zvláštní poděkování
Volný.cz

Filmové tipy 10. týden

Most u Remagenu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

In flagranti
Hořká komedie Romana Ráže, který letos oslaví 85. narozeniny, podle stejnojmenného románu o tom, jak neupřímnost a drobné vnitřní nejistoty dokáží rozvrátit rodinu. Matku a syna hrají letošní jubilanti B. Bohdanová a I. Řezáč (1993). Dále hrají: L. Skopalová, P. Kostka, J. Pokorná, J. Langmajer a další. Kamera M. Horák. Režie A. Procházková. Hořká komedie letošního jubilanta Romana Ráže podle vlastního stejnojmenného románu vypráví o tom, jak zdánlivé malichernosti, pramenící z vnitřních nejistot, dokáží rozvrátit lidské vztahy. Celkem spokojený život jedné rodiny je narušen příchodem člověka, který chce vyměnit byt... Kolem hlavního hrdiny Tomáše (letošní jubilant I. Řezáč), jeho matky (letošní jubilantka B. Bohdanová) a Tomášovy snoubenky (L. Skopalová) se skutečně děje dost tajemného, aby to divákovi poskytlo mírně absurdní obrázek vypovídající tím výrazněji o soukromé i veřejné manipulaci "člověka člověkem".
Vysílání: 04.3., 23.05 hod., ČT1

27. Český lev
Václav Kopta uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen z pražského Rudolfina. Režie M. Čech (Premiéra). 27. ročník předávání výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev proběhne opět ve slavnostním stylu ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Šanci získat letos ocenění mají tvůrci 17 nominovaných filmů z celkem 64 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů, uvedených do distribuce v roce 2019. O sošku Českého lva se filmy utkají v 15 kategoriích. I letos budou udíleny ceny za televizní tvorbu, a to ve dvou kategoriích. Filmovou tvorbu roku 2019 podpoří i předávající, kteří jsou spjati právě s filmy a seriály loňského roku.
Vysílání: 07.3., 20.05 hod., ČT1

Úsměvy Tomáše Holého
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na dětskou hereckou hvězdu, která nás opustila před 30 lety (1997). Režie P. Vantuch. Dětská hvězda Tomáš Holý se dostal do filmu jako rekvizita. Když Oldřich Lipský točil komedii Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka Marečku, podejte mi pero, potřeboval obsadit malého chlapce. A jeden rekvizitář to vyřešil pohotově: přivedl svého sedmiletého synovce. Ale opravdickou roli si musel vybojovat v konkurzu do dětské komedie Ať žijí duchové! Hvězdu z něj však udělaly až následující dva televizní filmy režisérky Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Zahrál si ještě v několika filmech a televizních pořadech, ale na gymnáziu přestal veřejně vystupovat a po maturitě se rozhodl pro studium práv. Tomáš Holý zahynul při automobilové nehodě před 30 lety.
Vysílání: 08.3., 08.10 hod., ČT1

Repo Man
Nudí vás obyčejný život? Věříte v mimozemšťany? Pak se staňte exekutorem! Kultovní americká punková sci-fi komedie (1984). Hrají: H. D. Stanton, E. Estevez, T. Walter, O. Barashová, S. Richardson, S. Barnesová a další. Režie Alex Cox (Premiéra). Mladý prodavač Otto (Emilio Estevez) opustí nudnou práci v supermarketu. Když se jednou fláká po ulicích, požádá jej neznámý muž jménem Bud (Harry Dean Stanton) o odvoz zaparkovaného auta, které údajně patří Budově manželce. Vzápětí se ukáže, že Bud s Ottovou pomocí auto legálně ukradl – je totiž exekutorem ve firmě Pomocná ruka. Ta zabavuje auta majitelům, kteří se opozdili se splátkami. Otto má zničehonic novou práci. Jako exekutor si přitom užije spoustu zábavy. Čím dražší auto, tím větší je exekutorova provize. Tím větší je však také zájem konkurenční firmy bratrů Rodriguezových. Zapněte si pásy: městem totiž právě projíždí nesplacený Chevrolet Malibu v hodnotě dvaceti tisíc dolarů. Za volantem je vědec, který utekl z vládní instituce, a v kufru mrtví mimozemšťané...
Vysílání: 02.3., 00.35 hod., ČT2

Únos Freddyho Heinekena
Jméno pivního magnáta představovalo vidinu tučného výkupného. Britský kriminální thriller podle skutečných událostí (2015). Hrají: A. Hopkins, J. Sturgess, S. Worthington, R. Kwanten, D. Dencik, Ch. Brulandová a další. Režie Daniel Alfredson. Příběh napínavého kriminálního snímku detailně popisuje plánování, průběh i dohru jednoho z nejslavnějších zločinů, k němuž došlo v roce 1983 v nizozemském Amsterdamu. Skupince přátel v době recese docházejí finance a banky jim odmítají poskytnout potřebný úvěr. Finanční tíseň se proto rozhodnou vyřešit velice svérázným způsobem – únosem jednoho z nejbohatších pivních magnátů Alfreda Heinekena. Dědic pivovarského impéria zosobňuje tvář podniku se slavnou historií, a proto je jeho únosu věnována patřičná mediální pozornost. Únosci ho drží v zajetí v opuštěném skladě a za jeho propuštění požadují jedno z největších výkupných v historii. Dokonalý zločin se ovšem začíná komplikovat ve chvíli, kdy je požadované výkupné skutečně vyplaceno. V ústřední roli pivního magnáta se představí vynikající Anthony Hopkins, zatímco rolí jeho únosců se zhostili například Jim Sturgess nebo Sam Worthington.
Vysílání: 06.3., 23.50 hod., ČT2

Jeřábi táhnou
Slavné sovětské filmové drama mladé lásky uprostřed druhé světové války, oceněné Zlatou palmou na MFF v Cannes (1957). Hrají: T. Samojlovová, A. Batalov, V. Merkurjev, A. Švorin, S. Charitonovová a další. Režie Michail Kalatozov. Veronika s Borjou jsou zamilovaní až po uši a letní Moskva patří alespoň na chvíli jen jim. Jenže se píše rok 1941 a země vstupuje do války s Německem. Borja odjíždí jako dobrovolník na frontu, aniž by se stihli rozloučit a tak před narukováním nechá Veronice dárek k narozeninám doma. Oba milence dělí stovky kilometrů, válečná vřava se však rozléhá na bojišti i nad hlavním městem. Zatímco Borja bojuje mezi zákopy o život zraněného vojáka, Veronika přijde při jednom z prvních náletů na Moskvu o rodinu. Borjovi rodiče vezmou dívku k sobě, tam ale musí neustále uhýbat před Markovým pohledem a dotěrnými návrhy. Když o Borjovi dlouho není žádných zpráv, souhlasí zlomená a apatická Veronika s Markovou nabídkou k sňatku. Snaží se pak najít aspoň nějakou útěchu v práci ošetřovatelky, jednoho dne však z jejího pokoje zmizí narozeninový dárek od Borji a Veronika v sobě nachází dosud netušenou sílu. Jeden z nejoceňovanějších sovětských filmů ve své době zasáhl filmaře a diváky ve všech zemích, kde se promítal. Jeřábi táhnou (1957) vešli do kin jen rok a půl po Chruščovově kritice Stalina, na počátku období tání, a svojí rozpohybovanou kamerou, extrémními úhly snímání i zaměřením na bolestnou nejistotu dívky uprostřed válečných let představovali v rámci sovětské kinematografie naprosté zjevení. Snímek Michaila Kalatozova otevřel ve své domovině nový pohled na válečná léta a mimo jiné získal nejvyšší ocenění na filmovém festivalu v Cannes. I díky tomuto úspěchu dostaly v zestátněné kinematografii později prostor válečné filmy jako Balada o vojákovi (1959) či Ivanovo dětství (1962). Příběh Veroniky podává osobní i osobitý náhled na druhou světovou válku, jehož sílu nyní můžete poznat skrze nově zrestaurovanou verzi.
Vysílání: 07.3., 12.15 hod., ČT2

Most u Remagenu
Americký válečný velkofilm, natáčený u Prahy (1969). Právě před 75 lety, 7. března 1945, se odehrál legendární boj o poslední most přes Rýn, jehož dobytí by zkrátilo druhou světovou válku... Hrají: G. Segal, B. Gazzara, R. Vaughn, B. Dillman, V. Olmer, R. Jelínek, R. Kalina, J. Schánilec a další. Režie John Guillermin. Je březen 1945 a válka v Evropě se už pomalu chýlí ke svému konci. Spojenecká vojska při dobývání německých pozic potřebují získat důležitou kótu. Nezničený most u Remagenu jako poslední umožňuje vojskům obou nepřátelských stran dostat se přes řeku Rýn. Jeho dobytí může významně napomoci zcela ochromit německou armádu a porazit nacistickou hrůzovládu Adolfa Hitlera. Zatímco spojenci postupují vpřed malými, ale účinnými útoky, Němci mají připravený sebevražedný plán. Pod vedením majora Paula Krugera chtějí most zničit, i když představuje poslední ústupovou cestu pro obyvatele z města. Zvláštní jednotka pod velením nadporučíka Phila Hartmana dostává rozkaz dobýt most bez jeho poškození. Vše tak závisí na hrdinství několikačlenné skupiny amerických vojáků... Režisér John Guillermin svůj film natáčel v někdejším Československu (jednak na Barrandově, v Davli u Prahy, částečně v lokalitách města Mostu určených k destrukci) a po násilných politických událostech v roce 1968 a invazi vojsk Varšavské smlouvy jej dokončil v zahraničí. Úlohu důstojníka Phila Hartmana v jeho příběhu ztvárnil americký herec George Segal, známý z filmů Loď bláznů, Král Krysa, Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Kdo zabíjí nejlepší evropské šéfkuchaře? a Na úrovni. Pro našince je též zajímavé, že se v mezinárodním obsazení setkáme s řadou českých herců (Vít Olmer, Jan Schánilec, Pavel Prokop, Rudolf Kalina, Rudolf Jelínek). Vedle přesvědčivých hereckých výkonů dodnes zůstávají působivé bitevní scény, které místy vytvářejí dojem dokumentární autenticity. Hudbu k Mostu u Remagenu napsal známý a vyhledávaný filmový skladatel Elmer Bernstein.
Vysílání: 07.3., 20.00 hod., ČT2

Americký zabiják
Po smrti své snoubenky se Mitch Rapp stává součástí CIA a snaží se překazit plány teroristů na sestrojení jaderné zbraně. Americký akční špionážní thriller (2017). Hrají: D. O'Brien, M. Keaton, T. Kitsch, S. Adkins a další. Režie Michael Cuesta. Mitch Rapp (Dylan O'Brien) je obyčejný mladý muž, který si užívá bezstarostnou a láskyplnou dovolenou se svou snoubenkou na španělské Ibize. Turistická pláž, na které se zrovna nachází, se však stane cílem útoku teroristů, kteří jeho milovanou zastřelí. Mitch se rozhodne zasvětit svůj život pomstě a po nějaké době se stane osamělým zabijákem, který bojuje proti teroristům. Jeho akcí si všimne americká CIA a rozhodne se ho naverbovat do speciálního týmu Orion, kterému šéfuje veterán studené války Stan Hurley (Michael Keaton). Mezitím neznámý agent s přezdívkou „Duch“ (Taylor Kitsch) získá od ruských překupníků plutonium a tým Orion je povolán, aby zjistil, co s ním hodlá udělat...
Vysílání: 07.3., 22.00 hod., ČT2

Bandolero
Byla jednou pěkná banka a několik zločinců, kteří ji chtěli vyloupit. Americký western s Jamesem Stewartem v hlavní roli (1968). Dále hrají: D. Martin, R. Welchová, G. Kennedy, A. Prine, D. Pyle a další. Režie Andrew Victor McLaglen. Lupič Dee Bishop a jeho banda se pokusí vykrást banku v městečku Val Verde. Šerif Johnson však muže zajme a soudce je za jejich zločin odsoudí k smrti. Když se v blízkém San Antoniu o chystané popravě dozví Mace Bishop, rozhodne se mladšího bratra zachránit za každou cenu. Na cestě do Val Verde si proto počká na kata, jenž má vykonat rozsudek. Právě od něj si „vypůjčí” šaty a v přestrojení pak odsouzencům pomůže utéct přímo zpod šibenice. Jako rukojmí si s sebou Dee Bishop vezme krásnou Marii Stonerovou, do níž je zamilován stárnoucí šerif July Johnson. Bude to on, kdo povede trestnou výpravu za uprchlíky, kteří mají namířeno na území texasko-mexických hranic, kde neomezeně vládnou tlupy banditů, tzv. bandoleros. Slavný western natočil klasik amerického filmu Andrew V. McLaglen (Shenandoah). Působivost příběhu stojí na hereckých výkonech hlavních představitelů: James Stewart v roli Mace Bishopa, Dean Martin jako jeho povedený bratříček Dee, Raquel Welchová v úloze Stonerové a George Kennedy v postavě stárnoucího a tvrdohlavého šerifa Johnsona.
Vysílání: 08.3., 20.00 hod., ČT2

Iba deň
Jedna kapela, jedno tělo, jedna duše. A to i po letech. Slovenský film (1988). Hrají: P. Zedníček, M. Donutil, J. Filip, E. Horváth, M. Durnová, I. Kožková, J. Kretschmerová, M. Bieliková-Černická a další. Režie: V. Štric, K. Hečko, M. Ruttkay (Ve slovenském znění) (Premiéra). Bigbítové kapely to za socialismu neměly lehké a mnohé byly zakázány. Stejný osud potkal i skupinu z 60. let The Vibrations, jejíž bývalí členové nyní jen nostalgicky vzpomínají na zašlé časy. Ve čtyřech kapitolách natočených třemi debutujícími režiséry, se odehrává příběh členů kapely v rámci jednoho dne a popisuje, jak se dokázali s „obyčejným“ životem vyrovnat. Laco (P. Zedníček) hrál na bicí a po odchodu se stal učitelem a fotbalovým rozhodčím. Basák Pipco (M. Donutil) nyní pracuje na úřadě, vede sbor a jeho největší starostí v tomto dni je prodej zahrady svého tchána. Třetí z nich skladník Stano (J. Filip) – kytarista, si nejvíc zachoval ducha nespoutaného rockera a skončil jako nepolepšitelný záletník a lenoch. Všichni tři se pak chtějí dnes večer spojit s posledním z nich, který se stal popovou ikonou, ale skončil v blázinci...
Vysílání: 02.3., 23.10 hod., ČT art

Hrom do toho!
Stárnoucí bonviván a dívka, která zvolila špatnou profesi. Jean Gabin a Michele Mercierová v hlavních rolích francouzské koprodukční komedie (1965). Dále hrají: R. Hossein, G. Géret, E. Danieliová a další. Režie Denys de La Patelliere (Ve francouzském znění s titulky). Léandre Brassac, veterinář na odpočinku se oddává svým vášním, dobrému vínu, chovu koní a péči o zatoulané psy. Na takovou zdánlivě bezradnou opuštěnou bytost narazí při jedné ze svých pitek. Ochranitelsky se jí ujme a přivede na svou nádhernou starobylou usedlost blízko Nantes. Jeho žena Marie zná a respektuje svého manžela, a i ona přijme Simone za svou. A pak je tu Marcel, pasák, který se rozhodně nechce smířit s tím, že by se snad Simone chystala změnit svůj život. Léandre a Marcel stojí proti sobě a divák se baví, protože trojúhelník ve filmu Hrom do toho tvoří Jean Gabin, Robert Hossein a Michele Mercierová.
Vysílání: 03.3., 22.10 hod., ČT art

James Cameron: příběh sci-fi (4/6)
Temná budoucnost. Režisér legendárních snímků Avatar, Terminátor či Propast uvádí fascinující exkurzi do světa vědecko-fantastických filmů. Americký dokumentární cyklus (Premiéra). Katastrofické filmy jsou varováním, jak by to s lidstvem mohlo dopadnout, kdyby... Důvodů je celá řada a vždycky se nemusejí týkat činností člověka. Každopádně, vyhlídky lidstva v těchto snímcích bývají nevalné a budoucnost temná. O katastrofách všeho druhu bude dnes James Cameron mluvit s hercem Willem Smithem, představitelem hlavního hrdiny snímku Já, legenda. Peter Capaldi je zase fascinován příběhem Planety opic, 1984 či Hunger Games. Nemůžeme se zde ovšem obejít ani beze zmínky o Matrixu či Robocopovi. Režisér Paul Verhoeven prozradí, proč je v jeho vizi budoucnosti tolik násilí. Uvidíme ukázky ze seriálu Příběh služebnice, který známe i z obrazovek České televize. A dočkají se i fanoušci Šíleného Maxe.
Vysílání: 04.3., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 06.3., ČT art., 10.3., ČT art

Propustka do půlnoci
Osudová láska může vzplanout i v zaplivaném přístavním baru. James Caan a Marsha Masonová v hlavních rolích amerického melodramatického snímku nominovaného na tři Oscary (1973). Dále hrají: E. Wallach, K. Calloway, B. Young, D. Coleman a další. Režie Mark Rydell (V původním znění s titulky) (Premiéra)John Baggs Jr. slouží věrně dlouhá léta u amerického námořnictva. Jeho loď zrovna zakotvila v Seattlu a během rutinní lékařské prohlídky vyjde najevo, že má pilonidální cystu. Bez potvrzení o zdravotní způsobilosti nemůže zpátky na moře, a proto musí přechodně zůstat na námořní základně. Během léčby dostává obvyklou propustku, která trvá do půlnoci. Osaměle se toulá ulicemi přístavního města a v jednom zapadlém baru se seznámí s krásnou Maggie, která si tam na živobytí přivydělává drobnými podvody a prostitucí. Milostné vzplanutí na jednu noc však nečekaně přerůstá ve vztah dvou samotářů, kteří nevěřili, že se ještě někdy dokáží zamilovat. John dokonce pomáhá Maggie s výchovou jejího nemanželského pubertálního syna Douga. Kvůli administrativnímu pochybení se však John ocitá bez finanční podpory od námořnictva a navíc zjistí, že Maggie čeká dítě s jiným mužem. Zdá se, že naděje na společný život byla jen pouhou iluzí. Snímek Propustka do půlnoci režiséra Marka Rydella dokládá novátorské pojetí, které vnesli mladí filmaři v 70. letech do tradičních hollywoodských žánrových konvencí. Romantický příběh dvou zapomenutých samotářů se snaží co nejvíce přiblížit tehdejší realitě, proto se odehrává v prostředí špinavých bytů Seattlu a zároveň reflektuje ožehavé sociální a rasové problémy americké společnosti. Kromě toho se snímek vyznačuje působivým hudebním doprovodem slavného skladatele Johna Williamse, který byl po zásluze nominován na Oscara za nejlepší hudbu a za nejlepší píseň Nice to Be Around. V hlavních rolích září James Caan a Marsha Masonová, která si za roli hříšné Maggie získala Zlatý glóbus a nominaci na Oscara.
Vysílání: 05.3., 22.30 hod., ČT art

Démanty noci
Naděje, obavy a nebezpečí provázejí útěk dvou mladíků z transportu smrti. Filmové zpracování povídky Arnošta Lustiga v restaurované verzi (1964). Hrají: A. Kumbera, L. Janský, I. Bischofová, J. Říha, I. Asič, A. Bischof a další. Scénář A. Lustig a J. Němec. Kamera J. Kučera. Režie J. Němec. Z jedoucího vlaku, který veze židovský transport, utečou dva mladíci. Před výstřely německé hlídky se jim podaří utéct do lesa. Jsou však sami v cizí zemi, hladoví, prochladlí a vyčerpaní. V horečkách se jim vybavují vzpomínky z nedávné minulosti i představy o událostech, které se však nikdy nestaly a nestanou. Na pokraji sil spatří německou hospodyni, nesoucí muži jídlo na pole. Mladší uprchlík ji přijde poprosit o jídlo. Dostanou chleba a mléko, avšak aby je žena neudala, uvažuje zoufalý mladík o tom, že ji zabije. Později se mladíci ocitnou doslova v roli štvané zvěře, to když je začnou pronásledovat přestárlí členové mysliveckého spolku...
Vysílání: 08.3., 21.10 hod., ČT art

24.2.2020 14:02:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ztracený ráj (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

České filmové tipy 16. týden

Jiří Mádl a Tomáš Vorel ml. (Vejška)

Jáchyme, hoď ho do stroje!
Luděk Sobota v komedii scenáristů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka o šťastnýc ...celý článek


Příběhy filmových legend - Ava Gardnerová

Ava Gardnerová

Ava Gardnerová
Jediná hollywoodská herečka, která se nebrala vážně. Francouzský dokument. Přišla na svět na ...celý článek


Kanadské drama Vzpomeň si

Ch. Plummer (Vzpomeň si)

Vzpomeň si
Pomsta nevede jen k útěše, ale také poznání. Honba za nepotrestaným nacistou v kanadském koprodu ...celý článek


Literární tipy 16. týden

Růžový Hubert

Růžový Hubert
Detektivní komedie na motivy románu klasika detektivek E. Wallace Černý opat. Na panství lor ...celý článek


Velikáni filmu... Tom Hanks

Tom Hanks (Zachraňte pana Bankse)

Zachraňte pana Bankse
Kde její kniha končí, skutečný příběh začíná. Tom Hanks a Emma Thompsonová v dojemné ...celý článek


Saturnin Zdeňka Jirotky

Oldřich Vízner (Saturnin)

Saturnin
Oldřich Vízner a Ondřej Havelka ve filmovém zpracování slavného humoristického románu Zdeňka Jirot ...celý článek


Černá komedie Úhoři mají nabito

Matěj Hádek (Úhoři mají nabito)

Úhoři mají nabito
Žijí na malém městě, chodí do práce i na pivo, ale vedle toho vedou ještě jeden život  ...celý článek


Nová verze románu Hrbáč

Hrbáč

Hrbáč
Čest a přátelství zkřížily své kordy s temnotou zrady a podlosti. Jeden z nejkrásnějších romantických ...celý článek


Vynález zkázy podle románu Julese Vernea

Vynález zkázy

Vynález zkázy
Zlotřilý dobrodruh chce ovládnout svět! Český film podle románu Julese Vernea (1958). Hrají: ...celý článek


Francouzské komedie

Nedotknutelní

Situace je vážná, nikoli však zoufalá!
Mrtvoly ožívají, služebná omdlívá, ministr touží po sekretářce a pod ...celý článek


Fenomén Underground: Aktual

Fenomén Underground: Aktual

Výjimečná postava české kultury Milan Knížák, který v těchto dnech oslaví 80. narozeniny, založil v šedesátých ...celý článek


Filmové tipy 16. týden

Tom Cruise (Collateral)

Jobs
Normální lidé berou svět takový, jaký je. Jiní tento svět mění. Americký film o zakladateli firmy Appl ...celý článek


Colin Firth a Cameron Diazová v hlavní roli…

Cameron Diazová a Colin Firth (Gambit)

Gambit
Pomsta je také umění. Colin Firth a Cameron Diazová v hlavních rolích britsko-americké kriminální ko ...celý článek


František Dvořák pohledem Jiřího Datla Novotného

František Dvořák

František Dvořák pohledem Jiřího Datla Novotného
Portrét proslulého českého kunsthistorika a autora desítek ...celý článek


Drama Cézanne a já

Drama Cézanne a já

Cézanne a já
Přátelství dvou velikánů světové kultury Emila Zoly a Paula Cézanna. Francouzsko-belgické dram ...celý článekČasopis 15 - sekce

HUDBA

Melodie, které se vracejí s Waldemarem Matuškou

Melodie, které se vracejí s Waldemarem Matuškou

Populární melodie v podání Waldemara Matušky (1972). Scénář K. Štědrý a P. Most. Kamera K. Holub. Režie P. Mos celý článek

další články...