zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy tipy 52. týden

Císařův pekař

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Císařův pekař
Jan Werich v první části slavné historické komedie o stárnoucím císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi. Připomínka 100. narozenin spoluscenáristy Jiřího Brdečky (1951). Dále hrají: N. Gollová, M. Vášová, B. Záhorský, J. Plachý, F. Černý, Z. Štěpánek, F. Filipovský a další. Scénář: J. Werich, J. Brdečka a M. Frič. Kamera J. Stallich. Režie M. Frič. Slavnou dvoudílnou historickou veselohru Císařův pekař a Pekařův císař natočil s Janem Werichem v hlavní dvojroli režisér Martin Frič v roce 1951. Vyprávění zavede diváka do doby císaře Rudolfa II., kde žije nejen tento vladař, bezmezně milující alchymii a umění, ale i pekař Matěj a mnoho dalších postaviček císařského dvora, které se už dvacet let před natočením tohoto filmu objevily ve Werichově a Voskovcově hře Golem, uváděné v Osvobozeném divadle. Byla to, jak pravil podtitul, romantická revue a její nezbytnou součástí, tak jako všech představení Osvobozeného divadla, byla Ježkova hudba s Werichovými a Voskovcovými písňovými texty. Z těch, bohužel, do Fričova filmu nepronikla ani jediná. Nicméně svůj evergreen Císařův pekař a Pekařův císař má. Jan Werich spolu s hudebním skladatelem Zdeňkem Petrem pro film napsali od té doby velmi populární píseň "Ten dělá to a ten zas tohle". Pod návrhy kostýmů byl podepsán slavný Jiří Trnka a ve filmu si zahrála řada skvělých herců – Marie Vášová, Nataša Gollová, Bohuš Záhorský, Zdeněk Štěpánek, František Filipovský. V epizodní roli se v houfu dvorních dam mihne i mladičká rusovláska Věra Chytilová.
Vysílání: 25.12., 13.05 hod., ČT1, Jiří Brdečka – 100 let
Opakování: 27.12., ČT1

Na samotě u lesa
Komedie režiséra Jiřího Menzela o rodině, která získá s chalupou i svérázného dědu (1976). Hrají: J. Kemr, Z. Svěrák, D. Kolářová, L. Smoljak, N. Urbánková, J. Tříska a další. Scénář Z. Svěrák a L. Smoljak. Kamera J. Šofr. Pražští manželé Oldřich a Věra Lavičkovi se svými dětmi Petříkem a Zuzankou odjíždějí na venkovskou chalupu svého známého, inženýra Radima Zvona. Chtějí si také koupit nějakou venkovskou nemovitost a vyhlédnou si malebnou chaloupku dědy Komárka, který souhlasí, že ji prodá, ale až časem. Zatím pronajme Lavičkovým jednu místnost. Manželé se rozhodnou prožít na chalupě dovolenou. Zatímco Olda považuje pobyt na venkově za zdraví prospěšný, Věra je stále rozčilenější. Vadí jí spousta věcí, a tak stále důrazněji naléhá na manžela, aby s dědou, který jí zcela zjevně překáží, promluvil o prodeji. Děti jsou však ke starému dobrosrdečnému Komárkovi vstřícné a považují jej takřka za svého skutečného dědečka. Scénář komedie, kterou v roce 1976 natočil režisér Jiří Menzel, napsali Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Tato trojice do českého filmu přinesla osobitý inteligentní humor. Většina rolí byla napsána hercům „přímo na tělo“. Vyniká mezi nimi především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Těšit se však můžete také na D. Kolářovou, Z. Svěráka, L. Smoljaka a řadu dalších. Českému filmu snímek přinesl ceny ze San Sebastiánu, Mannheimu a Chicaga.
Vysílání: 25.12., 21.35 hod., ČT1
Opakování: 27.12., ČT1

Pekařův císař
Jan Werich ve druhé části slavné historické komedie o stárnoucím císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi. Připomínka 100. narozenin spoluscenáristy Jiřího Brdečky (1951). Dále hrají: N. Gollová, M. Vášová, B. Záhorský, J. Plachý, F. Černý, Z. Štěpánek, F. Filipovský a další. Scénář: J. Werich, J. Brdečka a M. Frič. Kamera J. Stallich. Režie M. Frič. Císař Rudolf II. objevil Golema, kterého se však nedaří oživit. Pekař Matěj mezitím prchá z hladomorny vstříc neznámé budoucnosti. A tak když Rudolf vyzkouší "elixír mládí" a usne jako špalek, využije Matěj příležitosti a s Rudolfem si vymění role - všichni v paláci si myslí, že císař skutečně omládl. Matěj je však velmi chytrý, a tak prohlédne pikle spiklenců, kteří se snaží odstranit císaře, a zmocní se šému, jenž může oživit tajemného Golema. Oblíbená dvoudílná veselohra vznikla v režii Martina Friče v roce 1951. Titulní dvojroli ztvárnil Jan Werich, spolu s ním ve filmu zazářila téměř celá "stará garda" herců z Osvobozeného divadla. Jan Werich spolu s hudebním skladatelem Zdeňkem Petrem napsal píseň "Ten dělá to a ten zas tohle", která se stala velmi populární. Pod návrhy kostýmů byl podepsán slavný Jiří Trnka.
Vysílání: 26.12., 10.40 hod., ČT1
Opakování: 28.12., ČT1

Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách
Slavná pohádková komedie o mladém právníkovi, který se z lásky dostal do vodnického hrnečku (1974). Hrají: J. Hanzlík, L. Šafránková, F. Filipovský, M. Kopecký, V. Menšík, Z. Řehoř, S. Zázvorková, Č. Řanda a další. Scénář: P. Markov, M. Macourek a V. Vorlíček. Kamera V. Novotný. Režie V. Vorlíček. Vodnická rodina nemá v civilizovaném světě lehký život. Jednoho dne dostane dekret na byt v novostavbě, kde po vodě není ani stopy. Vodníci se odmítají stěhovat ze svého vlhkého domova u Vltavy a rozhodnou, že nepodplatitelného bytového referenta dr. Mráčka utopí. Všechny jejich pokusy ale selhávají. Dr. Mráček je stále naživu a hlavní zásluhu na tom má mladá zamilovaná vodnická dívka Jana. V téže době trápí vodnictvo ještě jedna starost – ubývá jim členů. Pomoc očekávají od dvou mladých zdatných vodníků. V sedmdesátých letech minulého století získaly v kinech jednoznačně největší diváckou oblibu komedie, které zcela záměrně unikaly z absurdity normalizační doby do světa fantazie. Bavily návštěvníky kin příhodami nadpřirozených bytostí, pohádkovými komediemi a podivuhodnými vynálezy a objevy. Scenárista Miloš Macourek a režisér Václav Vorlíček se právě tehdy stávali uznávanými specialisty na tento žánrový typ. Pohádková komedie ze současnosti Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, kterou vytvořili podle námětu Petra Markova, je po mnoha stránkách vydařenou podívanou, kterou po dobu uvádění v kinech vidělo více než dva a půl miliónů diváků a která patří k stálicím na televizní obrazovce. Zásluhu na tom má i plejáda výborných herců – Jaromír Hanzlík, Libuše Šafránková, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Řehoř, Miloš Kopecký a Míla Myslíková. Během prvních natáčecích dnů zemřel náhle přímo při filmování Jan Libíček, jeho role musela být přeobsazena. Za kamerou stál Vladimír Novotný a pod návrhy kostýmů byl podepsán Theodor Pištěk.
Vysílání: 26.12., 21.25 hod., ČT1
Opakování: 28.12., ČT1

Což takhle dát si špenát
Vladimír Menšík a Jiří Sovák v bláznivé komedii plné proměn, překvapení a vitamínů (1977). Dále hrají: I. Janžurová, F. Filipovský, S. Zázvorková, J. Somr, P. Kostka, J. Obermaierová, Č. Řanda a další. Scénář M. Macourek a V. Vorlíček. Kamera F. Uldrich. Režie V. Vorlíček. Hrdiny bláznivé komedie plné krkolomných absurdních zápletek, záměn, zmatků a rozuzlení jsou meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu Netušil, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Netušil chce získat přesnou kopii přístroje, která má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kúru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje. Zábavná historie o světovém objevu regeneračních paprsků a o českých podvodníčcích dostala typicky dobový název Což takhle dát si špenát a byla poprvé uvedena na podzim 1977. V kinech ji vidělo jeden a půl miliónu diváků.
Vysílání: 27.12., 21.35 hod., ČT1
Opakování: 29.12., ČT1

Jáchyme, hoď ho do stroje!
Luděk Sobota v komedii scenáristů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka o šťastných a kritických dnech, neoblomné tetičce a první lásce (1974). Dále hrají: M. Vančurová, V. Ferbasová, J. Dvořák, V. Lohniský, L. Smoljak, Z. Svěrák a další. Kamera J. Kučera. Režie O. Lipský. Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav Smoljak – Zdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, "vědecky" sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství. Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka.
Vysílání: 28.12., 21.40 hod., ČT1
Opakování: 30.12., ČT1

Pupendo
Česká komedie, navazující svou poetikou na úspěšné Pelíšky, odkrývá každodenní příběhy lidí vystavených banální a groteskní realitě světa českého socialismu. V divácky nejúspěšnějším filmu roku 2003 režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského hrají: B. Polívka, J. Dušek, E. Holubová, V. Cibulková, J. Pecha, P. Liška, B. Hybner, B. Klepl a další. Kamera J. Malíř. V divácky nejúspěšnějším filmu roku 2003 režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského se přeneseme do osmdesátých let, do časů, kdy historie v Čechách pomalu plynula jako kalná voda Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov, sídlo hrdinů příběhu. Dvě rodiny přežívají dobu totality, plnou podivností a paradoxů, jedna v nemilosti režimu, druhá v urputné snaze uchovat si jeho přízeň. Výtvarník Bedřich Mára (B. Polívka), ústřední postava filmu, před lety musel z politických důvodů opustit místo na pražské Akademii a spolu se svou ženou keramičkou (E. Holubová) žije na periferii zájmu a lukrativních zakázek. To rodina ředitele základní školy (J. Dušek) a jeho ambiciózní ženy (V. Cibulková), bývalé Márovy spolužačky, bez potíží proplouvá úskalími doby s typickou přetvářkou i přiznávanou lží. Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění, je tu i generace dorůstajících dětí, která nevěří v jakoukoli změnu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dní. Sled gradovaných komediálních scén zobrazuje typické projevy lidí, reagujících bezprostředně na uzavřený kruh umrtvené skutečnosti, která neumožňuje uskutečnit žádnou představu, ba ani prosté přání spatřit pravé moře.
Vysílání: 29.12., 21.35 hod., ČT1

Občanský průkaz
Komedie o jedné rebelii proti husákovskému socialismu a vlastní cestě k dospělosti. Koprodukční film ČT byl volně inspirován stejnojmennou knihou P. Šabacha (2010). Hrají: A. Geislerová, M. Myšička, M. Taclík, J. Macháček, K. Liška-Boková, M. Sidonová, J. Šulcová, J. Dulava, V. Kotva, L. Kovář, M. Vrba, J. Vlček, J. Šárka a další. Scénář P. Jarchovský. Kamera M. Štrba. Režie O. Trojan. Retrokomedie s prvky grotesky, absurdna i tragédie režiséra Ondřeje Trojana vznikla na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha a sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, rodičů, i lásek od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Film vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede přes bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, k hledání a nalézání sebeúcty. Příběh vypráví o tom, jací jsme byli my (nebo naši rodiče) v sedmdesátých letech minulého století, kdy bigbít a dlouhé vlasy byly rebelií proti husákovskému režimu.
Vysílání: 30.12., 21.40 hod., ČT1

Světáci
Nestárnoucí komedie Zdeňka Podskalského o třech venkovských fasádnících ve víru velkoměsta (1969). Hrají: J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček, J. Bohdalová, J. Jirásková, I. Janžurová, J. Šejbalová, O. Nový, V. Menšík a další. Kamera F. Valert. Scénář V. Blažek. Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti.
Vysílání: 31.12., 10.05 hod., ČT1
Opakování: 31.12., ČT1

Válka barev
Byla to jen nevinná hra, nebo opravdový vražedný útok? Český film (1995). Hrají: L. Vaculík, A. Geislerová, T. Hanák, P. Landovský, V. Mertlík, L. M. Vodička, M. Hlavsa, H. Čočková, J. Svěrák a další. Scénář F. Renč a Z. Zelenka. Kamera P. Hojda. Režie F. Renč. Mladý fotograf Ondřej má jako koníčka pilotování ultralehkých letadel. Při jednom ze svých letů zahlédne u osamělé vily dva muže, z nichž jeden střílí na druhého. Podaří se mu scénu vyfotografovat, avšak muž s pistolí jej přitom zahlédne. Než se Ondřejovi podaří snímek vyvolat, je film nešťastnou náhodou zničen. Vzápětí se v rockovém klubu seznámí se smutnou modelkou Viktorkou a také s bohatým podnikatelem Walterem Rychmanem, který mu nabídne práci. Po návratu Ondřej zjistí, že mu někdo prohledal ateliér a brzy nato pochopí, že tím, kdo střílel, byl právě Walter. Přestože podnikatel tvrdí, že šlo o nevinný paintball, žádá po Ondřejovi negativ. Ondřej se rozhodne přijít záhadě na kloub a pouští se do vyšetřování na vlastní pěst.
Vysílání: 28.12., 23.25 hod., ČT2

Baron Prášil
Nejslavnější dobrodružství ve světě fantazie v poetické komedii režiséra Karla Zemana. Restaurovaná verze českého filmu vyznamenaného na XV. MFF v Locarnu (1961). Hrají: M. Kopecký, J. Brejchová, R. Jelínek, K. Höger, J. Werich, E. Kohout, R. Hrušínský a další. Dialogy J. Kainar. Komentář J. Brdečka. Kamera J. Tarantík. V 18. století žil na svém sídle nedaleko Hannoveru nepříliš zámožný baron Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen. I když neoplýval hmotnými statky, míval vždy velkou a veselou společnost. Byl mimořádně vtipným vypravěčem fantastických příběhů, které byly tak krásné a nevšední, že se později tradovaly ze století do století a baron Münchhausen se sám stal, aniž by chtěl, jejich hrdinou. Nejznámější knihu, která vypráví jeho historky, napsal G. A. Bürger. A baron Münchhausen, u nás zvaný baron Prášil, se vydal na triumfální cestu světem – a to i světem kinematografie. Již slavný mág stříbrného plátna G. Melies v roce 1907 natočil první Prášilova dobrodružství. Prášilovským mýtem se nechal inspirovat i Martin Frič, který s králem českých komiků Vlastou Burianem natočil Barona Prášila v roce 1940. V roce 1961 vznikl další film na motivy nesmrtelného dobrodruha. Karel Zeman v něm nechal ožít půvabné rytiny Gustava Dorého a vsadil do nich nejen hrdiny starých historek, ale i astronauta Toníka, s nímž romantický baron prožívá některá slavná dobrodružství.
Vysílání: 29.12., 22.10 hod., ČT2
Opakování: 30.12., ČT2

Svatba jako řemen
Vladimír Pucholt, jenž včera oslavil 75. narozeniny, v nestárnoucí české komedii o ošklivé události, která se nestala (1967). Dále hrají: I. Janžurová a J. Hrzán, J. Vostrčil, P. Landovský, J. Schánilec, V. Walterová, J. Libíček, F. Filipovský, S. Zázvorková a další. Scénář Z. Mahler a J. Krejčík. Kamera J. Střecha. Režie J. Krejčík. Tři rozjaření mladíci večer opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku. Ta druhý den na policejní stanici nahlásí znásilnění. Mladičký příslušník, který striktně dodržuje předpisy, se pod dozorem staršího náčelníka ujme šetření. A protože mladík nemá ani špetku zkušeností, natož lidskosti nebo taktu, tak od začátku působí samé zmatky. Přesto se příslušníkům brzy podaří dva údajné pachatele zajistit. Jak se ukáže, třetím údajným násilníkem je nesmělý mladík, který se právě žení - a který byl večer tak opilý, že se sotva hýbal. Nicméně trestný čin byl ohlášen a esenbáci to nemohou nechat jen tak. Po pečlivé rekonstrukci činu se tedy vydávají na svatební hostinu, přestrojeni za ženichovy kamarády. Nestárnoucí česká komedie s dlouhou řadou populárních herců je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, jenž na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem. Vtipné, avšak značně nelichotivé a přitom věrohodné zobrazení všech možných státních autorit (od esenbáků přes funkcionáře a vojáky až třeba po pokladního na nádraží) bylo důvodem, proč se film ocitl na dvaadvacet let v trezoru.
Vysílání: 31.12., 21.35 hod., ČT art

18.12.2017 12:12:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek



Časopis 13 - sekce