zvláštní poděkování
Volný.cz

Cesty víry: Klášterní speciality

Cesty víry

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cesty víry: Klášterní speciality
Návrat současných řeholních komunit k pradávným receptům, které ukrývaly klášterní knihovny a archivy. Režie M. Rozbrojová (Premiéra). Řeholníci v klášterech se museli odedávna postarat nejen sami o sebe, ale také o nemocné, žebráky anebo procházející poutníky. Proto se v komunitách kladl velký důraz na soběstačnost při pěstování i výrobě potravin. Touha navázat na tradici, vrátit do opuštěných a zdevastovaných prostorů život, ale také přivydělat si, vedla i některé současné řády a řehole k tomu, aby obnovily například výrobu piva, bylinných likérů, sirupů a dalších klášterních specialit. Dnes už si málokdo uvědomuje, které recepty mají svůj původ právě v klášterních kuchyních. Za všechny uveďme například piškoty. Suchý sladký koláček se hodil na dlouhé cesty, na které se často mniši vydávali, protože se nekazil. A nelze nevzpomenout ani bylinné kapky a balzámy, které vyléčily všechny neduhy a jejichž složení si kláštery dodnes pečlivě střeží. Každý recept má svou historii a mnohé jsou opředeny legendami.

Například postní pivo, které papež Inocenc X. v 17. století mnichům povolil, protože se cestou do Itálie zkazilo a jemu pak přišlo tak odporné, že považoval jeho pití za velký sebezápor. Vařit ho začali nedávno premonstráti v Želivském klášteře, kde pro tyto účely obnovili prastarý pivovar. Kromě klasického piva tady vaří i specialitku, pivo s příměsí puškvorce a pelyňku. Příslovím "Nejen chlebem živ je člověk" se zase řídí olomoucká kavárna Ode, kterou provozují sestry františkánky. Kromě estonských specialit nabízejí také potravu pro duši v podobě knihovny s duchovní a filozofickou literaturou a potravu pro ducha v místní kapli. Kavárnu si sestry otevřely jako službu lidem, zároveň z výdělků spolufinancují Papežská misijní díla. Podle prastarých receptů, ale v moderním hávu, se vyrábí bylinné likéry, marmelády a sirupy v benediktýnské Klášterní oficíně. Základ tvoří původní recepty, které bratři našli v rajhradské klášterní knihovně.
Vysílání: 30.6., 13.50 hod., ČT2
Opakování: 01.7., ČT2., 04.7., ČT2

17.6.2019 11:06:36 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra - Dušičky

Dušičky

Modlitba za domov 2019
Přímý přenos ekumenické slavnosti u příležitosti oslav státního svátku z kostela sv. ...celý článek


Dostavba chrámu sv. Víta

Dostavba chrámu sv. Víta

Dostavba chrámu sv. Víta
Pětisetletá historie výstavby hlavní katedrály našeho státu vyvrcholila jejím otev ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Amerikánka vol. 3!

Amerikánka

Před více než rokem měla premiéru Amerikánka v holešovických Jatkách78. Syrová, jedinečná, ohromující. Tereza celý článek

další články...