zvláštní poděkování
Volný.cz

Velikáni filmu... Brad Pitt

Brad Pitt  (Kalifornie)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kalifornie
Výlet napříč Amerikou v doprovodu sériového vraha. Hvězdně obsazený ponurý americký thriller (1993). Hrají: B. Pitt, J. Lewisová, D. Duchovny, M. Forbesová a další. Režie Dominic Sena. Žurnalista a absolvent psychologie Brian se svou přítelkyní, fotografkou Carrie, plánuje projekt na knihu o sériových vrazích. Rozhodne se spojit dlouho odkládané stěhování z Pittsburghu do Kalifornie se sběrem materiálu, takže naplánuje cestu přes místa, kde proslulí vrahové pobývali či vykonávali své vraždy. Nedostatek prostředků dovede mladý pár k nápadu vyvěsit nabídku, že hledají spolucestující, kteří mají stejnou destinaci a podělili by se o náklady na cestu. Na inzerát odpoví pouze humpolácký Early a jeho prostinká přítelkyně Adele. Nesourodá čtveřice vyráží na cestu napříč Spojenými státy, přičemž Brian netuší, že předmět své knihy pozná mnohem blíže, než by kdy myslel. Kalifornie se stala celovečerním debutem uznávaného režiséra videoklipů Dominica Seny a svého času patřila mezi první tituly nastupujícího trendu pronikání videoklipových režisérů do kinematografie. Pomyslná generace tvůrců, do níž vedle Seny patří Michael Bay, David Fincher, Alex Proyas či Richard Stanley, v první polovině devadesátých let svými efektně natočenými filmy s rychlým střihem a vycizelovanou kamerou proměnili styl hollywoodské kinematografie. Na rozdíl od debutů jiných jmenovaných tvůrců Senův první film původně u diváků neuspěl, ale postupem času se stal vyhledávanou a uznávanou obskuritou. Vedle vyprávění, které reflektuje fascinaci veřejnosti případy vražd a sériovými vrahy, si film získal dodatečný věhlas díky svému hereckému obsazení. Hlavní roli primitivního vraha tehdy proti svému dosavadnímu typu romantických hezounů ztvárnil Brad Pitt. Partu Adele se bravurně zhostila vycházející herecká hvězda s ohromným talentem pro náročné role Juliette Lewisová a role Briana připadla Davidu Duchovnymu, tehdy ještě neznámému herci těsně před rozjezdem seriálu Akta X. Poslední ústřední figuru hraje Michelle Forbesová, která se posléze stala výraznou tváří seriálových hitů nového tisíciletí jako 24 hodin, Útěk z vězení, V odborné péči, True Blood: Pravá krev a americkém remaku The Killing.
Vysílání: 26.11., 21.45 hod., ČT2

Podfu(c)k
Ukrást velký diamant v Antverpách je jedna věc, dostat ho přes Londýn do New Yorku druhá. Hvězdně obsazená britsko-americká černá gangsterská komedie (2000). Hrají: J. Statham, B. Pitt, B. Del Toro, V. Jones, A. Ford, E. Bremner, S. Graham, J. Flemyng, R. Sherbedgia a další. Režie Guy Ritchie (Premiéra). Vypravěčem spletitého příběhu, točícího se kolem ukradeného velkého diamantu, je neúspěšný boxerský promotér zvaný Turek, který se k divokému kolotoči událostí připletl se svým komplicem Tommym vlastně náhodou. Ukradený diamant má předat kurýr Franky Čtyřprsťák americkému šéfovi Avimu. O drahokam však mají zájem další gangsteři a zlodějíčci, mezi nimi především bezohledný ruský zabiják Boris Břitva, černošští provozovatelé zastavárny Vincent a Solomon a nakonec i nemilosrdný gangster a organizátor nelegálních boxerských zápasů Kruťák. V nepřehledné hře o drahocenný lup sehraje významnou roli také irsko-cikánský boxerský šampion Mickey, jehož podivnému dialektu jen málokdo rozumí. Není divu, že při tomto počtu účastníků v pomyslném ringu v tomhle zápase brzy nejde o vítězství, ale o holé přežití. Autorská gangsterská komedie Guye Ritchieho s českým názvem Podfu(c)k nesporně těží z úspěchu tvůrcova předchozího snímku stejného žánru Sbal prachy a vypadni (1998). Scénář údajně vznikal již v průběhu natáčení zmíněného titulu a vychází z podobné zápletky a jejího rozvíjení.
Vysílání: 02.12., 21.40 hod., ČT2
Opakování: 03.12., ČT2, Velikáni filmu... Brad Pitt

19.11.2018 16:11:17 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 51 - rubriky

Archiv čísel

reklama

HDK

Články v rubrice - Z éteru

Příběh perlového ornátu

Příběh perlového ornátu

Příběh perlového ornátu
Bohatě zdobené kněžské roucho svědčí o tom, že naše toky byly kdysi bohaté na perlo ...celý článek


Literární tipy 52. týden

Dobrý voják Švejk

Lotrando a Zubejda
Pohádka plná radosti, lásky i chytrého humoru, ve které najde své štěstí příliš slušný l ...celý článek


Dobrý život sokola Bendy

Dobrý život sokola Bendy

Dobrý život sokola Bendy
Citlivý portrét dědy Miroslava Bendy, zasloužilého sokola a obyčejného člověka s n ...celý článek


Filmové tipy 52. týden

Jack Nicholson (Čínská čtvrť)

Život je krásný
Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka Capry s Jamesem Stewa ...celý článekČasopis 51 - sekce