zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikáni filmu... Alfred Hitchcock

Potíže s Harrym

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Psycho
Nalezne policie ženu, která zmizela beze stop? Slavný americký film mistra hrůzy Alfreda Hitchcocka (1960). Hrají: A. Perkins, V. Millesová, J. Garin, J. Leighová a další. Půvabná úřednice z malé realitní kanceláře Marion Craneová (Janet Leighová) jednoho dne podlehne pokušení, ukradne svému šéfovi čtyřicet tisíc dolarů za poslední prodej a odjede z města, aby mohla být se svým milencem Samem (John Gavin). Ubytuje se v zapadlém Batesově motelu, který najde na málo používané vedlejší silnici. Jenže než se Marion stačí vypořádat se svými pocity viny, události naberou zcela nečekaný spád. Majitelem motelu je totiž nesmělý mladík Norman Bates (Anthony Perkins), a ten skrývá veliká tajemství jak v přilehlém rodinném domě, tak především ve své duši. Marion, Sam, soukromý detektiv Arbogast (Martin Balsam) i Marionina sestra Lila (Vera Milesová) mají před sebou dobrodružství, o jaké nikdy nestáli. Dnes již klasický hororový thriller mistra napětí Alfreda Hitchcocka patří mezi nejlepší díla tohoto tvůrce. Zejména proslulá děsivá scéna v motelové sprše se zapsala do dějin kinematografie, především díky rafinované střihové skladbě a díky vynikajícímu hudebnímu doprovodu Bernarda Herrmanna. Film, natočený s relativně nízkým rozpočtem necelého milionu dolarů, byl nominován na čtyři Oscary (nejlepší režie, nejlepší herečka ve vedlejší roli – J. Leighová, nejlepší černobílá kamera a nejlepší výprava v čb. filmu). Dočkal se tří filmových i jednoho televizního pokračování, téměř doslovného stejnojmenného remaku (1998, r. Gus Van Sant) a v nedávné době i úspěšného televizního seriálu Batesův motel, jehož děj v pěti sériích líčí události před samotným Hitchcockovým filmem. Psycho vzniklo podle knihy Roberta Blocha, avšak jeho příběh je inspirován skutečnými událostmi spojenými se schizofrenickým vrahem Edem Geinem (1906–1984), jenž páchal své činy ve Wisconsinu v padesátých letech minulého století. Geinovým případem se inspirovali též tvůrci filmů Deranged (1974), Texaský masakr motorovou pilou (1974) nebo Mlčení jehňátek (1991).
Vysílání: 11.3., 21.50 hod., ČT2

Potíže s Harrym
Nebožtík v hlavní roli americké komedie režiséra Alfreda Hitchcocka (1955). Hrají: E. Gwenn, J. Forsythe, S. MacLaineová, M. Natwicková, M. Dunnocková, J. Mathers, R. Dano a další (Premiéra). S Harrym je jediná potíž. Je totiž mrtvý a obyvatelé nedalekého vermontského městečka, kteří nezávisle na sobě jeho tělo objeví na lesním palouku, se nemohou shodnout, jak s ním naložit... (Premiéra). V tvorbě režiséra anglického původu Alfreda Hitchcocka (1899–1980) vždy převažovaly příběhy lidí v mezních situacích, většinou falešně obviněných z nějakého hrozného zločinu a pronásledovaných jak rozličnými padouchy, tak ochránci zákona. Jeho jméno se stalo synonymem pro řemeslně dokonalé thrillery, v nichž je divák neustále napínán a nezadržitelně vtahován do děje. Snímek Potíže s Harrym (1955) do této šablony nezapadá. Jedná se totiž o téměř konverzační komedii, jejíž děj se sice točí okolo jednoho nebožtíka, jehož smrt je předmětem mnoha fantastických dohadů, ale o zločin v ní nakonec vůbec nejde. Snímek vznikl podle stejnojmenného románu anglického autora Jacka Trevora Storyho z roku 1950, jehož filmová práva Hitchcock koupil anonymně za pouhých 11 000 dolarů. Natáčení probíhalo na podzim 1954 v autentických exteriérech, ale kvůli špatnému počasí musel Hitchcock film dokončit ve studiu. Jeho stálému kameramanovi Robertu Burksovi se přesto podařilo zachytit podzimní krásu vermontského venkova ve všech jeho barvách. Na filmu s režisérem pracovali i další stálí spolupracovníci, mj. kostymérka Edith Headová a poprvé rovněž hudební skladatel Bernard Herrmann. Hereckému souboru dominují častí představitelé vedlejších rolí, kteří tu dostali větší prostor než obvykle – Edmund Gwenn (kapitán Wiles), Mildred Natwicková (slečna Graveleyová) a Mildred Dunnocková (paní Wiggsová). Jako zástupci mladší generace se tu objevují pozdější hvězda seriálu Dynastie John Forsythe (malíř Sam Marlowe) a debutující Shirley MacLaineová (ovdovělá Jennifer Rogersová).
Vysílání: 17.3., 22.15 hod., ČT2

4.3.2019 14:03:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...