zvláštní poděkování
Volný.cz

Velikáni filmu... Brad Pitt

Brad Pitt  (Kalifornie)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kalifornie
Výlet napříč Amerikou v doprovodu sériového vraha. Hvězdně obsazený ponurý americký thriller (1993). Hrají: B. Pitt, J. Lewisová, D. Duchovny, M. Forbesová a další. Režie Dominic Sena. Žurnalista a absolvent psychologie Brian se svou přítelkyní, fotografkou Carrie, plánuje projekt na knihu o sériových vrazích. Rozhodne se spojit dlouho odkládané stěhování z Pittsburghu do Kalifornie se sběrem materiálu, takže naplánuje cestu přes místa, kde proslulí vrahové pobývali či vykonávali své vraždy. Nedostatek prostředků dovede mladý pár k nápadu vyvěsit nabídku, že hledají spolucestující, kteří mají stejnou destinaci a podělili by se o náklady na cestu. Na inzerát odpoví pouze humpolácký Early a jeho prostinká přítelkyně Adele. Nesourodá čtveřice vyráží na cestu napříč Spojenými státy, přičemž Brian netuší, že předmět své knihy pozná mnohem blíže, než by kdy myslel. Kalifornie se stala celovečerním debutem uznávaného režiséra videoklipů Dominica Seny a svého času patřila mezi první tituly nastupujícího trendu pronikání videoklipových režisérů do kinematografie. Pomyslná generace tvůrců, do níž vedle Seny patří Michael Bay, David Fincher, Alex Proyas či Richard Stanley, v první polovině devadesátých let svými efektně natočenými filmy s rychlým střihem a vycizelovanou kamerou proměnili styl hollywoodské kinematografie. Na rozdíl od debutů jiných jmenovaných tvůrců Senův první film původně u diváků neuspěl, ale postupem času se stal vyhledávanou a uznávanou obskuritou. Vedle vyprávění, které reflektuje fascinaci veřejnosti případy vražd a sériovými vrahy, si film získal dodatečný věhlas díky svému hereckému obsazení. Hlavní roli primitivního vraha tehdy proti svému dosavadnímu typu romantických hezounů ztvárnil Brad Pitt. Partu Adele se bravurně zhostila vycházející herecká hvězda s ohromným talentem pro náročné role Juliette Lewisová a role Briana připadla Davidu Duchovnymu, tehdy ještě neznámému herci těsně před rozjezdem seriálu Akta X. Poslední ústřední figuru hraje Michelle Forbesová, která se posléze stala výraznou tváří seriálových hitů nového tisíciletí jako 24 hodin, Útěk z vězení, V odborné péči, True Blood: Pravá krev a americkém remaku The Killing.
Vysílání: 26.11., 21.45 hod., ČT2

Podfu(c)k
Ukrást velký diamant v Antverpách je jedna věc, dostat ho přes Londýn do New Yorku druhá. Hvězdně obsazená britsko-americká černá gangsterská komedie (2000). Hrají: J. Statham, B. Pitt, B. Del Toro, V. Jones, A. Ford, E. Bremner, S. Graham, J. Flemyng, R. Sherbedgia a další. Režie Guy Ritchie (Premiéra). Vypravěčem spletitého příběhu, točícího se kolem ukradeného velkého diamantu, je neúspěšný boxerský promotér zvaný Turek, který se k divokému kolotoči událostí připletl se svým komplicem Tommym vlastně náhodou. Ukradený diamant má předat kurýr Franky Čtyřprsťák americkému šéfovi Avimu. O drahokam však mají zájem další gangsteři a zlodějíčci, mezi nimi především bezohledný ruský zabiják Boris Břitva, černošští provozovatelé zastavárny Vincent a Solomon a nakonec i nemilosrdný gangster a organizátor nelegálních boxerských zápasů Kruťák. V nepřehledné hře o drahocenný lup sehraje významnou roli také irsko-cikánský boxerský šampion Mickey, jehož podivnému dialektu jen málokdo rozumí. Není divu, že při tomto počtu účastníků v pomyslném ringu v tomhle zápase brzy nejde o vítězství, ale o holé přežití. Autorská gangsterská komedie Guye Ritchieho s českým názvem Podfu(c)k nesporně těží z úspěchu tvůrcova předchozího snímku stejného žánru Sbal prachy a vypadni (1998). Scénář údajně vznikal již v průběhu natáčení zmíněného titulu a vychází z podobné zápletky a jejího rozvíjení.
Vysílání: 02.12., 21.40 hod., ČT2
Opakování: 03.12., ČT2, Velikáni filmu... Brad Pitt

19.11.2018 16:11:17 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Z éteru

Design: Leica

Design: Leica

Design: Leica, aparát, který změnil fotku
Příběh revolučního přístroje na zachycení reálného světa. Francou ...celý článek


Životy slavných - Ludvík Bavorský

Helmut Berger (Ludvík Bavorský)

Ludvík Bavorský (1/2)
Miloval krásu, moc ho nezajímala. Portrét duševně chátrajícího bavorského krále je vr ...celý článek


České filmy 22. týden

Pavel Liška (Venkovský učitel)

Venkovský učitel
Pavel Liška a Zuzana Bydžovská v hlavních rolích filmu o touze po lásce a lidské blízkosti ...celý článek


Francouzské umění

Francouzské umění

Francouzské umění (1/3)
Gotická bazilika Saint Denis, malíři Chardin, Poussin, Watteau, myslitelé Montaigne ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

WikiLeaks

WikiLeaks
Jak daleko lze zajít v odhalování pravdy? Americko-belgický film o muži, který umožnil největší ú ...celý článek


Kino art: Osamělost přespolního běžce a Pravdivý příběh

Osamělost přespolního běžce

Osamělost přespolního běžce
Nenech se zlomit a v pravou chvíli udeř. Klasický britský film s Tomem Courtena ...celý článek


Austrálie – Terra Australis

Austrálie – Terra Australis
V premiérové řadě cyklu nás provede žasnoucí architekt David Vávra podivu ...celý článek


Velikáni filmu... Julianne Mooreová

Julianne Mooreová (Potomci lidí)

Mapy ke hvězdám
Co skrývají mohutné zdi paláců hollywoodských hvězd? Hvězdně obsazené koprodukční drama pro ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Nikdy na kolenou

Náš venkov: Jak se křísí slezské Versailles
Po dlouhé době úpadku se staly Slezské Rudoltice opět kulturním ...celý článek


Literární tipy 22. týden

Dick Whittington

Dick Whittington
Pohádka o chudém chlapci a mluvící kočce, která mu přinesla štěstí (1993). Hrají: M. Sobot ...celý článek


Galavečer Zlín Film Festivalu 2019

Galavečer Zlín Film Festivalu 2019
Přímý přenos z předávání cen 59. ročníku mezinárodního festivalu filmů p ...celý článek


Pavučina dramatický příběh dívky

Pavučina

Pavučina
Dramatický příběh dívky, která se snaží vymanit z drogové závislosti (1986). Hrají: E. Kulichová, ...celý článekČasopis 21 - sekce