zvláštní poděkování
Volný.cz

Křesťanské tipy

Ke slávě a chvále

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ke slávě a chvále
Dokument o vzniku unikátního Arcidiecézního muzea v Olomouci a jeho působivých uměleckých sbírkách (2007). Scénář a režie T. Mojžíš. V červnu roku 2006 bylo v Olomouci, v bývalé rezidenci olomouckých kapitulních děkanů na Svatováclavském návrší, otevřeno Arcidiecézní muzeum. Unikátní projekt evropského významu, započatý ve druhé polovině devadesátých let 20. století, uskutečnil český stát společně s katolickou církví. Díky dokumentárnímu snímku se seznámíme s originálním způsobem rekonstrukce historického objektu, jenž si zachoval jedinečné prvky románské architektury, i uměleckými sbírkami nedozírné hodnoty, jejichž počet čítá kolem 185 000 artefaktů. Nejeden exponát má svůj vlastní příběh a několik vám jich budeme vyprávět.
Vysílání: 31.1., 15.15 hod., ČT2

Naše tradice: Hromnice
Dobrodružné příběhy o zrodu svátků a zvyků našich předků, které dodnes slavíme (2014). Průvodcem dokumentárního cyklu je Miroslav Táborský. Režie R. Vašíček. Svátek pojmenovaný po posvěcených svíčkách zvaných hromničky slavíme 2. února. Pro křesťany vychází právě na tento den Uvedení páně do chrámu. Oslavy začátku února byly však pro naše předky důležité dávno před křesťanstvím. Pro Kelty to byl například už 400 let před naším letopočtem svátek Imbolc, který se vztahoval k ohni, slunci, návratu světla a prodlužujícím se dnům. Jak naši předkové tento den slavili, proti čemu je chránila magická hromnička a jak si ji vyrobit?
Vysílání: 02.2., 09.30 hod., ČT2

Cesty víry: Umět pohladit po duši
Láska k umění, ke sportu a pevná víra jsou základními charakteristikami rodiny Pěruškových. Režie M. Petřík (Premiéra). Jan Pěruška je profesorem hry na violu v pražské Akademii múzických umění. Jeho umění je zachyceno na více než 100 CD a 450 rozhlasových a televizních nahrávkách. Jeho manželka Marcela Pěrušková hrála na violoncello v Československém komorním orchestru, pak v souboru Pražští madrigalisté. Dnes se stará o dceru Aničku, která se narodila s vrozenou vývojovou vadou mozku. Synové Jan, Matouš i David jsou úspěšní hudebníci, ale také náruživí sportovci. Jan Pěruška dokonce pracuje jako sportovní redaktor České televize. Víra je tím, co jejich mimořádnému talentu dává vertikální rozměr a ukotvuje jejich životy v dobrém i ve zlém.
Vysílání: 03.2., 13.35 hod., ČT2
Opakování: 04.2., ČT2., 07.2., ČT2

Křesťanský magazín
Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová (Premiéra). Úvod magazínu bude patřit kapli v Nesvačilce, která vzniká díky štědrosti dobrovolných dárců. Představíme zařízení husitské diakonie Domeček v Trhových Svinech, který pod svou střechou sdružuje i nízkoprahové centrum, chráněnou dílnu a středisko humanitární pomoci. Také navštívíme Augustiniánský klášter na Starém Brně, který se po delší době otevírá veřejnosti, a na závěr zavítáme do další kaple – tentokrát v obci Sázava, která také díky štědrosti dárců už slouží věřícím. Pořadem provází Petra Oppeltová.
Vysílání: 03.2., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 04.2., ČT2., 07.2., ČT2

21.1.2019 12:01:03 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Rozluštěné poklady: Turínské plátno

Rozluštěné poklady: Turínské plátno
Vědci z celého světa zkoumali nejslavnější křesťanskou relikvii. Cyklus ...celý článekČasopis 34 - sekce

DIVADLO

OLDstars uvedou monodrama o Jidášovi

Režisér Matyáš Řezníček při zkoušce

Počátkem září uvede umělecká skupina OLDstars v bytovém divadle H2O ve Vršovicích v české premiéře monodrama J celý článek

další články...