zvláštní poděkování
Volný.cz

Otto Placht – malíř džungle

Otto Placht – malíř džungle

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Otto Placht – malíř džungle
Filmový dokument Alice Růžičkové a Martina Čiháka o českém malíři, který strávil několik tvůrčích let u kmene Šipibó v peruánské Amazonii (1999). Režie A. Růžičková. Českého malíře Otto Plachta vždy přitahovala magie, a proto se po osudovém setkání s peruánským šamanem na floridské prezentaci svého díla rozhodl vydat hledat tajné kódy do amazonského pralesa. Usídlil se na jeho "předměstí" u města Pucallpa na horním toku řeky Ucayalí. Oženil se tam s indiánkou Monikou z kmene Šipibó, s níž zplodil dvě děti a pro rodinu postavil domek na indiánském území ve vesnici San Francisco. Kromě každodenního boje o přežívání v nepohodlí tropické přírody se v jeho obrazech malovaných na moskytiéru především barvivy z kůry stromů a plodů okolních rostlin objevuje i jeho zájem o šamanství a zkušenosti z vizí způsobených rostlinnou drogou – ayahuaskou.

Pozoruhodný portrét byl natočen na barevný 16mm materiál a zachycuje především Ottovo pobývání v Peru – rodinný život v indiánské vesnici, tradiční výrobu indiánské keramiky, šamanský rituál přípravy a pití ayahuasky, snahu najít místo a založit v Peru umělecko-terapeutické centrum. Momentky z jeho života se střídají s obrazy z města Pucallpa, které teprve v druhé polovině dvacátého století začali osidlovat dobrodruzi, kteří rabují prales. Ve filmu uvidíme i způsob Plachtova malířského projevu a uslyšíme směsici jeho názorů na esoterický plán Amazonie, ekologii a evropskou tradici, jež byla pro něj v přechodné domovině spíše přítěží.
Vysílání: 05.6., 17.15 hod., ČT2
Opakování: 07.6., ČT2., 09.6., ČT2

28.5.2018 18:05:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 51 - rubriky

Archiv čísel

reklama

HDK

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 52. týden

Dobrý voják Švejk

Lotrando a Zubejda
Pohádka plná radosti, lásky i chytrého humoru, ve které najde své štěstí příliš slušný l ...celý článek


Dobrý život sokola Bendy

Dobrý život sokola Bendy

Dobrý život sokola Bendy
Citlivý portrét dědy Miroslava Bendy, zasloužilého sokola a obyčejného člověka s n ...celý článek


Příběh perlového ornátu

Příběh perlového ornátu

Příběh perlového ornátu
Bohatě zdobené kněžské roucho svědčí o tom, že naše toky byly kdysi bohaté na perlo ...celý článek


Filmové tipy 52. týden

Jack Nicholson (Čínská čtvrť)

Život je krásný
Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka Capry s Jamesem Stewa ...celý článekČasopis 51 - sekce