zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Fotografie Andyho Warhola konečně v Salmovském paláci

Polaroidy

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Národní galerie v Praze získala v roce svého 220. výročí ojedinělý dar. Americká nadace Andyho Warhola jí věnovala fotografie z dílny ikony pop artu a zařadila tak galerii do poslední desítky světových muzeí, mezi která byla Warholova fotografická tvorba rozdělena. Fotografie, ručně sešívané snímky a Polaroidy mají návštěvníci možnost poprvé zhlédnout v rámci výroční výstavy Velkorysost. Umění obdarovat od 23. února. Posun instalace oproti termínu zahájení oslav výročí, které proběhlo 5. února, způsobila sněhová bouře ve Spojený ch státech.
Andy Warhol, syn rusínských přistěhovalců z území dnešního Slovenska, je světově známý především svými sítotisky amerických celebrit a spotřebního zboží.

Warhol byl ale také nadšeným fotografem a jeho Polaroidy a fotografie nesou umělcův jasný rukopis. „První fotoaparát získal Warhol v devíti letech, první Polaroid SX70 si koupil v roce 1962. Na rozdíl od většiny jeho děl nevznikaly fotografie v jeho newyorském studiu The Factory, ale byly pro Warhola jeho osobním vizuálním deníkem,“ říká Milena Kalinovska, ředitelka Sbírky moderního a současného umění, d&ia cute;ky níž Národní galerie dar od nadace získala.
Kolekce snímků v Salmovském paláci reprezentuje průřez Warholovou fotografickou tvorbou. Představuje divákovi nejen přehlídku zajímavých osobností, kterými se umělec obklopoval – např. herečku Angelicu Houston, dceru Pabla Picassa Palomu nebo galeristu Ivana Karpa, ale také obrázky a detaily z jeho každodenního života. Ručně sešívané fotografie v sériích po čtyřech poukazují na Warholův zájem o seriálové zobrazení věcí, dobře známé třeba ze sítotisků plechovek Campbellovy polévky, odkazující na konzumerismus a vliv masových médií.
„Před několika měsíci jsem oslovila nadaci Andyho Warhola s tím, zda by neuvažovali o daru pro Národní galerii. Zrovna probíhal výběr deseti světových muzeí, mezi než měly být rozděleny poslední Warholovy fotografie – podařilo se nám tak zařadit vedle britské Tate Modern nebo nizozemského muzea Stedelijk,“ popisuje Milena Kalinovska.

Fotografie Andyho Warhola jsou vystaveny v Salmovském paláci v rámci výroční výstavy Velkorysost. Umění obdarovat. Její hlavní expozice v paláci Kinských při příležitosti 220. výročí založení Národní galerie představuje to nejlepší, co bylo galerii od jejího vzniku darováno. Ostatní galerijní budovy a sbírky pak ožívají jednotlivými uměleckými díly, která se vztahují k tématu velkorysosti i štědrosti. Warholovy fotografie je tak možné zhlédnout v zajímavém dialogu s díly Josefa Mánesa, sousední Schwarzenberský palác zas e hostí dílo švédského umělce Mattse Leiderstama a německo-libanonského umělecké dvojice Prinz Gholam. „Významný dar galerii k jejímu jubileu věnoval také americký mistr konceptuálního umění Joseph Kosuth, který lze vidět na hlavní výstavě v paláci Kinských,“ doplňuje Milena Kalinovska. Po celou dobu konání výstavy Velkorysost platí speciální výroční vstupenka za 220 korun, s níž se mohou návštěvníci podívat jak na výstavu v paláci Kinských, tak do všech stálých expozic s více jak dvěma desítkami současných děl.
Warholovy fotografie a další intervence je možné v objektech Národní galerie vidět do 3. července.

7.3.2016 10:03:24 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...