zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cyril a Metoděj

Cyril a Metoděj

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cyril a Metoděj – Dědictví otců a matek zachovej nám, Pane!
Polohraný dokument o životě, díle a odkazu sv. Cyrila a Metoděje, jejichž příchod na Velkou Moravu si v těchto dnech připomínáme (2013). Režie O. Schmidt a J. K. Studničková. Dokumentární film s hranými prvky představuje životní cestu svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje a jejich přínos evropské kultuře. Prostřednictvím historických faktů autoři detailně ozřejmují hlavní smysl a způsob jejich misie mezi Slovany. Nezapomínají ani na odkaz, vliv a šíření cyrilometodějské tradice po smrti obou bratrů. V roce 1980 byli svatí Cyril a Metoděj společně se sv. Benediktem prohlášení Janem Pavlem II. spolupatrony Evropy a vytvořili tak most mezi západní a východní liturgií a 9. a 21. stoletím. Film střídá dokumentární pasáže s inscenovanými sekvencemi. Cyrila a Metoděje představují ve filmu dva skuteční kněží, Miroslav Herold a Marek Orko Vácha. Zasvěcenými slovy provázejí své putování po stopách věrozvěstů současnou Evropou. Toto propojení historie s naší současností zároveň dokazuje, že hodnoty z počátků vývoje západní civilizace jsou základem a tvoří kořeny dnešní evropské společnosti. Cyril a Metoděj a jejich žáci jsou naši duchovní otcové. Jejich písmo způsobilo pro nás, Slovany, že od Ruska až k hranicím s Řeckem se v zásadě domluvíme podobným jazykem, že tvoříme jednu všeslovanskou rodinu. Úspěch jejich mise otevřel cestu evangelizaci slovanských národů. K biblickým jazykům – latině, řečtině a hebrejštině – přibyla tak po mnoha staletích také slovanština.
Vysílání: 04.7., 21.15 hod., ČT2

Svatopluk a Metoděj
Vláda knížete Svatopluka podnítila rozvoj kultivované dvorské kultury, avšak stala se i příčinou soumraku svrchovanosti Velké říše a její církevní nezávislosti pod patronátem kněze Metoděje (1997). Připravili P. Charvát a M. Petřík. Díky své příznivější zeměpisné poloze se po určitou dobu Morava rozvíjí dynamičtěji než sousední Čechy. Na konci 8. století je avarská říše zničena vojsky Karla Velikého. Moravané se tím vymaní z vnucené barbarské podřízenosti a navazují kontakty s vyspělejší latinskou civilizací na západě. V roce 831 se moravští předáci nechávají pokřtít a v zemi se chopí moci první historicky známý vládce Mojmír. Po jeho smrti se ujímá vlády kníže Rastislav, kterého známe především povoláním dvou byzantských misionářů Konstantina a Metoděje na Moravu v roce 863. Úsilí obou vzdělaných mužů v šíření víry je sice úspěšné, ale jejich několikaletá činnost vyvolá natolik pochybnosti u papeže, že se oba musejí obhajovat v Římě ze svých záměrů. Zestárlý Konstantin se na Moravu již nevrátí a pod řeholním jménem Cyril později v římském klášteře umírá. V misijní činnosti pak s nejrůznějšími obtížemi pokračuje jen Metoděj, jelikož jeho poslání brání politika knížete Svatopluka, která postupně zbavuje Velkou Moravu politické a církevní nezávislosti na Francké říši.
Vysílání: 05.7., 09.10 hod., ČT2

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů
Dramatický příběh příchodu slovanských věrozvěstů zachycuje počátky šíření křesťanství na Velké Moravě i ve střední Evropě (2013). Hrají: O. Novák, R. Zach, J. Abrhám, V. Javorský, M. Bahúl, R. Fidlerová, J. Jankovský a další. Scénář M. Oščatka. Kamera D. Ployhar. Režie P. Nikolaev. Dramatický příběh z 9. století zachycuje počátky šíření křesťanské kultury na Velké Moravě a v našich zemích i politické vztahy tehdejší střední Evropy. Příchod slovanských věrozvěstů Konstantina, později známého jako Cyril (O. Novák), a jeho bratra Metoděje (R. Zach), kteří byli prohlášeni za svaté, souvisel nejen se vznikem nového literárního jazyka a slovanské liturgie, ale jeho význam spočíval i v mnoha dalších kulturních podnětech, které jsou dodnes často předmětem sporů. Oba kněží přicházejí v době formování území Velké Moravy i v čase mnoha mocenských střetů, zejména s Franskou říší. Filmový přepis je pokusem o historickou rekonstrukci těchto sporů a zájmů jednotlivých panovníků a církve.
Vysílání: 05.7., 21.55 hod., ČT2

26.6.2017 14:06:53 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Petr Kolář akustické album

Přebal alba

Petr Kolář je český zpěvák a autor hudby a textů oceňovaný také díky unikátnímu zabarvení hlasu a velkému pěve celý článek

další články...