zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 13. týden

Pouť na konec světa

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Indická náboženství
Orientace ve staré religiozitě v Asii (2009). Připravil M. Kratochvíl. Indické hlavní náboženství nazývané v nové době hinduismem nemá žádného zakladatele, žádné vyznání víry, žádnou základní svatou knihu, žádného "papeže" nebo církevní instituci, ani žádné základní dogma nebo kánon. Toleruje rozmanitá pojetí i v zásadních náboženských otázkách, bez problému připouští nejrůznější sekty, je bez začátku, jakoby existovalo odnepaměti, je smíšeno s mýty různých proveniencí a do převtělování svých bohů rádo přizve i Buddhu nebo Ježíše Krista. Všeobecně je známo, že pojem hinduismus razili až evropští badatelé v novověku.
Vysílání: 29.3., 13.35 hod., ČT2, Bohové a proroci (13/15)
Opakování: 31.3., ČT2., 02.4., ČT2

Cesty víry: Vírou ke svobodě
Životní příběh evangelického faráře Zvonimíra Šorma je příběhem nikdy neutuchajícího boje za svobodu. Připravili J. Slomiany a P. Všelichová (Premiéra). Radost, láska, otevřenost, odvaha, ale hlavně svoboda – to všechno jsou motivy, které jsou podle Zvonimíra Šorma pro křesťanství charakteristické. A proto se jako evangelický farář snaží spoluvytvářet otevřené a svobodné prostředí – společenství s přesahem do společensko-politických oblastí za hranicemi samotné církve. „Pro mne je víra cestou ke svobodě. Svoboda ale pochopitelně neznamená dělat si jen to, co chci já sám. Neznamená ani kašlat na druhé, na to, co se děje okolo. Svoboda naopak znamená otevřenost, schopnost naslouchat, schopnost vlastní sebereflexe a sebekritiky. Právě takovou svobodu nacházím v křesťanské víře – svobodu, v níž se propojují otevřenost, láska, ale i kritičnost, odpovědnost, naslouchání, a tedy hledání pravdy – Boha, toho, kdo nás přesahuje i propojuje zároveň," říká Šorm.
Vysílání: 01.4., 16.05 hod., ČT2
Opakování: 04.4., ČT2., 07.4., ČT2

Kumbhaméla aneb Mraveniště boží
Nejslavnější hinduistická pouť má podobu pestrobarevného reje na březích Gangy. Francouzský dokument. Podle hinduistické mytologie zápasili před dávnými věky bohové a démoni o nádobu, jež obsahovala nápoj nesmrtelnosti. Několik kapek dopadlo do okolí města Iláhábád, ležícího na břehu Gangy v severní Indii. Připomenutím této události je Kumbhaméla, pouť na počest mýtického hliněného poháru. Koná se každých dvanáct let a účastní se jí miliony věřících. Hinduisté jsou přesvědčeni, že koupelí v posvátné řece ze sebe smyjí všechny hříchy. Francouzští dokumentaristé sledovali průběh poslední Kumbhamély v roce 2013 a jejich film je fascinujícím svědectvím o průběhu jedné z největších náboženských slavností světa.
Vysílání: 02.4., 13.25 hod., ČT2
Opakování: 06.4., ČT2

Pouť na konec světa
Pouť do Santiaga de Compostela má hluboký duchovní význam pro věřící z celého světa, kterým přináší poznání síly náboženské víry i sebe sama (2000). Režie A. Hanauerová. Podle knihy lékaře a evangelíka Zdeňka Susy natočila dokumentaristka Angelika Hanauerová cestopisný snímek, který se věnuje pouti do Santiaga de Compostela. Mapuje nejen průběh pouti, která je zásadní událostí v životě každého věřícího, ale také individuální motivace poutníků z celého světa, kteří se na ni vydali, nebo ji již absolvovali. Jednotlivá zastavení i etapy pouti, která je dlouhá nejméně sto kilometrů a je možné ji absolvovat z různých výchozích bodů, jsou představovány nejen z pohledu jejich náročnosti, ale především duchovní hodnoty, kterou pro poutníka představují. Cesta na toto posvátné místo přináší poutníkům nejen silný duchovní prožitek, ale vede především k poznání vlastní víry i sebe samotného.
Vysílání: 27.3., 15.30 hod., ČT2
Opakování: 29.3., ČT2., 01.4., ČT2

Sváteční slovo uměleckého kováře Jana Guziura
O smyslu života (Premiéra). Umělecký kovář Jan Guziur se ve svém Svátečním slově zamýšlí nad lidskou individualitou a s ní spojeným smyslem života. Když Jan uvěřil, ptal se, jaký je jeho důvod k životu, k čemu ho Bůh povolal, jakým nástrojem má být... Pozvání do kovářské dílny není samoúčelné, své úvahy totiž mistr právě tam rozvíjí, když s humorem sobě vlastním přirovnává různé typy lidí ke kovářskému náčiní.
Vysílání: 01.4., 15.35 hod., ČT2
Opakování: 01.4., ČT1., 05.4., ČT1., 06.4., ČT1

Turínské plátno
Vědci z celého světa zkoumali nejslavnější křesťanskou relikvii. Cyklus dokumentů BBC. Titulní čtyři sta třicet šest centimetrů dlouhé, skvrnami poseté staré plátno patří k nejslavnějším a nejdiskutovanějším křesťanským relikviím. Turínské plátno je nejzkoumanější křesťanský artefakt všech dob. Je to potvrzení zázraku a jediný fyzický důkaz o smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista? Nebo se snad jedná o jeden z nejzdařilejších šprýmů v dějinách lidstva?
Vysílání: 01.4., 12.55 hod., ČT2

Uchem jehly
Setkání evangelického faráře Pavla Klineckého s římskokatolickým knězem profesorem Tomášem Halíkem. Režie P. Šícha (Premiéra). Profesor University Karlovy, farář akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze, prezident české Křesťanské akademie, první český laureát Templetonovy ceny Mons. Tomáš Halík patří k nejvýraznějším osobnostem náboženského světa. Je mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími. Osobností, která se zasloužila o budování náboženské a kulturní svobody v naší zemi. Jeho knihy jsou populární v mnoha zemích světa. V České republice má mnoho příznivců i odpůrců. S Pavlem Klineckým si bude povídat nejen o svém soukromém životě, ale i o dění, které je důležité pro budoucnost lidstva.
Vysílání: 01.4., 15.40 hod., ČT2
Opakování: 03.4., ČT2., 04.4., ČT2

Urbi et Orbi
Přímý přenos velikonočního požehnání papeže Františka. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně je největším svátkem křesťanského roku. Papež František osloví v tento den prostřednictvím médií miliony lidí po celém světě. Již tradičně upírá svou pozornost především k těm, kteří trpí v důsledku válečných konfliktů, sociálního vyloučení nebo jsou obětí nesolidárních ekonomických systémů.
Vysílání: 01.4., 11.55 hod., ČT2

19.3.2018 11:03:27 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Cesty víry: Sutana barvy khaki

Sutana barvy khaki

Cesty víry: Sutana barvy khaki
Jan Böhm, kněz a bývalý voják, se dokáže dostat blíž k lidem, kteří to mají ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

Gogolova Ženitba se vrací do NdB

Z plakátu k inscenaci Ženitba (NdB)

Úředník ve vysoké funkci Ivan Podkolesin ve zralém věku po zralé úvaze pomyslí na manželský stav. Ale nebýt je celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Musica Florea objevuje raného Janáčka

Dirigent Marek Štryncl (Foto: Radek Matoušek)

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Pokud si myslíte, že vůbec nic, soubor Musica Florea vás vyvede z omyl celý článek

další články...