zvláštní poděkování
Volný.cz

Nedělní cesty víry

Cesty víry

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Křesťanský magazín
Zmizelá duchovní místa Novohradských hor a Šumavy svědčí o bezpráví a krutosti zfanatizovaných ideologů. Překvapivě jsou ale také svědky naděje a lidského usmíření, které překonává hranice i jazykové bariéry. Režie J. Vávra (Premiéra). Stožecká kaple, kostely v Krabonoši nebo v Pohoří na Šumavě, synagoga v Hartmanicích – tato duchovní místa mají mnoho společného. Leží v pohraničním pásmu, které v dobách komunistické totality tvořilo nárazníkové pásmo před světem "krvelačných imperialistů". Naštěstí se po roce 1989 i do těchto míst začal vracet zdravý rozum a s ním i dobrá vůle lidí, kteří překonávají jazykové a kulturní bariéry. A tak navzdory zlobě, z ruin znovu vyrůstají místa, která obrací mysl člověka ke kráse, dobru a vzájemnému porozumění.
Vysílání: 29.9., 12.20 hod., ČT2
Opakování: 30.9., ČT2., 03.10., ČT2

Cesty víry: Tajný kněz v Československé televizi
Ač tajně vysvěcený kněz, už za komunistické totality pracoval Jiří Florian v Československé televizi. V devadesátých letech pak spoluvytvářel základy náboženského vysílání v médiích veřejné služby (2018). Režie B. Jetelina. Kostel svaté Maří Magdaleny v Brně má netradičního kněze. Nejen, že je ženatý a má svou rodinu, ale navíc ho mnozí farníci znají i z televizní obrazovky. Podstatnou součástí života Jiřího Floriana je totiž právě televize. Když jako absolvent Vysokého učení technického v Brně nastupoval v turbulentním roce 1968 do brněnského studia coby inženýr televizní a filmové techniky, nejspíš netušil, že jde o osudové spojení na celý život. Dalších 15 let zde strávil v dabingovém studiu a pak i u zvukové techniky. Až přelomový rok 1989 mu otevřel možnost podílet se také na programu svobodné veřejnoprávní televize. Stal se totiž zakládajícím členem náboženského vysílání. V té době se už také mohl veřejně přihlásit ke svému kněžskému svěcení, což bylo v totalitním Československu nemyslitelné.
Vysílání: 29.9., 13.15 hod., ČT2
Opakování: 30.9., ČT2., 01.10., ČT2

Rozluštěné poklady: Zahrada Eden
Ráj, v němž si Adam a Eva užívali života – vědci hledají souvislost mezi biblickým příběhem a nalezištěm v Göbekli Tepe. Dokumentární cyklus BBC přiblíží nejzajímavější poklady historie (Premiéra). Příběh o biblickém ráji patří k základům západního myšlení. Nálezy v Göbekli Tepe na syrsko-tureckých hranicích, které od základu změnily vnímání doby kamenné, naznačují, že se mohl zakládat na skutečnosti. Dokumentární cyklus BBC rozkrývá záhady starověkého světa.
Vysílání: 29.9., 14.40 hod., ČT2
Opakování: 01.10., ČT2., 04.10., ČT2

16.9.2019 12:09:18 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra - Dušičky

Dušičky

Modlitba za domov 2019
Přímý přenos ekumenické slavnosti u příležitosti oslav státního svátku z kostela sv. ...celý článek


Dostavba chrámu sv. Víta

Dostavba chrámu sv. Víta

Dostavba chrámu sv. Víta
Pětisetletá historie výstavby hlavní katedrály našeho státu vyvrcholila jejím otev ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Příběhy slavných... Radovan Lukavský

Radovan Lukavský

S otevřeným hledím
Velký herec, recitátor a pedagog, od jehož narození dnes uplynulo 100 let, ve vzpomínkác celý článek

další články...