zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy tipy 27. týden

Venkovský učitel

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Duhová kulička
Lubor Tokoš jako svérázný venkovský dědeček a jeho městský vnuk vychutnávají radosti života (1985). Dále hrají: F. Novotný, A. Kohuth, M. Špánková, J. Somr, P. Pospíchal, J. Brousková, V. Kubánková a další. Scénář K. Čabrádek a K. Kachyňa. Kamera V. Smutný. Režie K. Kachyňa. Vraťme se nyní do dětských let. Skoro každý z nás měl tenkrát duhovou kuličku a přes její něžné barvy vídal svět podivuhodně ztřeštěný. S podobnou kuličkou se setkáme i v dnešním křehkém příběhu, který vypráví o životní moudrosti a laskavosti. Začíná docela všedně – zaneprázdnění rodiče vezou svého syna k příbuzným do jižních Čech. Milan je zvědavý především na dědečka, o němž doma hodně slyšel – nejčastěji to, že se chová jako "malej". Pokud jde o první dojem, určitě ho nezklamal. Přijede s rodiči do nejlepšího, právě když strýc Václav s tetou honí po dvorku čuníka. Ferda totiž není jen obyčejné prase na vykrmení, ale i dědův kamarád. Proto ho také děda občas vypustí z chlívku, aby se proběhl. Tady se začínají odvíjet nitky příběhu o tom, jak stáří, které "chodí špatně, ale radí dobře", pomáhá mládí učit se radovat z každého dne, učí je vidět a rozpoznávat krásy (třeba právě s pomocí duhové kuličky), které jiní nevidí nebo vidí jinak. Do hlavní role svérázného dědečka obsadil K. Kachyňa Lubora Tokoše, který v ní doslova zářil.
Vysílání: 05.7., 12.25 hod., ČT1

Sluníčko na houpačce
Televizní film o chlapci, který hledá domov (1981). Hrají: M. Vančurová, J. Bartoška, M. Mikuláš, P. Čepek, O. Sklenčka, B. Prokoš, K. Heřmánek, E. Balzerová, D. Veškrnová, L. Trojan, M. Dvorská, L. Skořepová a další. Scénář M. Mathausová. Kamera I. Šlapeta. Režie J. Adamec. Redaktorka Julie (M. Vančurová) a výtvarník Vojta (J. Bartoška) jedou do šumavského dětského domova pro devítiletého chlapce Matěje Stibora (M. Mikuláš), aby jej přivezli do Prahy na předání hlavní ceny v soutěži dětských kreseb. Matěj nakreslil tříčlennou rodinu u houpačky, nad níž svítí sluníčko. Jeho skuteční rodiče však mají k ideálu daleko. Matka se ho po porodu zřekla, otec je opilec (P. Čepek). Najde chlapec novou rodinu? Marek Mikuláš, představitel malého Matěje, který hledá rodinu a domov, v inscenaci podle scénáře M. Mathausové a v režii J. Adamce z roku 1981, získal cenu UNICEF za dětský herecký výkon.
Vysílání: 06.7., 12.25 hod., ČT1

Tichý svědek
Vlasta Fabianová a Bohuš Záhorský v příběhu stárnoucích manželů a jejich dospělých dětí (1973). Dále hrají: V. Brabec, G. Vránová, K. Jerneková, J. Tříska, L. Štědrá, J. Havel, R. Lysenková, J. Patočka, E. Velímská a další. Scénář M. Smetana. Kamera A. Navara. Režie E. Němec. S plynoucími lety se proměňují vztahy i v tak příbuzensky těsně stmeleném hnízdě, jakým je rodina. Děti odrůstají, vydávají se životem po vlastních cestách, někdy rodičům k zármutku, jindy k radosti. V mnohých životních okamžicích se mohou s dětmi střetnout a záleží na rozumu a taktnosti obou stran, jak tyto generační konflikty překlenou. V televizní hře Miloše Smetany z roku 1973 je tím ožehavým úskalím docela obyčejný mlčenlivý klavír – pamětník, cosi jako rodinná vzácnost, která sloužila dětem a mnohokrát těšila rodiče. Teď se jí mají zbavit, protože se stěhují do mnohem menšího bytu v panelovém domě. A tichý svědek se najednou stává zdrojem menších i větších sporů... V hlavních rolích příběhu se představili Bohuš Záhorský a Vlasta Fabianová, od jejíhož narození uplynulo 95 let.
Vysílání: 08.7., 14.45 hod., ČT1
Opakování: 09.7., ČT1

Venkovský učitel
Pavel Liška a Zuzana Bydžovská v hlavních rolích dramatu o touze po lásce a lidské blízkosti, které bylo oceněno dvěma Českými lvy (2008). Dále hrají: P. Šedivý, M. Daniel, T. Voříšková, Z. Kronerová a další. Kamera D. Marek. Scénář a režie B. Sláma. Učitel (Pavel Liška) opouští práci gymnaziálního profesora, své rodiče i hlavní město a přichází učit na venkovskou školu. Doufá, že v novém prostředí se mu podaří zapomenout na ztroskotané milostné vztahy a najít ztracenou životní rovnováhu. Jako nový učitel si získává důvěru místních obyvatel, mezi nimi i farmářky Marie (Zuzana Bydžovská) a jejího sedmnáctiletého syna. Každý z nich si ale nese své tajemství, ale zároveň touží po pochopení a lidské blízkosti. Dokáží hrdinové filmu Režiséra Bohdana Slámy (Štěstí, Čtyři slunce) překonat milostná zklamání, vzájemně si odpustit a najít cestu k přátelství a lásce?
Vysílání: 04.7., 22.10 hod., ČT2

Hlídač č. 47
Karel Roden v hlavní roli osudového příběhu válkou poznamenaného železničáře, který předstírá hluchotu, aby se dozvěděl pravdu o svém okolí. Český film na motivy románu Josefa Kopty byl oceněn třemi Českými lvy (2008). Dále hrají: L. Siposová, V. Dlouhý, V. Jiráček a další. Scénář: E. Verner, F. Renč a Z. Zelenka. Kamera K. Fairaisl. Režie F. Renč. Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné... Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň... Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. Film získal řadu ocenění. Českého lva 2008 za nejlepší střih (J. Matlach), nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (K. Roden), nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (V. Dlouhý). Na 8. Mezinárodním filmovém festivalu v Tiburonu 2009 ocenění Golden Reel (Zlatý kotouč) za nejlepší film, nejlepší režii (F. Renč), nejlepší ženský herecký výkon (L. Siposová) a nejlepší kameru (K. Fairaisl). Na Filmovém festivalu Finále 2009 v Plzni se stal divácky nejúspěšnějším filmem a K. Roden získal cenu za nejlepší herecký výkon. Na 25. ročníku filmového festivalu Festroia 2009 obdržel K. Fairaisl za nejlepší kameru Silver Dolphin (Stříbrného delfína).
Vysílání: 06.7., 22.30 hod., ČT2

26.6.2017 13:06:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek



Časopis 13 - sekce