zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy 49. týden

Kráva

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Noční motýl
Romantický příběh dívky, kterou nešťastná láska přivedla na scestí. Český film (1941). Hrají: H. Vítová, A. Mandlová, S. Beneš, G. Nezval, M. Glázrová, R. Hrušínský a další. Scénář F. Čáp a V. Krška. Kamera F. Pečenka. Režie F. Čáp. "Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená," zpívala hlavní hrdinka filmu v písni, která se zařadila mezi evergreeny nejen kvůli nesmrtelné melodii Císařského valčíku Johanna Strausse (v úpravě Romana Blahníka), ale především kvůli příběhu, který jako ústřední hudební motiv provázela. Film Noční motýl (1941) natočil režisér František Čáp podle povídky Staša z knihy Vojtěcha Mixy Medvědi a tanečnice a podle scénáře, na němž spolupracoval s Václavem Krškou. Vypráví příběh nešťastné lásky, která stáhla slušnou dívku do bahna nevěstince. Na první pohled slzotvorná kalendářová historka pro nepříliš náročné paní a dívky však dostala díky citlivému scenáristickému zpracování a suverénnímu režijnímu pojetí nové dimenze. Tvůrci zdůraznili především psychologické akcenty melodramatického příběhu v přímé závislosti na historických a sociálních podmínkách, v nichž se příběh odehrával. Film sám byl pojat jako velkorysá kostýmní podívaná, k níž výtvarně bohaté období konce století dodávalo všechny předpoklady (výtvarník filmu Jan Zázvorka jich dokonale využil), a odehrával se v jakémsi geografickém vzduchoprázdnu, i když mnohé reálie (třpyt důstojnických uniforem, pompéznost dámských toalet) zřetelně upomínaly na staré Rakousko-Uhersko, což podtrhoval i ústřední hudební motiv ze Strausse. Řemeslnou dokonalost filmu, jehož režisér neponechal jediný detail náhodě, zdůraznily i znamenité herecké výkony především Hany Vítové v roli "padlého anděla", vychovatelky Marty (její pravděpodobně nejlepší výkon před kamerou) a Adiny Mandlové v menší, ale pro příběh velmi důležité roli její přítelkyně, prostitutky Kiki. Mezi představiteli mužských postav se objevila také slavná jména jako Gustav Nezval, Svatopluk Beneš, Rudolf Hrušínský a Eduard Kohout. Vznikl film, který ve své době prokázal životaschopnost a úroveň české kinematografie i v omezených protektorátních podmínkách.
Vysílání: 09.12., 16.35 hod., ČT1, Pro pamětníky...
Opakování: 10.12., ČT1

Cirkus bude!
Zákulisí manéže Slavia dnes pozná, co je to pořádná drezúra! Jaroslav Marvan v hlavní roli bláznivé české komedie o ohroženém cirkusovém představení (1954). Dále hrají: R. Hrušínský, L. Lipský, F. Filipovský, R. Deyl ml., I. Kačírková, J. Kemr, E. Fiala, M. Kopecký, B. Záhorský a další. Scénář I. Osvald. Režie O. Lipský. Debut Oldřicha Lipského byl natočen bez nároků na velké umění a vyjadřoval spíše režisérovu lásku k cirkusu a celoživotní náklonnost k humoru. Bláznivá komedie o vyprodaném představení, které se vlastně nemělo konat, protože zaměstnanci cirkusu měli náhradní volno, nám nabízí pohled do jeho zákulisí, pod plachtu manéže, kde své umění předvádí řada vynikajících artistů. Jaroslav Marvan zde ztvárnil roli furiantského inspicienta, který podniká všechno možné i nemožné, aby návštěvníci z venkova nepoznali, že večerní vystoupení je šité opravdu velmi horkou jehlou. Film sklidil velký úspěch nejen doma (Cena za filmovou veselohru na VIII. MFF v Karlových Varech) ale i v zahraničí – byl uveden na MFF v Edinburghu a byl prodán do 54 zemí světa. Ještě dnes je to film, který překvapí svou životností, rytmem a úrovní artistických výkonů a klaunských čísel.
Vysílání: 10.12., 14.25 hod., ČT1, Rudolf Deyl ml. – 50 let od úmrtí
Opakování: 12.12., ČT1

Fotograf 2/2
Hořká komedie volně inspirovaná osudy světoznámého českého fotografa Jana Saudka, umělce obdařeného neobyčejným talentem, živelností, vášní i slabostí pro ženy. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly nejen slávu, ale i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Druhá část úspěšného celovečerního filmu (2015). Hrají: K. Roden, M. Málková, V. Cibulková, Z. Vejvodová, V. Neužil, J. Sedláčková, M. Procházková, P. Děrgel, I. Orozovič, J. Boková a další. Scénář I. Pavlásková a J. Saudek. Kamera D. Ployhar. Režie I. Pavlásková. Ve druhé části vidíme zrod cílevědomé, samostatné a nekompromisní Líby (M. Málková), která myslí na vlastní kariéru a vlastní úspěch. Zatímco v prvním dílu byla pro Jana (K. Roden) jen asistentkou, služkou, uklízečkou a řidičkou v jednom, nyní chce svůj osud držet pevněji v rukou. Chce mít svou kariéru i ekonomické výhody, chce dítě. Důvěřivý fotograf tak ani v nejmenším netuší, jaká překvapení na něho v brzké době čekají. Jak se k Janovi v takovou chvíli zachovají jeho vlastní děti, s nimiž měl vždycky komplikované vztahy?
Vysílání: 10.12., 22.10 hod., ČT1

Kráva
Radek Holub a Alena Mihulová v prestižními cenami ověnčeném filmu Karla Kachyni o dobrodružství nejobyčejnějšího života. Koprodukční snímek ČT (1993). Dále hrají: V. Zawadská, A. Molčík, Z. Dušek, V. Zavřel a další. Kamera P. Hojda. Scénář podle povídky J. Procházky K. Čabrádek a K. Kachyňa. Příběh snímku je situován na začátek minulého století, do chudého podhorského kraje, kde v mlčenlivém odříkání i snaze vyvzdorovat si právo alespoň na kousek spokojenosti a štěstí, žijí naši hrdinové. Oba přišli do venkovského prostředí zvenčí, ani jeden není plně srostlý se světem starousedlíků, dědících svůj těžký úděl z generace na generaci. Adam (R. Holub) je zasmušilý nemluva, zjevně mající potíže s běžnou mezilidskou komunikací, straní se lidí a odmítá vystoupit ze své samoty. Nevyčítá těžce nemocné matce (V. Zawadská), kdysi žijící nevázaným životem a v neuspořádaném soukromí, že vlastně její vinou nese cejch parchanta. Beze slova odvede prodat jediný cennější majetek – krávu – aby měl na zaplacení tišících léků pro matku. Róza (A. Mihulová) je mladá, družná, touží nalézt aspoň trochu spřízněnou duši, a tak se Adamovi poněkud vyzývavě vnucuje do domu. Zpočátku ji hrubě vyhání, ale postupně se sbližují. Róza čeká dítě a jejich soužití požehná i farář. Ale jak říká staré přísloví, neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech. Baladický film Karla Kachyni podle povídky Jana Procházky z roku 1992 získal řadu mezinárodních i domácích cen. Jmenujme alespoň hlavní ceny na MFF Štrasburk 1994, Flagstaff USA a hlavní cenu Finále Plzeň 1994 Zlatý ledňáček.
Vysílání: 07.12., 22.00 hod., ČT2

Mistři
Groteskní obraz naší současnosti, našich mýtů a rituálů, odehrávající se na pozadí právě probíhajícího mistrovství v ledním hokeji. Koprodukční snímek ČT (2004). Hrají: J. Budař, J. Ornest, L. Noha, K. Melíšková, J. Polášek, T. Matonoha, C. Drozda, W. Spoor, J. Řehák a další. Scénář: B. Tuček, R. Geisler a M. Najbrt. Kamera M. Holman. Režie M. Najbrt. Mistři je film o iluzích a o lidech, kteří po něčem touží, milují se a podvádějí a občas uvěří nesmyslům. Hospodský Karel (L. Noha) věří, že má hospodu a milující ženu Zdenu (K. Melíšková). Ta věří, že ji miluje autobusák Milan (T. Matonoha), který se už vidí na lince k moři. Josef (J. Polášek) věří, že má kamarády a není Rom. Spolu s Karlem věří místnímu alkoholikovi Bohoušovi (J. Budař), že svými vizemi spasí jejich finanční situaci. Zatímco životem zklamaný Jarda už nevěří vůbec ničemu. To však nikomu z nich nebrání upnout všechny své naděje na urputné boje naší hokejové reprezentace na mistrovství světa, což nejlépe vystihuje právě přijíždějící chatař Pavelec (J. Ornest) slovy: "Fandit si musíme sami, Švédové nám fandit nebudou."
"Je to příběh o poškozených lidech, kteří žijí v poškozeném prostředí, a tím pádem tak trochu o nás tady v České republice. Je to obraz toho, co si myslíme o naší národní povaze, mentalitě a situaci," řekl o svém debutu z roku 2004 režisér Marek Najbrt, který se podílel spolu s Robertem Geislerem a Benjaminem Tučkem i na scénáři.
Vysílání: 08.12., 21.50 hod., ČT2

27.11.2017 15:11:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek



Časopis 13 - sekce