

10.9.2020 14:09:10 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc pastýřů (MdB)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 44. týden

Zasvěcení: Piaristé

Modlitba za domov 2020
Přímý přenos ekumenické slavnosti u příležitosti oslav státního svátku z Husova sbor ...celý článek


Víry tipy 45. týden

Mizející místa domova: Čtrnáct svatých pomocníků

Zasvěcení: Salesiáni Dona Boska
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají ...celý článekČasopis 44 - sekce

DIVADLO

Výročí Jiřiny Třebické

J. Třebická a J. Abrhám - Cesta dlouhého… (Foto: M. Pokorný)

Jiřina Třebická, vynikající herečka ansámblu Činoherního klubu v letech 1965 – 1991, by 1. listopadu osl celý článek

další články...

HUDBA

Český muzikál Malý princ na CD

Vojtech Dyk

Na motivy světového bestselleru Antoine de Saint-Exupéryho přichází Malý princ jako původní český muzikál. Náš celý článek

další články...